Ford 999: „Závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta“

Henry Ford byl fanouškem motoristického sportu. Než se pustil do výroby lidových automobilů, pomáhal s vývojem dvojice soutěžních Fordů, které vládly závodům.

Průkopník automobilového průmyslu Henry Ford kdysi řekl: „Automobilové závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta.“ Henry Ford se na začátku 20. století zajímal o závodní auta a už v roce 1901 postavil vůz o výkonu 21 koní, se kterým vyhrál závod proti Alexandru Wintonovi (zakladateli společnosti Winton Motor Carriage Company) a dalším soupeřům, přičemž výhra z tohoto závodu mu pomohla k založení společnosti Henry Ford Company.

Henry Ford v této společnosti nesetrval dlouho, protože ji opustil v březnu 1902 kvůli sporům s akcionáři a Henrym Lelandem. S sebou si vzal 900 dolarů a schémata plánovaného závodního vozu. Fordovu bývalou společnost převzal Henry Leland a v roce 1902 ji přeměnil na Cadillac Motor Company.

Henry Ford se spojil s cyklistickým závodníkem Tomem Cooperem a týmem několika asistentů, aby společně zkonstruovali dvojici podobných závodních vozů, které dosud nebyly pojmenovány a po dokončení byly natřeny červeně a žlutě. Výsledkem byly dva vozy s obrovským motorem a podvozkem bez karoserie.

Oba vozy měly odolnou konstrukci s řadovým čtyřválcem se zdvihovým objemem 18,9 litru, vývrtem 183 milimetrů, zdvihem 180 milimetrů a setrvačníkem o hmotnosti 100 kilogramů. Nejvyšší výkon se pohyboval v rozmezí od 70 do 100 koňských sil. Neměly odpružené zadní zavěšení a diferenciál a jednoduché řízení ovládala otočná tyč se svislými držadly, která připomínala řídítka bicyklu. Celkové náklady na dokončení projektu činily 5 000 amerických dolarů, což tehdy bylo opravdu hodně peněz.

Vozy nesly jméno Ford, ale samotný Henry Ford se rozhodl prodat svůj podíl v nich za 800 dolarů Barneymu Oldfieldovi a Tomu Cooperovi, když auta odmítla nastartovat během zkušební jízdy dva týdny před prvním závodem. Henry Ford nechtěl nepokračovat v závodění, ale vyhrazoval si právo na propagaci automobilů, čímž chtěl povýšit svou image po jejich případných závodních úspěších, a začal budovat společnost Ford Motor Company.

Cooper a Oldfield pokračovali s vývojem závodních Fordů a v létě 1902 se jim povedlo zprovoznit červený exemplář. Ten byl později pojmenován Ford 999 po americké parní lokomotivě Empire State Express č.999, která v roce 1893 stanovila světový rychlostní rekord 181,1 km/h a stala se prvním strojem vyrobeným člověkem, který vlastní silou překonal rychlost 160 km/h (100 mil v hodině). Žlutý exemplář byl pojmenován Arrow.

Barney Oldfield neměl řidičské zkušenosti, ale naučil se ovládat 999 a začal s ním závodit. Při svém závodním debutu v říjnu 1902 v osmikilometrovém závodě Manufacturer’s Challenge Cup dokázal zvítězit a porazit Alexandera Wintona. Ford 999 stanovil rychlostí rekord na trati v Grosse Pointe a pokračoval v turné po Americe a získal několik dalších vítězství. Cooper si později ponechal automobil pro své závodění, zatímco se Oldfield nakonec spojil s Wintonem, proti němuž dříve závodil.

I žlutý Arrow měl úspěšnou závodní kariéru, ale nejvíce jej proslavila havárie během závodu v září 1903, při které zemřel řidič Frank Day. Henry Ford se rozhodl odkoupit vrak vozu a opravit ho s plánem uskutečnit rekordní jízdu na zamrzlém jezeře a přejmenoval ho na 999, protože původní červené auto již nezávodilo. Tisk opravenému vozu přezdíval „New Red Devil“.

Henry Ford a mechanik Ed „Spider“ Huff stanovili nový rychlostní rekord v lednu roku 1904 na zamrzlém jezeře v New Baltimoru v Michiganu, když s Fordem 999 dosáhli nejvyšší rychlosti 147,06 km/h. Ohromující úspěch pomohl společnosti Ford Motor Company, aby zaujala potenciální zákazníky.

Dlouhá cesta ke Cayenne: Jak postupoval vývoj čtyřmístných Porsche

Čtyřmístná Porsche jsou dnes běžná, ale cesta k prvnímu sériově vyráběnému modelu byla dlouhá a trnitá. Představujeme historii prototypů vozů Porsche pro čtyři pasažéry.

Číst celé

Guinnessova kniha rekordů: Pět nevšedních nejlepších výkonů

Nejrychlejší drift nebo nejrychlejší akcelerace v elektrickém autě. To a další zajímavosti můžete najít v Guinessově knize rekordů.

Číst celé

Ferrari 512 S Modulo: Futuristický koncept z galaxie Pininfarina

Fascinující Ferrari 512 S Modulo bylo posledním futuristickým konceptem Ferrari na podvozku závodního vozu od Pininfariny.

Číst celé

Tatra 603: Papalášský kočár

Historická limuzína, která byla určena těm nejvyšším. Prostý lid si ji normálně koupit nemohl, ale i přesto se později dostala do rukou smrtelníků. V době, kdy byla pro členy vlády a papaláše téměř bezcenná. Dnes se jedná o hodnotný sběratelský kousek, kterému stačí pouhých pár minut, aby povyprávěl příběh doby minulé.

Číst celé

Auto Avio Costruzioni 815: První auto od Enza Ferrariho

Enzo Ferrari se proslavil výrobou rychlých sportovních vozů, ale jen málokdo skutečně zná jeho první vlastní auto. AAC Tipo 815 vzniklo na zvláštní objednávku, aby se zúčastnilo náročného silničního závodu.

Číst celé

AVUS Berlin: Nejrychlejší závodní okruh a první dálnice na světě

Extrémně klopená zatáčka berlínského závodního okruhu AVUS je důležitou součástí historie motorsportu. Přečtěte si příběh legendárního okruhu, který zároveň byl první dálnicí na světě.

Číst celé