Ayrton Senna se v roce 1992 zachoval jako hrdina a zachránil život soupeře

V roce 1992 měl Erik Comas během kvalifikace v belgickém Spa hrozivou havárii. Ayrton Senna zastavil, aby mu pomohl z nebezpečí.

Byl to kvalifikační den na okruhu Spa Francorchamps, když pilot Renaultu Erik Comas v rychlosti přesahující 300 kilometrů v hodině narazil do bariéry. Náraz byl tak silný, že okamžitě upadl do bezvědomí, ale nohou pořád stál na plynovém pedálu běžícího motoru, který se roztočil do vysokých otáček.

Prvním jezdcem projíždějícím okolo byl Ayrton Senna ve svém McLarenu MP4/7A. Místo toho, aby projel troskami a pokračoval dál, okamžitě zastavil na kraji dráhy a riskantně se rozběhl ke Comasovi. Okamžitě zhasl motor a zvedl Comasovu hlavu, aby se ujistil, že nebude dále zraněn, a čekal na příjezd lékařů.

Erik Comas věří, že mu Ayrton Senna ten den zachránil život. I když si z ošklivé havárie odnesl zranění, byl schopný se vrátit do světa závodění hned při příštím závodním víkendu. Hrdinský čin Senny upevňuje jeho důležitou pozici v síni slávy motorsportu.

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé

Lancia Hyena: Delta Integrale v kabátku od Zagata

Spojením techniky Delty Integrale a stylové karoserie od Zagata vznikla Lancia Hyena, sportovní kupé, které neuspělo kvůli příliš složitému procesu výroby.

Číst celé

Eclipse Cross se řídí dobře, ale vadí mi jako auto. Proč?

Pro běžné lidi opravdu je Eclipse Cross vážně dobré auto, ale benzínový šílenci jej už z principu nenávidí. Mně se při osobním vyzkoušení nové Mitsubishi opravdu líbilo, jenže je tady velké ale.

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé

Mazda RX-7 SA/FB: S malým wankelem unikla regulacím

Světová ekonomika nepřála úspěchu wankelova motoru, ale Mazdě se podařil opak. RX-7 se prodávala velmi dobře a dokázala se vyhnout přísným japonským regulacím.

Číst celé

Editorial: Vrhněte se s námi do roku 2019 na plný plyn

Automobilový průmysl v posledním roce zažil několik velkých zvratů, a přestože jím bylo silně otřeseno, do příštího roku se chystá v plné síle. Stejně jako magazín Temple of Speed.

Číst celé