Ferrari F40 Valeo s automatem. Jedinečný vůz vznikl pro šéfa Fiatu

Jediné Ferrari F40 s automatickou převodovkou Valeo vzniklo ve spolupráci se společností Valeo pro šéfa Fiatu Gianniho Agnelliho. Stále mělo dvakrát přeplňovaný motor V8, jezdilo přes 320 km/h, ale mělo elektronicky ovládanou spojku.

Ferrari F40 je nepochybně jedním z nejdůležitějších vozů všech dob, o kterém nadšenci znají hodně informací. Supersport poháněný dvakrát přeplňovaným vidlicovým osmiválcem o objemu 2,9 litru se stal prvním produkčním vozem, který překonal rychlost 320 kilometrů v hodině. Jsme však ochotní se vsadit, že většina z největších fanoušků Ferrari neví o jedinečném Ferrari F40 s automatickou převodovkou, jež bylo postavené pro Gianniho Agnelliho.

Gianni Agnelli byl mimořádným předsedou Fiatu v letech 1966 až 1996, který byl zodpovědný za zprostředkování vysoce ziskových mezinárodních obchodů pro italskou značku. Nebyl obyčejným šéfem velké značky. Agnelli byl džentlmen se seriózním stylem, k němuž patřily obleky na míru, dvě helikoptéry připravené k okamžitému odletu a charisma schopné okouzlit i ptáky na stromech. Miloval svá auta a dokonce si objednával unikátní jedinečné výtvory, jako je například jediné vyrobené Ferrari Testarossa Spider.

Agnelli byl opravdový automobilový nadšenec a vášnivý Ital, takže přirozeně chtěl vlastní Ferrari F40. Nicméně, jeho věk a přetrvávající zranění nohou z autonehody v době jeho mládí pro něj dělaly manuální převodovky těžko použitelné. Několik let před uvedením Ferrari F40 si Agnelli objednal speciální Testarossu Spider s konvenční manuální převodovkou se třemi pedály, která umožňovala automatický režim řazení. Podobná úprava byla provedena i u jeho Ferrari F40, když jej Ferrari smontovalo v maranellské továrně.

Inženýři Ferrari chtěli splnit touhu pana Agnelliho, aby mohl měnit jednotlivé převodové stupně sám. Namísto použití tradiční automatické převodovky se opět obrátili na společnost Valeo. Společnými silami vyvinuli důmyslnou elektronickou spojku, která byla ovládána automaticky, když se řadicí páka pohybovala z jedné polohy do druhé. Tento vynález je chybějící spojnicí mezi plnohodnotnou automatikou dneška a manuálními supersporty z dávných dob.

Automatické Ferrari F40 bylo brilantní úspěch, který si Agnelli mohl užít, když během vlastnictví oslavil své sedmdesátiny. Ve výsledku ale s vozem urazil jen přibližně 650 kilometrů. Poté bylo Ferrari F40 Valeo, jak je mu dnes přezdíváno, prodáno druhému majiteli z italského Turína.

V roce 2008 bylo Ferrari F40 s automatickou převodovkou vydraženo v aukci RM Sotheby’s a nový vlastník si jej odvezl do své garáže za 475 000 amerických dolarů. Taková částka byla mnohem méně peněz, než kolik stojí Ferrari F40 v dnešních dnech – natož s takovou historií. Můžeme jen odhadovat, jaká může být hodnota tohoto jedinečného kusu dnes.

5 věcí, které vás dostanou při první návštěvě Nürburgringu

Nürburgring není pouze o ježdění. Místní jím doslova žijí, což každého benzínového nadšence doslova pohltí a už nikdy nepustí.

Číst celé

Rosso Corsa: Historie nejslavnější červené barvy v automobilovém průmyslu

Rosso Corsa je nejoblíbenějším odstínem laku u zákazníků Ferrari. Hlavním důvodem je dlouhá tradice v motorsportu.

Číst celé

Smutný osud Mustangu Mach 1, který sloužil u japonské policie

Zapomenutý služební vůz policie z prefektury Tochigi odhaluje skrytý příběh oficiálně dovezených Mustangů do Japonska.

Číst celé

Mercedes-Benz T80: Hitlerův Černý pták měl dosáhnout až 750 km/h

Mercedes-Benz T80 vznikl, aby stanovil nový světový rychlostní rekord a pomohl propagandě Třetí říše, ale jeho ambiciózní projekt ukončil začátek 2. světové války.

Číst celé

Příběh závodního Mercedesu-Benz W154 ze sbírky Národního technického muzea

Každé auto, stejně jako každý člověk, má svůj tajemný příběh. Už jste někdy stáli v muzeu nad nějakým exponátem a říkali si: „Sakra, co má tohle auto asi za sebou?“ Podobnou otázku jsme si položili, když jsme v Národním technickém muzeu stáli nad jedním historickým závodním Mercedesem.

Číst celé

Dělal jsem řidiče byznysmenům. Tohle je můj příběh

Životní příběh Emila Remače, který se v minulosti živil jako soukromý řidič vlivných osobností. To mu dalo bohaté zkušenosti za volantem a také řídil mnoho aut snů.

Číst celé