Ford Fairlane 500 Skyliner: Střechu ovládala složitá elektronika

Pevná skládací střecha patří k vítaným prvkům konstrukce kabrioletů. Složitý systém je však velmi nákladný na výrobu a prvním autem se skládacím hardtopem, jehož produkce přesáhla 10 000 exemplářů, byl Ford.

Kabriolety s pevnou skládací střechou nabízí zajímavou možnost vlastnit vůz dvou tváří. Přestože taková auta potkáváme hlavně poslední roky, jedná se o velmi staré řešení. Prvním vozem s pevnou skládací střechou byl Peugeot 402, který se objevil na počátku 30. let minulého století. Historicky druhým kabrioletem s takovou střechou se stal velký silniční křižník ze Spojených států.

Americký full-size Ford Fairlane 500 Skyliner se objevil v roce 1957 a jeho pevnou střechu ovládaly tři elektromotory. První elektromotor obstarával ovládání víka zavazadlového prostoru, do kterého se střecha skládala. Druhý elektromotor ovládal zámek střechy a třetí střechou hýbal samotnou střechou. Jednalo se o velmi složitou konstrukci, do jejíhož vývoje Ford investoval osmnáct milionů amerických dolarů, aby bezchybně odváděla svou práci. Kromě tří elektromotorů k systému patřily ještě čtyři zvedací ramena, 185 metrů vodičů, čtyři zámky střechy a další součásti nezbytné ke konstrukci střechy.

Nasazení či sundání střechy u Skylineru vyžadovalo přibližně jednu minutu času. V případě selhání elektrického systému byla střecha manipulovatelná ručně, ale systém byl tak propracovaný, že fungoval spolehlivě. Největším problémem návrhu střechy bylo špatné utěsnění spojů kolem oken, což mělo za následek velkou náchylnost k rezavění karoserie.

Technickým vybavením Fairlane 500 Skyliner odpovídal době, v níž vznikl. Pod jeho kapotu si zákazníci mohli postupem let objednat jeden z pěti  benzínových vidlicových osmiválců, o zdvihových objemech 4,5 – 5,8 litru, jejichž výkony se pohybovaly od 190 do 300 koní. O přenos a využití hnací síly se starala třístupňová manuální převodovka, případně třístupňový automat Cruise-O-Matic. Odpružení tvořily vinuté pružiny na přední nápravě a listová pera na tuhé zadní. Ke zpomalení a následnému zastavení sloužily bubnové brzdy, jenž byly vybaveny posilovačem jejich účinku. Maximální rychlost Skylineru dosahovala hodnoty až 169 km/h a sprint z nuly na stovku trval u nejvýkonnější motorizace přibližně 10,6 sekundy. To jsou ale hodnoty, které pravděpodobně velká řidičů tohoto full-size kabrioletu neřešila.

Se základní katalogovou cenou od 3 138 amerických dolarů byl Skyliner nejdražším, nejtěžším a nejméně praktickým vozem řady Fairlane. Koncem padesátých let byl tento Ford jediným hardtop kabrioletem ve světové nabídce. Za dalších 19 dolarů si zákazníci mohli připlatit balíček „Strážce života“, který obsahoval sluneční clonu a měkčenou palubní desku.

Výroba dosáhla 20 766 kusů v roce 1957, 14 713 kusů během roku 1958 a během posledního roku výroby vzniklo 12 915 exemplářů. V dnešních dnech je Skyliner velmi ceněným sběratelským vozem, jehož hodnota může ve velmi dobře zrestaurovaném stavu přesáhnout 70 000 dolarů.

40 rychlostních rekordů. Tím se pyšní Mazda RX-8

Čtyřiadvacetihodinová rekordní jízda se odehrála v roce 2005 na německém závodním oválu pod dohledem Mezinárodní automobilové federace.

Číst celé

Nissan GT-R, část pátá: Jaký je výsledný mix?

Vítáme vás u posledního dílu seriálu, který se věnuje konstrukci a vlastnostem Nissanu GT-R R35. V této části si shrneme, jaké je GT-R na silnici i mimo ni a zároveň přidáme osobní zkušenost jednoho profesionálního řidiče sportovních vozů.

Číst celé

Mercedes-Benz 600: Majestátní limuzína sloužící dobru i zlu

Majestátní Mercedes-Benz 600 byl oblíbenou limuzínou nejvýznamnějších osobností po celém světě. Milovali jej celebrity, legitimní státníci i diktátoři.

Číst celé

Ford Mustang GT-R Concept: Pojízdný katalog Ford Racing

Katalog závodních doplňků lze připravit různými způsoby. Můžete jej vytisknout, udělat digitálně či jej rovnou vyrobit.

Číst celé

Paul Rosche: Motorářský génius z BMW a konstruktér motoru McLarenu F1

Paul Rosche se jako talentovaný inženýr s citem pro vačkové hřídele podílel na vývoji nejslavnějších motorů v historii BMW.

Číst celé

Porsche 928 chtělo zastínit ikonickou 911

Původně mělo být nástupcem 911, ale jiná filosofie modelu předurčila, že to nebude mít jednoduché. Z jakých důvodů Porsche 928 nakonec opustilo výrobu?

Číst celé