Den Země: Nejlepší zelená auta na závodní okruh

Oslavujeme mezinárodní svátek Den Země trojicí nejlepších zelených aut, se kterými se nemusíte bát vyrazit na váš nejbližší závodní okruh. Nebo s nimi můžete vyrazit do Zeleného pekla, když už jsme u té zelené.

Zelená barva je barva ekologie. Automobilky se v posledních letech snaží vyrábět stále ekologičtější auta, kterým se často přezdívá „zelená auta“. Některé z nich to dokonce berou tak vážně, že na ně stříkají takové odstíny laku, aby ještě více přitáhly pozornost nekompromisních ekologů. Na to se váže i snaha o co nejnižší spotřebu paliva a na ní závislou produkci oxidu uhličitého (CO2).

A protože jsme se rozhodli podpořit letošní „Den Země“, rozhodli jsme se s vámi podělit o naše nejoblíbenější zelená auta, se kterými můžete vyrazit i na okruh.

Lamborghini Huracán Performante

Doby, kdy Lamborghini dělalo dechberoucí nemotorná auta jsou dávno pryč. Když se v roce 2014 představil civilizovaný Huracán LP610-4, nedokázal vyvolat jemné šimrání v kalhotách, jež bylo samozřejmostí při pohledu na starší modely Lamborghini. Italové na něm však značně zapracovali a v roce 2017 představili okruhově zacílenou verzi Performante.

Agresivnější vzhled ostrého Performante opět oslovil fanoušky starých Lamborghini a zároveň zaujal nadšence do moderních technologií. Doby, kdy Lamborghini při vývoji Countache testovalo aerodynamiku za pomoci barvy a obtékajícího vzduchu na dálnici jsou minulostí. Huracán Performante je vybavený pokročilou aktivní aerodynamikou ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva), jež umí směrovat obtékající vzduch na křídlo tak, jak je při projíždění zatáčkou zrovna potřeba.

V kombinaci s přepracovaným podvozkem s magnetoreologickými tlumiči, vidlicovým desetiválcem o 640 koních a 601 newtonmetrech a suchou hmotností 1 382 kilogramů není divu, že tohle auto nějakou dobu drželo rekordní čas pro sériová auta na okruhu Nürburgring – Nordschleife. Jeho čas je 6:52.01.

Emise CO2: 314 g/km

Mercedes-AMG GT R

Sportovní Mecedesy máme vážně rádi, za což může jejich aura německých muscle cars a hlavně chraplavý zvuk osmiválců. Přesně takový je i Mercedes-AMG GT R z roku 2016. Na rozdíl od původních GT a GT S bylo R zaměřené na závodní okruhy. Lidé z okolí Nürburgringu mu kvůli testování na zdejší trati dokonce přezdívají „Zelená bestie ze Zeleného pekla“. (Pochopitelně pouze ve chvíli, kdy se jedná exemplár v odstínu „Green Hell Magno“.)

Dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový vidlicový osmiválec M178 je v GT R naladěný na 585 koní a 700 newtonmetrů a jako správná bestie přenáší výkon pouze na zadní kola. Neméně důležitým faktorem, proč je Mercedes-AMG GT R zběsile rychlý, je i pokročilá aerodynamika vedoucí obtékající vzduch podvozkem, čímž vytváří Venturiho efekt.

Ačkoliv má však AMG GT R speciálně naladěný podvozek s adaptivními tlumiči a řízení zadních kol zvyšující agilitu vozu, nepodařilo se mu dosáhnout podobného úspěchu jako výše zmíněnému Huracánu Performante. Na Severní smyčce Nürburgringu, kde GT R vzniklo, drží čas 7:10.92. Naopak ale produkuje méně škodlivin, takže je mnohem zelenější!

Emise CO2: 284 g/km

Porsche 911 GT3 RS (991.2)

Z jistého pohledu jsou Lamborghini Huracán Performante a Mercedes-AMG GT R nováčky v kategorii okruhově laděných verzí jinak civilizovaných sportovních aut. Oba výše popsaní drzouni jsou totiž konkurencí starého mazáka, kterým je Porsche 911 GT3 RS, jehož aktuální podoba vychází z generace 991.2.

Současnou generaci 911 GT3 RS, jež prošla modernizací začátkem roku 2018, pohání atmosférický čtyřlitrový plochý šestiválec o výkonu 520 koní a točivém momentu 470 newtonmetrů. Porsche v rámci modernizace přepracovalo i aerodynamiku, čímž dosáhlo nejen většího přítlaku, ale i lepšího chlazení brzd pomocí ventilačních otvorů NACA.

Stuttgartská značka si zároveň dala záležet na nízké hmotnosti. Pokud by se některému ze zákazníků zdálo okruhové Porsche o hmotnosti 1 430 kilogramů příliš těžké, může si jej pomocí balíčku Weissach odlehčit o dalších 18 kilogramů. Jeho součástí jsou karbonové díly exteriéru i interiéru a magnéziová kola. A jak se zastavily stopky na Nordschleife pro srovnání s výše uvedenými konkurenty? S výsledným časem 6:56.4 je to třetí vůz značky, který to zvládl pod 7 minut (dalšími jsou 918 Spyder a 911 GT2 RS).

Emise CO2: 291 g/km

Lancia Stratos Sibilo: Sportovní vůz budoucnosti podle vizí 70. let

Sedmdesátá léta patřila k obdobím, kdy návrháři realizovali vášnivé představy o sportovních vozech budoucnosti. Stratos Sibilo byl jedním z nich.

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé

Alfaholics: Rozhovor s tvůrci božích Giulií GTA-R

Na dnešním trhu je okolo dvou desítek aut, která mají přes 700 koní, takže pokud hledáte něco rychlého, je z čeho vybírat. Všechna podobně silná auta ale budou mít společnou jednu věc – řídit je na běžné silnici plné zatáček bude jako provlékat jehlou lodní lano. 

Číst celé

Eclipse Cross se řídí dobře, ale vadí mi jako auto. Proč?

Pro běžné lidi opravdu je Eclipse Cross vážně dobré auto, ale benzínový šílenci jej už z principu nenávidí. Mně se při osobním vyzkoušení nové Mitsubishi opravdu líbilo, jenže je tady velké ale.

Číst celé

Lamborghini Miura: Matka superaut uchvátila svět. Lidé nevěřili, že se bude vyrábět

Zvláštní koncepce s motorem uprostřed a překrásný design z pera talentovaného Marcella Gandiniho uchvátily svět. Miura byla nejdůležitějším modelem v historii Lamborghini, který udal směr, jakým se značka bude ubírat.

Číst celé