Fiat Abarth 1000 Monoposto: Roztočil se před cílem, ale stanovil rekord

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl posledním rychlostním speciálem vozem automobilky a stanovil rekord nezvyklým způsobem.

Carlo Abarth se snažil předvést schopnosti svého týmu konstruktérů mnoha různými způsoby. Jedním z nich byla snaha o stanovování nových rekordů s malými upravenými motory Fiat. Aby Abarth dosáhl co nejlepších možných výsledků, spolupracoval s návrháři designových studií Bertone a Pininfarina, kteří pomáhali vyvinout aerodynamické tvary karoserie.

Společnosti Abarth a Pininfarina na turínském autosalonu v roce 1960 představily speciál Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record, který byl vyvinut za účelem dosahování rychlostních rekordů. Kosmicky vypadající vůz měl přitáhnout pozornost k novému motoru Abarth s dvouvačkovým ventilovým rozvodem a novým uhlazeným designům karosárny Pininfarina.

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl vyvinut za použití větrného tunelu na Turínské polytechnické univerzitě a byl nižší a delší než jeho předchůdci. Aerodynamická hliníková karoserie byla namontována na jednosedadlový podvozek s motorem uprostřed. Na obou koncích bylo použito zavěšení s vlečnými rameny s příčnou listovou pružinou vpředu a vinutými pružinami vzadu. Kabina inspirovaná stíhacími letouny byla kompaktní, aby mohl být použit volant s polovičním věncem.

Rychlostní speciál Monoposto da Record byl postaven kvůli propagaci nového čtyřválce Abarth Bialbero o zdvihovém objemu 982 ccm, ale technici Pininfariny rovněž vyrobili i dvojici menších exemplářů s dřívějšími motory o objemech 500 a 750 ccm. Nový litrový motor byl vybaven dvěma vačkovými hřídeli, poháněnými řetězem, a sacími kanály umístěnými mezi nimi.

Upravený čtyřválec byl vybaven párem dvoukomorových karburátorů Weber a upraveným sacím a výfukovým potrubím, které vyvinuli konstruktéři Abarthu. Nejvyšší výkon atmosférického motoru s vysokokompresní hlavou válců dosahoval 108 koní, kterým nedělala nízká hmotnost 510 kilogramů žádný problém.

Po debutu na turínském autosalonu byla dvojice aut s menšími motory poslána do Monzy, kde s nimi Umberto Maglioli stanovil několik vzdálenostních a rychlostních rekordů. O týden později se Carlo Abarth vrátil do Monzy s nejsilnějším litrovým autem a ukázal na devět nejlepších řidičů pro 72 hodinovou rekordní jízdu.

Poslední část dlouhého pokusu o rekordní jízdu proběhla v hrozných deštivých podmínkách a Abarth svěřil vůz svému nejoblíbenějšímu řidiči. Ale ani zkušený Maglioli nedokázal zabránit tomu, aby se auto krátce před koncem nepřetržité jízdy roztočilo na mokrém povrchu okruhu. Dalším nemilým překvapením bylo, když motor odmítl znovu nastartovat.

Odvážná snaha Maglioliho s Abarthem, který jej tlačil zezadu jiným autem, znamenala, že speciál 1000 Monoposto dokončil rekordní jízdu s rychlostí 186,867 km/h a překonal předchozí rekord o téměř 3 kilometry v hodině. Rekordní Fiat urazil přes 10 000 kilometrů za 72 hodin. Abarth se později zaměřil na okruhové závody s produkčními a soutěžními vozy, díky čemuž je 1000 Monoposto da Record posledním v dlouhé řadě úspěšných rekordních vozů Fiat Abarth.

LaFerrari: První svatý

Ještě před deseti lety byla myšlenka hybridního hyperauta pasé. Taková představa se líbila jen málokomu. Když se na to ale podíváme pořádně, nepůsobí jako špatný nápad.

Číst celé

Závod, v němž nováček Ayrton Senna porazil deset mistrů F1

Mercedes-Benz se na oslavu otevření nově zrekonstruovaného Nürburgringu v roce 1984 rozhodl uspořádat závod pro dvacet jezdců, mezi nimiž bylo deset šampiónů z Formule 1. Tehdy je do jednoho porazil téměř neznámý nováček Ayrton Senna.

Číst celé

Ford Fairlane 500 Skyliner: Střechu ovládala složitá elektronika

Pevná skládací střecha patří k vítaným prvkům konstrukce kabrioletů. Složitý systém je však velmi nákladný na výrobu a prvním autem se skládacím hardtopem, jehož produkce přesáhla 10 000 exemplářů, byl Ford.

Číst celé

Jak Volkswagen omylem zničil první Bentley Continental GT, který vyrobil

Bentley Continental GT byl první model značky vyvinutý pod vedením Volkswagenu, ale jeho vývoj zkomplikovala úsměvná zničující nehoda.

Číst celé

Aston Martin Lagonda Taraf: Krásný a vzácný, ale neúspěšný

Méně než 150 vyrobených kusů dělá z Astonu Martin Lagonda Taraf jednu z nejvzácnějších luxusních limuzín na světě.

Číst celé

Auto Avio Costruzioni 815: První auto od Enza Ferrariho

Enzo Ferrari se proslavil výrobou rychlých sportovních vozů, ale jen málokdo skutečně zná jeho první vlastní auto. AAC Tipo 815 vzniklo na zvláštní objednávku, aby se zúčastnilo náročného silničního závodu.

Číst celé