Fiat Abarth 1000 Monoposto: Roztočil se před cílem, ale stanovil rekord

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl posledním rychlostním speciálem vozem automobilky a stanovil rekord nezvyklým způsobem.

Carlo Abarth se snažil předvést schopnosti svého týmu konstruktérů mnoha různými způsoby. Jedním z nich byla snaha o stanovování nových rekordů s malými upravenými motory Fiat. Aby Abarth dosáhl co nejlepších možných výsledků, spolupracoval s návrháři designových studií Bertone a Pininfarina, kteří pomáhali vyvinout aerodynamické tvary karoserie.

Společnosti Abarth a Pininfarina na turínském autosalonu v roce 1960 představily speciál Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record, který byl vyvinut za účelem dosahování rychlostních rekordů. Kosmicky vypadající vůz měl přitáhnout pozornost k novému motoru Abarth s dvouvačkovým ventilovým rozvodem a novým uhlazeným designům karosárny Pininfarina.

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl vyvinut za použití větrného tunelu na Turínské polytechnické univerzitě a byl nižší a delší než jeho předchůdci. Aerodynamická hliníková karoserie byla namontována na jednosedadlový podvozek s motorem uprostřed. Na obou koncích bylo použito zavěšení s vlečnými rameny s příčnou listovou pružinou vpředu a vinutými pružinami vzadu. Kabina inspirovaná stíhacími letouny byla kompaktní, aby mohl být použit volant s polovičním věncem.

Rychlostní speciál Monoposto da Record byl postaven kvůli propagaci nového čtyřválce Abarth Bialbero o zdvihovém objemu 982 ccm, ale technici Pininfariny rovněž vyrobili i dvojici menších exemplářů s dřívějšími motory o objemech 500 a 750 ccm. Nový litrový motor byl vybaven dvěma vačkovými hřídeli, poháněnými řetězem, a sacími kanály umístěnými mezi nimi.

Upravený čtyřválec byl vybaven párem dvoukomorových karburátorů Weber a upraveným sacím a výfukovým potrubím, které vyvinuli konstruktéři Abarthu. Nejvyšší výkon atmosférického motoru s vysokokompresní hlavou válců dosahoval 108 koní, kterým nedělala nízká hmotnost 510 kilogramů žádný problém.

Po debutu na turínském autosalonu byla dvojice aut s menšími motory poslána do Monzy, kde s nimi Umberto Maglioli stanovil několik vzdálenostních a rychlostních rekordů. O týden později se Carlo Abarth vrátil do Monzy s nejsilnějším litrovým autem a ukázal na devět nejlepších řidičů pro 72 hodinovou rekordní jízdu.

Poslední část dlouhého pokusu o rekordní jízdu proběhla v hrozných deštivých podmínkách a Abarth svěřil vůz svému nejoblíbenějšímu řidiči. Ale ani zkušený Maglioli nedokázal zabránit tomu, aby se auto krátce před koncem nepřetržité jízdy roztočilo na mokrém povrchu okruhu. Dalším nemilým překvapením bylo, když motor odmítl znovu nastartovat.

Odvážná snaha Maglioliho s Abarthem, který jej tlačil zezadu jiným autem, znamenala, že speciál 1000 Monoposto dokončil rekordní jízdu s rychlostí 186,867 km/h a překonal předchozí rekord o téměř 3 kilometry v hodině. Rekordní Fiat urazil přes 10 000 kilometrů za 72 hodin. Abarth se později zaměřil na okruhové závody s produkčními a soutěžními vozy, díky čemuž je 1000 Monoposto da Record posledním v dlouhé řadě úspěšných rekordních vozů Fiat Abarth.

Ferrari F355 Berlinetta: Svezli jsme se posledním osmiválcovým Ferrari s mrkačkami

Ferrari F355 Berlinetta na českých silnicích nepotkáváme často, ale dostali jsme příležitost, abychom si jej pořádně prohlédli a krátce se svezli.

Číst celé

Připomeňte si Gallardo, kterým se Lamborghini rozloučilo s Valentinem Balbonim

Valentino Balboni pracoval pro Lamborghini dlouhých čtyřicet let a během té doby mu rukama prošla většina z vyrobených vozů.

Číst celé

Ferves Ranger: Miniaturní off-road od Ferrariho pro italské zemědělce

Ferves Ranger vyvinul Carlo Ferrari za použití dílů z lidových Fiatů 500 a 600.

Číst celé

De Tomaso Vallelunga: Proč šikovná koncepce neuspěla?

První italské auto s motorem uprostřed utrpělo kvůli podvozku, který jej dělal těžko použitelným.

Číst celé

Prototypy Ferrari: Designové i technické unikáty

Šestice známých i neznámých konceptů nesoucích jméno slavné maranellské továrny. Kolik z nich jste dodnes znali?

Číst celé

Historie a typy V8: Automobilový symbol Ameriky pochází z Francie

Vidlicové osmiválce jsou automobilovým symbolem Ameriky, ale stejně jako socha Svobody pochází z Francie.

Číst celé