Bentley Mulsanne a slavný osmiválec se definitivně loučí limitovanou edicí 6.75 Edition

Bentley Mulsanne 6.75 Edition vznikne v počtu 30 kusů a poté pozici vlajkového sedanu značky obsadí Bentley Flying Spur.

Bentley se rozhodl ukončit výrobu luxusní limuzíny Mulsanne, která se rozloučí limitovanou edicí 6.75 Edition. Ve finální verzi Mulsanne se s automobilovým světem loučí i legendární vidlicový osmiválec o zdvihovém objemu 6,75 litru, který byl důležitou součástí vrcholných modelů Bentley od roku 1959. Továrna v Crewe vyrobí pouhých 30 kusů Mulsanne 6.75 Edition a následně roli vlajkového sedanu značky převezme nový Bentley Flying Spur.

Mulsanne 6.75 Edition vychází z vrcholného Mulsanne Speed, jehož exteriér byl přizdoben chromovými rámečky předních a zadních světlometů. Emblém letícího B na kapotě, maska chladiče a výfukové koncovky mají tmavou povrchovou úpravu a nepřehlédnutelným prvkem jsou 21” pětipaprsková kola s kontrastním černým lakem. Jedinou změnou pod kapotou je černé sací potrubí motoru, které běžně bývá stříbrné.

V interiéru se speciální model odlišuje výšivkami 6.75 Edition na sedadlech a ozdobnou plaketou středové konzole. Bentley se rozhodl upozornit na končící slavný motor upravenými táhly ovládání ventilace, jejichž hlava připomíná víčko hrdla pro nalévání motorového oleje. Při otevření dveří se rozsvěcí uvítací světla s logem 6.75 Edition, které je použito i v exteriéru.

Bentley spolu s ukončením výroby Mulsanne oznámil, že vyvíjí hybridní verzi modelu Flying Spur, která se představí v roce 2023. Automobilka nezveřejnila další informace, ale spekulace hovoří o přeplňovaném třílitrovém vidlicovém šestiválci o 443 koních a 700 newtonmetrech, kterému napomáhá elektromotor a již se nachází v luxusním SUV Bentayga.

Bentley poprvé použil označení Mulsanne v letech 1980 až 1992, kdy jím pojmenoval svou verzi modelu, který se vyráběl spolu s konkurenčním, ale velmi podobným Rolls-Roycem Silver Spirit. Moderní Mulsanne byl uveden na trh v roce 2010 a končí spolu se svým motorem kvůli zpřísňujícím se emisním limitům.

Jirkovo auto roku 2017: Auto úplně každého roku

Píšu volbu nejlepšího auta roku 2017 jako třetí v pořadí, svého vítěze už popsal Honza a také Lukáš. Spoiler alert: Představím své favority odspodu, vítěze tedy najdete na konci.

Číst celé

Mercedes-Benz T80: Hitlerův Černý pták měl dosáhnout až 750 km/h

Mercedes-Benz T80 vznikl, aby stanovil nový světový rychlostní rekord a pomohl propagandě Třetí říše, ale jeho ambiciózní projekt ukončil začátek 2. světové války.

Číst celé

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé

Rodinné čtyřkolky, které Japonci nedali světu

Nadupané čtyřkolky se závodními geny v rodinných karoseriích. Auta, po nichž by měl toužit každý rychlý taťka.

Číst celé

Plazící se lowridery oslavovaly svobodu a zviditelňovaly menšinu

Stylová nepřehlédnutelná auta, která jsou doplněna hip hopem nesoucím se z výkonných audiosoustav. Lowridery vznikly v hispánské menšině, aby její členové mohli sdílet svou svobodu a upozornit americké obyvatelstvo voláním “jsme tady!”. Z jednoduché myšlenky se postupem let stal jeden z nejlépe vypadajících tuningových směrů na poli amerických aut.

Číst celé

Aventador, Italia, 911, GranTurismo, Viper. Roadtrip ze všechny prachy

Kdyby byl Aventador dítětem, zeptali byste se ho, jestli si pití někde nevylil.

Číst celé