Škoda MB Wankel: Rychlejší, prostornější, ale dražší embéčko

Škodovka v šedesátých letech experimentovala s rotačním motorem, který se mohl dostat pod kapotu legendárního embéčka. Do sériové výroby se nakonec nedostalo z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Vynález rotačního motoru Felixem Wankelem se v polovině minulého století stal malou automobilovou revolucí. Motor s rotačním pístem oproti konvenčním motorům s přímočarým pohybem pístu sliboval hned několik důležitých výhod, k nimž se řadil hladký chod s minimem vibrací, nízká hlučnosti a jednoduchá konstrukce.

Nově vyvinutá technologie zaujala řadu světových výrobců, mezi něž se kromě průkopnického NSU a Mazdy řadily značky jako Alfa Romeo, Citroën, Porsche či Toyota. Zájem o novou technologii projevil i tehdejší východní blok, který byl v tomto případě reprezentovaný východoněmeckým Trabantem, ruským VAZem a dokonce i československou Škodovkou.

Na území Československa se o vývoj rotačního motoru pokusil Ústav pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV). Ten během tříletého výzkumu od roku 1964 zkonstruoval hned deset různých prototypů, z nichž jeden byl zabudován do zadní části Škody 1000 MB.

Prototyp Škoda MB Wankel byl poháněný jednorotorovým 0,4-litrovým motorem K1, jehož nejvyšší výkon dosahoval 40 koní. Takový výkon byl jen o 2 koně nižší, než jakého dosahoval tehdejší standardní litrový čtyřválec. Silný kompaktní motor kromě výkonu poskytl i řadu výhod. Rotační embéčko bylo s hmotností 710 kilogramů o 45 kilogramů lehčí proti běžnému autu a zároveň nabídlo druhý zavazadlový prostor.

Nižší hmotnost se podepsala i na jízdních vlastnostech auta. Standardní Škoda 1000 MB byla schopna dosáhnout nejvyšší rychlosti 120 km/h, ale slabší lehčí wankelový prototyp dosahoval o fous vyšší maximální rychlosti. Škoda MB Wankel dokázala jet až 125 kilometrů v hodině.

Slibný vývoj nové motorizace škodovky bohužel skončil neúspěchem. Zatímco inženýři ÚVMV byli z prototypu nadšení, vedení závodu AZNP se k nim otočilo zády. Automobilka usilovně připravovala sériovou výrobu Škody 1000 MB, která měla být poháněna ověřenými čtyřválci s rozvodem OHV, na něž byla navržena výrobní linka. Nadějně vyhlížející projekt tak nakonec pohřbily chybějící peníze na potřebnou investici. Kde onen původní prototyp poté skončil není známo, ale s největší pravděpodobností byl sešrotován.

Rozhovor s Alešem Tillem: Českým mladým talentem ve světě virtuálních závodů

V československé komunitě milovníků herního simulátoru Gran Turismo je ani ne dva roky, nemá řidičák a studuje. Přesto je jedním z nejtalentovanějších jezdců s obrovským citem pro řízení. Vyzpovídali jsme nejrychlejšího borce závodního klubu GT Bros, působícího na virtuálním závodišti Gran Turismo Sport.

Číst celé

Sklo Kiriko: Ručně broušené sklo pro Lexus LS stojí 375 000 korun

Ručně broušené sklo Kiriko od japonských mistrů řemesla je jedním z nejkrásnějších příplatkových prvků na dnešním trhu, který nesmí chybět v žádném novém Lexusu LS.

Číst celé

Toyota 2000 GT: Nissanu nebyla dost dobrá, Toyotě ano

Celý svět Toyotu vnímal jako nudnou značku, která vyráběla praktická auta. V roce 1965 se to však změnilo a Toyota všem vytřela zrak fantastickým sportovním kupé.

Číst celé

Dvojice Aventadorů se prohání v italských kopcích

I Lamborghini natáčí reklamní spoty svých supersportů.

Číst celé

Toyota AE86: Z obyčejné Corolly legendou díky animáku a driftu

Fenomén známý nejen fanouškům japonských vozů, ale snad všem automobilovým nadšencům. Corolla patří mezi základní stavební kameny japonské tuningové a driftové scény. Ceny sériových kusů rostou do závratných výšin a přitom jen málokdo ví, jaká ta sériovka doopravdy je. Víte, co je ten základ?

Číst celé

Ženeva 1998: Jaká auta za chvíli oslaví dvacetiny?

Vzpomínáte si, jaká auta se představila v Ženevě před dvaceti lety?

Číst celé