BMW Turbo Concept: Futurismus sedmdesátých let

Ukázka nejmodernějších bezpečnostních prvků sedmdesátých let zaujala svým sportovním tělem a předpověděla technický i legislativní vývoj.

Prototypy sportovních aut mohou být různé a ne všechny demonstrují ohromující jízdní výkony. BMW v roce 1972 prezentovalo svůj nejnovější koncept Turbo na olympijských hrách v německém Mnichově. Nový vůz byl historicky prvním sportovním autem, které bylo navrženo, aby co nejlépe ochránilo posádku ve voze. Turbo nabyté mnoha prvky aktivní a pasivní bezpečnosti předpovědělo sportovní auta, jak je známe dnes.

Za návrhem vzhledu konceptu stál Paul Bracq, designér značky, který později navrhl i cestovní kupé řady 6 E24 a první generaci řady 3 označenou E21. Po vzoru všech ostatních konceptů dané éry byla nová studie klínovitého tvaru. K charakteristickým prvkům patří dlouhá kapota a vysoký zadek s tenkými svítilnami a párem emblémů BMW. Přestože byla celá karoserie vyrobena z oceli, oba nárazníky vznikly z kompozitních materiálů, aby dokázaly absorbovat nárazy. Podobný způsob provedení se stal povinným již v následující dekádě.

Za vzhůru otevíratelnými dveřmi se ukrýval futuristický kokpit, jehož tvary a prvky nezapřou inspiraci světem letectví. Velký přístrojový štít zobrazoval aktuální rychlost a další důležité informace o jízdě, k nimž patřily otáčky motoru s teplotou a tlakem chladiva a oleje, se zobrazovaly na doplňujících budících na středové konzole. Dvojice schémat nalevo od volantu informovala o technickém stavu auta v reálném čase.

V útrobách Turba se ukrývaly experimentální technologie jako brzké provedení ABS či radarový systém sledující vzdálenost od vozu vpředu s včasným akustickým varováním v případě nebezpečného přiblížení. Součástí bezpečnostních pásů byl elektrický okruh se zámkem zapalování, jenž zamezoval nastartování motoru v případě, kdy řidič nebyl připoutaný. Prvky pasivní bezpečnosti byly tvořeny deformačními zónami, silně polstrovanou palubní deskou a deformovatelnou tyčí řízení. Všechna řešení měla minimalizovat případná poranění posádky při nárazu.

Výkladní skříň bezpečnostních technologií byla vybavena i systémem Check Control. Jeho funkce řidiči umožňovala zkontrolovat hladinu oleje, brzdové kapaliny a chladicí kapaliny a stav opotřebení brzdových destiček pouhým stisknutím tlačítka. Evoluce tohoto systému se objevila v lednu 1976 jako součást výbavy BMW 6 E24.

O pohon konceptu se staral upravený motor z BMW 2002. Dvoulitrový čtyřválec byl namontovaný napříč uprostřed a dosahoval maximálního výkonu 280 koní při 7 100 otáčkách za minutu. Takový výkon bohatě stačil tomu, aby sportovní kupé akcelerovalo z 0 na 100 kilometrů v hodině za 6,6 sekundy a dosahovalo maximální rychlosti 248 km/h. Hnací sílu využíval čtyřstupňový manuál a posílal jí dále na zadní kola.

Výstavní debut konceptu se odehrál v říjnu 1972 na pařížském autosalonu. Designéři od té doby provedli několik drobných změn a druhý koncept prezentovali následující rok na Frankfurt Motor Show. Obě kupé vznikla pouze jako designové studie a nikdy se nepřemýšlelo o jejich sériové výrobě. Jejich vzhledem se později inspiroval supersport M1, představený v roce 1976, a velké luxusní kupé řady 8. Mírně oslabený motor konceptu se v roce 1973 objevil pod kapotou rychlého kupé 2002 Turbo.

Lamborghini Miura: Matka superaut uchvátila svět. Lidé nevěřili, že se bude vyrábět

Zvláštní koncepce s motorem uprostřed a překrásný design z pera talentovaného Marcella Gandiniho uchvátily svět. Miura byla nejdůležitějším modelem v historii Lamborghini, který udal směr, jakým se značka bude ubírat.

Číst celé

RUF: Mistrný fanatismus

Sporťáky stuttgartské automobilky v jejich historii upravoval kde kdo, ale jedna značka se je snažila udělat výrazně lepší a brutálnější při zachování tovární kvality.

Číst celé

Bugatti ID 90 Concept: Vývojový koncept legendárního Bugatti EB 110

Koncept Bugatti ID 90 se představil jako designová studie při hledání správných linií pro legendární Bugatti EB 110. V 90. letech neuspěl, ale do současnosti příliš nezestárl.

Číst celé

Bentley proti Le Train Bleu. Nemožný závod auta s vlakem

Woolf Barnato, člen skupiny závodníků Bentley Boys, se v roce 1930 vsadil, že dokáže porazit slavný luxusní francouzský noční expres Le Train Bleu. Závodil proti němu ve svém Bentley Speed Six.

Číst celé

Odložený Renault 16 ze stodoly. Vytáhli jsme ho ven a odhalujeme jeho příběh

Renault 16 je považovaný za zakladatele hatchbacků a patřil k těm lepším autům, která jste si mohli koupit v Tuzexu. Exemplář ve vínovém odstínu ze vzorníku Jawa ale nebyl zakoupený v Československu, a přestože stál 25 let ve stodole, pořád je v rukou majitele, který si jej pořídil na konci šedesátých let v Německu.

Číst celé

Na cestě: Silniční provoz v Palermu je boj, ale hraje se fair-play

Italský provoz je boj i o ten volný kus asfaltu přímo před vámi. Co ovšem dokáže překvapit, je ochota uhnout tomu, kdo spěchá. To bychom se mohli naučit i my. Nejsem ale naivka.

Číst celé