Audi Avus Quattro: Duchovní předchůdce Veyronu oslavoval úspěchy na okruhu AVUS

Audi na začátku 90. let vzdalo hold svým historickým úspěchům na legendárním okruhu AVUS. Koncept Audi Avus Quattro byl duchovní předchůdce Bugatti Veyron 16.4.

Kultovní Quattro bylo zásadním modelem v moderní historii Audi a začalo transformovat image značky z výrobce normálních aut na prestižní automobilku. S nástupem 90. let začalo vznikat více zajímavých strojů se slavným znakem se čtyřmi kruhy a na Audi se začalo koukat jako na skutečnou alternativu značek BMW a Mercedes-Benz. Na konci tohoto desetiletí se Audi stalo nejmodernějším ze všech německých výrobců automobilů.

Audi vyrábělo hezká a dobře zkonstruovaná auta, ale rozhodlo se zaujmout svět představením nejmodernějších technologií. Automobilka na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1991 ukázala koncept sportovního vozu Audi Quattro Spyder, který vypadal jako připravený k sériové výrobě. Dvoumístné kupé s vidlicovým šestiválcem okouzlilo milovníky rychlé jízdy, ale v rukávu Audi se skrývalo další mnohem silnější eso.

Německá automobilka necelé tři týdny po zahájení frankfurtského autosalonu ohromila motoristický svět jedním z nejzajímavějších konceptů posledních let. V říjnu na autosalonu v Tokiu představila prototyp Audi Avus s motorem W12. Designová studie, kterou nyní svět vnímá jako první náznak produkčního supersportu Audi R8, vzdávala hold legendární německé dálnici a okruhu Automobil-Verkehrs-und Ubungsstrasse (AVUS).

Historie společnosti Audi na závodním okruhu AVUS začala v roce 1934, kdy se nové Auto Uniony Type A postavily proti konkurenčním Mercedesům-Benz W25. V prvním závodě Audi sice zvítězil italský tým Scuderia Ferrari s Alfami Romeo P3, ale už v následujících závodech začaly vyhrávat stříbrné šípy, financované nacistickou stranou Adolfa Hitlera.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Auto Union na AVUSu nikdy nevyhrál, ale v roce 1937 se závodní okruh na okraji Berlína stal místem, kde se šestnáctiválcový Type C stal nejrychlejším závodním vozem v historii. Tehdejší závod se nezapočítával do evropského šampionátu, což závodním týmům umožnilo použít závodní vozy s aerodynamickou karoserií, které se běžně používaly při pokusech o závodní rekordy.

Luigi Fagioli s Auto Unionem Type C Stromlinie při kvalifikaci do druhého závodu dosáhl průměrné rychlosti 272 kilometrů v hodině, což byl rekord, který nebyl poražen více než dvacet let. Fagioliho auto bylo inspirací pro koncept Audi Avus 1991 s leštěnou hliníkovou karoserií a motorem W12 uprostřed, který měl podle očekávání vyvinout nejvyšší výkon přesahující 500 koní.

Základem hliníkové karoserie byl lehký trubkový rám, nejmodernější systém pohonu všech kol quattro se skládal z trojice uzamykatelných diferenciálů a koncept byl vybavený řízením všech kol. Ventilované kotoučové brzdy s ABS se ukrývaly za obrovskými koly o rozměrech 20×8 palců, jež představovaly přibližně polovinu výšky vozu.

Prototyp Audi Avus byl vybavený pouze maketou motoru z plastu a dřeva, ale Audi již pracovalo na vývoji pohonné jednotky W12 se třemi řadami po čtyřech válcích. Dvanáctiválec o zdvihovém objemu 5 998 cm3 byl vybavený ventilovým rozvodem DOHC s pěti ventily na válec. Inženýři předpokládali, že by nejvyšší výkon mohl dosáhnout 509 koní při 5 800 otáčkách za minutu a točivý moment měl dosahovat až 540 newtonmetrů.

Čtěte také: Audi Quattro Spyder: Nástupce Quattra se nedostal na trh, aby nenarušil rodinné vztahy

I přes zajímavou techniku se šestistupňovou převodovkou mezi předními koly, pro příznivější rozložení hmotnosti, se koncept Avus dostával na titulní stránky automobilových časopisů kvůli karoserii. Tloušťka ručně tvarovaných hliníkových panelů byla jen 1,5 milimetru a celá karoserie vážila méně než 100 kilogramů. Supersport s kabinou vpředu a dlouhou zádí odkazoval na původní Auto Union Type C Stromlinie. Aerodynamika s mohutným zadním difuzorem se obešla bez velkých spoilerů.

Jakmile lidé otevřeli nůžkové dveře a přes široký práh nastoupili do vozu, ocitli se v závodních sedadlech z uhlíkových vláken s červeným koženým čalouněním. Zbytek čalounění byl vyroben ze světle šedé alcantary. Přístrojová deska nesla analogové a digitální přístroje s nejmodernějším palubním počítačem.

Audi uvádělo, že hmotnost konceptu Avus nepřesahuje 1 250 kilogramů, nejvyšší rychlost dosahuje 337 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h zabere jen 2,9 sekundy. Ale na rozdíl od modelu Quattro Spyder, který byl představen jen o pár týdnů dříve, však nikdo vážně neuvažoval o sériové výrobě. Potenciální zákazníci nabízeli až 10 milionů amerických dolarů za kus, ale Audi odolalo.

Motor W12 si později našel cestu do limuzíny Audi A8 z roku 2001. Koncern Volkswagen Group v roce 1998 koupil zbankrotovanou značku Bugatti a zahájil vývoj duchovního nástupce konceptu Audi Avus, kterým se v roce 2005 stal luxusní hypersport Bugatti Veyron 16.4.

Brawn GP: Z outsiderů mistry světa za pár měsíců

Do prvního závodu nastoupili s monoposty vyvinutými v rekordně krátkém čase a bez sponzorů. O několik měsíců později si odváželi titul mistra světa a pohár konstruktérů. Takový je příběh týmu Brawn GP.

Číst celé

Sklo Kiriko: Ručně broušené sklo pro Lexus LS stojí 375 000 korun

Ručně broušené sklo Kiriko od japonských mistrů řemesla je jedním z nejkrásnějších příplatkových prvků na dnešním trhu, který nesmí chybět v žádném novém Lexusu LS.

Číst celé

Lamborghini Diablo GT se prodávalo s nejstylovějším zavazadlem na světě

Originální kufřík pro Lamborghini Diablo GT byl vyrobený z uhlíkových vláken a nesl sériové číslo svého vozu.

Číst celé

Peugeot 405 Mi16: Pocta poslednímu sportovnímu sedanu automobilky

Na konci osmdesátých let přišel Peugeot s jeho prvním sportovním sedanem. Nástupce se nedočkal dodnes.

Číst celé

Fiat Abarth 1000 Monoposto: Roztočil se před cílem, ale stanovil rekord

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl posledním rychlostním speciálem vozem automobilky a stanovil rekord nezvyklým způsobem.

Číst celé

Píše se rok 1991 a my vám představujeme nejlepší auto na světě

15. září 1991 bylo najednou na zámku ve Versailles a pod obloukem Le Grande Arche v pařížské čtvrti La Défense vystaveno něco neuvěřitelného. Stalo se tak přesně 110 let od narození slavného zakladatele značky Ettoreho Bugatti.

Číst celé