Caterham Seven Supersprint se vyprodal za 7 hodin

Několik desítek let stará koncepce jednoduchého sportovního auta stále funguje. Po novém výročnímu Caterhamu se přímo zaprášilo.

V rámci nedávné akce Goodwood Revival ve Velké Británii Caterham představil šedesátikusovou edici Seven Supersprint. Retro lightweight oslavuje šedesáté výročí od vzniku původního Lotusu 7 a přináší několik dobových prvků. K těm patří například šest různých zbarvení, jež jsou pojmenovány po závodních okruzích Aintree (tmavá zelená s oranžovou přídí), Hockenheim (stříbrná s červenou přídí), Imola (červená s bílou přídí), Watkins Glen (bílá se závodními pruhy Gulf), Dijon (modrá navy s bílou přídí) a Zandvoort (světlá zelená s černými doplňky). Mřížka chladiče je inspirována vozy Le Mans.

Novinka technicky vychází z modelu Seven 160 a je poháněna tříválcem Suzuki o zdvihovém objemu 0,66 litru. Maličký agregát dosahuje maximálního výkonu 95 koní a je spojen s pětistupňovým manuálem. Hnací síla je následně přenášena na zadní kola skrz samosvorný diferenciál.

Malá továrna z Crawley v Sussexu vyrobí celkem 60 kusů, z nichž 30 bude určeno pro Velkou Británii a zbylý počet vozů si rozeberou zájemci z ostatních států Evropy. Celá produkce byla rozprodána za sedm hodin, čímž automobilka vytvořila svůj nový prodejní rekord. Cena speciálního Caterhamu byla stanovena na 29 995 britských liber (přibližně 865 000 Kč).

Edsel: Značka vyrábějící špatná auta ve špatný čas

Koncern Ford Motor Company chtěl otřást automobilovým trhem, ale ve skutečnosti vyhodil mnoho peněz z okna. Příběh značky Edsel ukazuje, že ani velké zázemí nezaručuje jistotu.

Číst celé

BMW 700: Malý model zachránil BMW před bankrotem a odstartoval novou éru

BMW se v druhé polovině padesátých let ocitlo na pokraji bankrotu, z něhož mu už na začátku šedesátých let pomohl lidově zacílený dvoudveřový model s motorem umístěným vzadu. BMW 700 stálo na začátku nové úspěšné budoucnosti značky.

Číst celé

Jak se ničí funkční pětiválcová Marea ve jménu pochybného motorsportu

Jak se upravuje normálně funkční Fiat Marea Weekend 2.0 20v s pětiválcem na závodní auto, které má startovat v amatérské šestihodinovce v Mostě?

Číst celé

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

Číst celé

Pagani Zonda: Příběh evoluce mistrovského díla Horacia Paganiho

Splněný sen Horacia Paganiho, nadaného inženýra z Argentiny, okouzlil celý svět. Pagani Zonda přeneslo krásu žen do světa rychlých aut.

Číst celé