BMW Turbo Concept: Futurismus sedmdesátých let

Ukázka nejmodernějších bezpečnostních prvků sedmdesátých let zaujala svým sportovním tělem a předpověděla technický i legislativní vývoj.

Prototypy sportovních aut mohou být různé a ne všechny demonstrují ohromující jízdní výkony. BMW v roce 1972 prezentovalo svůj nejnovější koncept Turbo na olympijských hrách v německém Mnichově. Nový vůz byl historicky prvním sportovním autem, které bylo navrženo, aby co nejlépe ochránilo posádku ve voze. Turbo nabyté mnoha prvky aktivní a pasivní bezpečnosti předpovědělo sportovní auta, jak je známe dnes.

Za návrhem vzhledu konceptu stál Paul Bracq, designér značky, který později navrhl i cestovní kupé řady 6 E24 a první generaci řady 3 označenou E21. Po vzoru všech ostatních konceptů dané éry byla nová studie klínovitého tvaru. K charakteristickým prvkům patří dlouhá kapota a vysoký zadek s tenkými svítilnami a párem emblémů BMW. Přestože byla celá karoserie vyrobena z oceli, oba nárazníky vznikly z kompozitních materiálů, aby dokázaly absorbovat nárazy. Podobný způsob provedení se stal povinným již v následující dekádě.

Za vzhůru otevíratelnými dveřmi se ukrýval futuristický kokpit, jehož tvary a prvky nezapřou inspiraci světem letectví. Velký přístrojový štít zobrazoval aktuální rychlost a další důležité informace o jízdě, k nimž patřily otáčky motoru s teplotou a tlakem chladiva a oleje, se zobrazovaly na doplňujících budících na středové konzole. Dvojice schémat nalevo od volantu informovala o technickém stavu auta v reálném čase.

V útrobách Turba se ukrývaly experimentální technologie jako brzké provedení ABS či radarový systém sledující vzdálenost od vozu vpředu s včasným akustickým varováním v případě nebezpečného přiblížení. Součástí bezpečnostních pásů byl elektrický okruh se zámkem zapalování, jenž zamezoval nastartování motoru v případě, kdy řidič nebyl připoutaný. Prvky pasivní bezpečnosti byly tvořeny deformačními zónami, silně polstrovanou palubní deskou a deformovatelnou tyčí řízení. Všechna řešení měla minimalizovat případná poranění posádky při nárazu.

Výkladní skříň bezpečnostních technologií byla vybavena i systémem Check Control. Jeho funkce řidiči umožňovala zkontrolovat hladinu oleje, brzdové kapaliny a chladicí kapaliny a stav opotřebení brzdových destiček pouhým stisknutím tlačítka. Evoluce tohoto systému se objevila v lednu 1976 jako součást výbavy BMW 6 E24.

O pohon konceptu se staral upravený motor z BMW 2002. Dvoulitrový čtyřválec byl namontovaný napříč uprostřed a dosahoval maximálního výkonu 280 koní při 7 100 otáčkách za minutu. Takový výkon bohatě stačil tomu, aby sportovní kupé akcelerovalo z 0 na 100 kilometrů v hodině za 6,6 sekundy a dosahovalo maximální rychlosti 248 km/h. Hnací sílu využíval čtyřstupňový manuál a posílal jí dále na zadní kola.

Výstavní debut konceptu se odehrál v říjnu 1972 na pařížském autosalonu. Designéři od té doby provedli několik drobných změn a druhý koncept prezentovali následující rok na Frankfurt Motor Show. Obě kupé vznikla pouze jako designové studie a nikdy se nepřemýšlelo o jejich sériové výrobě. Jejich vzhledem se později inspiroval supersport M1, představený v roce 1976, a velké luxusní kupé řady 8. Mírně oslabený motor konceptu se v roce 1973 objevil pod kapotou rychlého kupé 2002 Turbo.

Tatra 603: Papalášský kočár

Historická limuzína, která byla určena těm nejvyšším. Prostý lid si ji normálně koupit nemohl, ale i přesto se později dostala do rukou smrtelníků. V době, kdy byla pro členy vlády a papaláše téměř bezcenná. Dnes se jedná o hodnotný sběratelský kousek, kterému stačí pouhých pár minut, aby povyprávěl příběh doby minulé.

Číst celé

Hliníková kola vynalezlo Bugatti a ovládlo s nimi motorsport

Ettore Bugatti vylepšil patent amerického konstruktéra a poprvé v historii použil kola z hliníkových slitin na závodním autě.

Číst celé

Závodění v Americe napravilo pověst Audi

Monstra s pohonem všech čtyř kol kralovala na amerických okruzích a započala část úspěšné historie Audi v motorsportu.

Číst celé

Lancia Stratos Sibilo: Sportovní vůz budoucnosti podle vizí 70. let

Sedmdesátá léta patřila k obdobím, kdy návrháři realizovali vášnivé představy o sportovních vozech budoucnosti. Stratos Sibilo byl jedním z nich.

Číst celé

Marussia: Sen o ruském supersportu

Exotická superauta jsou převážně italskou záležitostí. Mnoho společností po celém světě se inspiruje příběhem značek Ferrari a Lamborghini a snaží se zapsat do historie zkonstruováním obdobného vozu. Někdy se však veškeré naděje rozplynou stejnou rychlostí, jakou vnikly.

Číst celé

Jak jsem se naučil meziplyn s dvojitou spojkou za volantem Hyundai i30 N

Nebyl jsem spokojený se svým řízením a zeptal se Petra ze Special Drive, jestli mě to naučí. Teď už konečně umím i meziplyn s dvojitou spojkou.

Číst celé