Bizzarrini 1900 GT Europa: Poslední hřebíček do rakve

Bizzarrini byl výjimečný konstruktér, ale mizerný podnikatel. Přestože svým levným sportovním autem oslovil mnoho lidí, uspěchaná investice do materiálu mu vytvořila nepřekonatelnou překážku.

Giotto Bizzarrini si krátce po založení vlastní automobilky velmi rychle uvědomil, že pro zajištění bezpečné budoucnosti společnosti bude muset rozšířit nabídku svých vozů. Nový dostupnější model měl stát po boku vrcholného 5300 GT a měl být k dispozici i na zahraničních trzích. Bizzarrini zároveň dostal povzbuzení od svého kamaráda investora, který navrhl, že by zamýšlený typ GT Europa mohl podnikateli dopomoci k získání vládního příspěvku, jenž mu poslouží k vybudování větší továrny. I přes špatný obchodní pocit tak Bizzarrini souhlasil s přípravou prototypu, na vlastní náklady, před zažádáním o státní příspěvek a další možné investice.

Lidovější sportovní vůz byl do značné míry zjednodušenou verzí úspěšného 5300 GT. Jako základ kupé GT Europa posloužila ocelová platforma uprostřed s předním a zadním pomocným rámem. Ačkoliv prototyp využíval zadní nápravu DeDion, nakonec byly kvůli snížení nákladů použity lichoběžníkové nápravy na obou koncích auta. Pro zlepšení jízdních vlastností byla přední náprava vybavena stabilizátorem. Pro pohon chtěl Bizzarrini nejdříve použít čtyřválec Fiat 1500, ale vlivem dobrých vztahů s General Motors byl nakonec vybrán motor Opel 1900 s rozvodem OHV. Jednotka za pomoci jediného karburátoru Solex dosahovala nejvyššího výkonu přibližně 112 koní. Hnací síla putovala na zadní kola skrze čtyřstupňový manuál ZF a kupé dosahovalo nejvyšší rychlosti až 206 kilometrů v hodině.

Vzhled vozu navrhl tovární designér Pietro Vanni, který jej z velké části založil na křivkách typu 5300 GT a následně se s novým vozem vypravil do větrného tunelu na univerzitě v Pise, kde jej uhladil. Karoserie byla zhotovena ze skelných vláken a kvůli vysokým sklům zařezávajícím se do střechy působila vzdušným prostorným dojmem. Dokončené auto vážilo pouhých 640 kilogramů, které byly perfektně rozloženy mezi přední a zadní nápravu díky uložení motoru téměř pod palubní deskou. Prototyp se poprvé ukázal veřejnosti v roce 1966 na Turin Motor Show, kde byl velmi dobře přijat.

Motivovaný Bizzarrini po úspěchu na autosalonu objednal dostatek dílů a karoserií, s nimiž byl schopen postavit 50 kusů levného sporťáku. Velmi brzy se ale dostavilo zklamání, když slíbené investice a vládní příspěvek nebyly realizovány. Výrobní náklady a čas pro smontování GT Europa se tím staly výrazně dražší, s čímž se snížila možnost dosáhnout tolik potřebného zisku. V problémech se nacházely i ostatní Bizzarriniho podnikatelské záměry, s nimiž byl bankrot nevyhnutelný.

Během několika let vzniklo přibližně 25 exemplářů GT Europa, mezi něž patří i otevřená varianta Spyder a výkonnější SS, kterou poháněl motor se dvěma karburátory. Některé z vyrobených vozů poháněly i čtyřválce z nabídky Alfy Romeo a Fiatu. Přestože měl dostupný model šanci na velký úspěch, nakonec jej potopila malá obchodní zkušenost opravdu talentovaného konstruktéra, jemuž se nepodařilo zajistit finance potřebné na výrobu.

Dan Gurney vyrazil proti nezdolným Jaguarům s Impalou. Rychle mu to zakázali

Stane se jen těžko, aby impala v divočině předstihla jaguára. Při automobilovém závodění v šedesátých letech se ale něco podobného vážně stalo.

Číst celé

50 let smůly. Koupila si Tesla prokletou továrnu?

Když v roce 2010 mladá elektro-automobilka Tesla hledala své první pořádné výrobní prostory, dohodla se na odkoupení kalifornské továrny Toyoty. Jenže tato fabrika za svých dnes již 56 let existence zažila tolik nešťastných okamžiků, až si svět začal říkat, jestli není prostě prokletá.

Číst celé

Fiat Abarth 1000 Monoposto: Roztočil se před cílem, ale stanovil rekord

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl posledním rychlostním speciálem vozem automobilky a stanovil rekord nezvyklým způsobem.

Číst celé

Lamborghini Miura Roadster: Bohatí po ní toužili, továrna ne

Otevřenou Miuru si přálo mnoho bohatých osobností, ale Lamborghini vyrobilo jediný koncept, který později zmizel na dlouhá desetiletí.

Číst celé

Pět aut, která bych chtěl řídit o chvíli déle

Pravděpodobně všechny z nás baví neustále poznávat další a další auta. Občas se ale objeví kousky, v nichž bychom chtěli strávit více času, než bylo možné.

Číst celé

Ferrari California: Proč byl základní kabriolet pro Ferrari důležitý?

California byla pro Ferrari důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila technické řešení, které se naposledy objevilo v ikonické F40.

Číst celé