Škoda MB Wankel: Rychlejší, prostornější, ale dražší embéčko

Škodovka v šedesátých letech experimentovala s rotačním motorem, který se mohl dostat pod kapotu legendárního embéčka. Do sériové výroby se nakonec nedostalo z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Vynález rotačního motoru Felixem Wankelem se v polovině minulého století stal malou automobilovou revolucí. Motor s rotačním pístem oproti konvenčním motorům s přímočarým pohybem pístu sliboval hned několik důležitých výhod, k nimž se řadil hladký chod s minimem vibrací, nízká hlučnosti a jednoduchá konstrukce.

Nově vyvinutá technologie zaujala řadu světových výrobců, mezi něž se kromě průkopnického NSU a Mazdy řadily značky jako Alfa Romeo, Citroën, Porsche či Toyota. Zájem o novou technologii projevil i tehdejší východní blok, který byl v tomto případě reprezentovaný východoněmeckým Trabantem, ruským VAZem a dokonce i československou Škodovkou.

Na území Československa se o vývoj rotačního motoru pokusil Ústav pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV). Ten během tříletého výzkumu od roku 1964 zkonstruoval hned deset různých prototypů, z nichž jeden byl zabudován do zadní části Škody 1000 MB.

Prototyp Škoda MB Wankel byl poháněný jednorotorovým 0,4-litrovým motorem K1, jehož nejvyšší výkon dosahoval 40 koní. Takový výkon byl jen o 2 koně nižší, než jakého dosahoval tehdejší standardní litrový čtyřválec. Silný kompaktní motor kromě výkonu poskytl i řadu výhod. Rotační embéčko bylo s hmotností 710 kilogramů o 45 kilogramů lehčí proti běžnému autu a zároveň nabídlo druhý zavazadlový prostor.

Nižší hmotnost se podepsala i na jízdních vlastnostech auta. Standardní Škoda 1000 MB byla schopna dosáhnout nejvyšší rychlosti 120 km/h, ale slabší lehčí wankelový prototyp dosahoval o fous vyšší maximální rychlosti. Škoda MB Wankel dokázala jet až 125 kilometrů v hodině.

Slibný vývoj nové motorizace škodovky bohužel skončil neúspěchem. Zatímco inženýři ÚVMV byli z prototypu nadšení, vedení závodu AZNP se k nim otočilo zády. Automobilka usilovně připravovala sériovou výrobu Škody 1000 MB, která měla být poháněna ověřenými čtyřválci s rozvodem OHV, na něž byla navržena výrobní linka. Nadějně vyhlížející projekt tak nakonec pohřbily chybějící peníze na potřebnou investici. Kde onen původní prototyp poté skončil není známo, ale s největší pravděpodobností byl sešrotován.

Život s Mazdou RX-8: Nemilé překvapení

Každá projížďka v mé RX-8 přináší mnoho skvělých momentů a zážitků, ale vypilované nezvyklé kupé umí občas i pěkně potrápit. Naštěstí všechno dobře dopadlo.

Číst celé

Alfa Romeo 75 2.0 TS: Zachraňujeme auto, které jsem nikdy předtím neviděl

Návrat na výsluní není jednoduchý. Obzvláště pak ve chvíli, když jste na něm nikdy nebyli. Asi takový je příběh mojí Alfy Romeo 75.

Číst celé

Ferrari F50: Důstojný následník trůnu?

Uřvaný dvanáctiválec z F1, šestistupňový manuál, pohon zadních kol a hmotnost snížená, kam až to šlo. Ferrari F50 bylo čistokrevným supersportem.

Číst celé

Zákaz dieselů je jen byznys. Dieselgate jako důkaz

Mnoho lidí pobouřil nedávný zákaz dieselů v Německých městech. Proto jsem se podíval na toto téma poněkud do hloubky a zapřemýšlel nad tím, kde tato problematika vznikla.

Číst celé

Katovna: Design mi připomíná ikonky na androidech, je to taková anti-sexy žába

Temple of Speed zkouší nový formát článku. Čtyři samozvaní znalci hodnotí auta svými subjektivními názory a nepokrytě si u toho připadají jako v Top Gearu. Toť naše Katovna. Pojďme na to, ať víme, jestli to stojí za to.

Číst celé

Chcete Porsche 911 Carrera S? Tohle jsou jeho servisní náklady

Po vzoru Ferrari F430 jsme se rozhodli zjistit servisní náklady dalšího exkluzivního sportovního vozu, jímž je Porsche 911 Carrera S generace 997. Na kolik tahle sranda vyjde?

Číst celé