Peugeot 205 Rallye měl motor vyvinutý pro závody

Peugeot 205 GTi je v dnešních dnech respektovanou legendou, ale pro milovníky lehkých rychlých hatchbacků měli Francouzi i další možnost.

V době, kdy se Peugeot snažil udržet krok s Volkswagenem a jeho rychlým hatchbackem Golf GTI, představil svou odpověď v podobě 205 GTi. Silný, dobře vybavený a drahý vůz ale vzdálil zábavu a řidičské potěšení za volantem méně majetným lidem.

Aby značka svou potenciální klientelu neztratila, přispěchala v březnu 1988 s řešením. Model 205 Rallye vznikl ve spolupráci s Peugeot-Talbot Sport a byl cílen na samotné dno kategorie hothatchů. V továrně si dali opravdu záležet na tom, aby se jejich nové auto nestalo konkurencí pro daleko lepší 205 GTi. Metalický lak a litá kola? Ani omylem.

Peugeot 205 Rallye byl nabízen pouze jako třídveřový hatchback v bílé nebo žluté barvě s lakovanými nárazníky, které pocházely ze zásobníku dílů pro GTi. Mlhová světla byla odstraněna a jejich otvory byly zakryty plastem za účelem snížení hmotnosti. Rallye stálo na bílých plechových kolech a karoserie měla specifické blatníky s rozdílným tvarem než mělo GTi. Poslední částí odlišení byly nové polepy v odstínech Peugeot-Talbot Sport, jenž 205 Rallye dodaly špetku barevnosti.

K výraznému odlehčení auta přispěla přísná dieta v interiéru. Z něj bylo vyhozeno všechno, co nebylo nutně potřeba. V pozdních osmdesátých letech automobilka tvrdila, že ze své nové 205 vyházeli veškeré zbytečnosti, což byla skutečnost. V autě chybělo například rádio, klimatizace, zadní popelník, hodiny a odkládací přihrádka ve dveřích spolujezdce. Přibyly naopak červené koberce, sportovní přední sedadla, tříramenný volant. Vše bylo vypůjčeno z 205 GTi.

K návrhu motoru Peugeot přizval tuningovou společnost Danielson. Základem pro vývoj se stal čtyřválec o objemu 1 360 ccm, z jehož bloku měl vzniknout motor schopný konkurovat v závodních kategoriích do 1 300 ccm. Výsledkem spolupráce byla jednotka TU24 o zdvihovém objemu 1 294 ccm, která dosahovala maximálního výkonu 102 koní a točivého momentu 119 Nm, který šel skrz pětistupňový manuál na přední kola. Takové parametry stačily 794 kilogramů vážícímu hatchbacku na to, aby vystřelil na stovku za 9,2 sekundy a dosáhl maximální rychlosti okolo 185 kilometrů v hodině. Podle tehdejších testů byla třináctistovka líná a surová v nízkých otáčkách a až při vyšší zátěži podávala očekávaný výkon. V letech 1990 – 1992 se pod kapotu dostala i devatenáctistovka z GTi, ale s výkonem pouhých 105 koní. Objemnější varianta se prodávala pouze v Německu a Švýcarsku, kde se kvůli nesplňující legislativě neprodávala standardní verze, a s počtem přibližně 1 000 kusů je dnes velmi vzácná.

Peugeot původně plánoval výrobu 5 000 exemplářů, ale z důvodu vysokého zájmu jich nakonec z výrobní linky odjelo 30 111. Přestože je to přibližně šestkrát víc, než v automobilce plánovali, Rallye vzniklo ve výrazně menším počtu oproti GTi. V dnešních dnech se jedná o vzácné vozy, protože jak tomu mnohdy bývá, všechny už bohužel nejezdí.

Subaru SVX: Příběh luxusního kupé, které se narodilo do špatné doby

Subaru SVX zaujalo elegantním aerodynamickým designem, silným šestiválcovým boxerem pod kapotou a skvělým komfortem. V současnosti má duchovního nástupce, který vsadil na odlišnou filozofii a uspěl.

Číst celé

Porsche Cayman S: Řekneme vám, kolik stojí provoz a servis

Zjistili jsme, kolik stojí provoz, údržba a velký servis sportovního kupé Porsche s motorem uprostřed z minulého desetiletí.

Číst celé

Rudolf Uhlenhaut: Brilantní inženýr Mercedesu a otec legendárního Gullwingu

Rudolf Uhlenhaut byl šikovný inženýr, který se nebál posadit za volanty závodních vozů, na jejichž vývoji usilovně pracoval.

Číst celé

Maserati 5000 GT: Spojení přání Šáha z Persie a snu konstruktéra

Maserati 3500 GT změnilo filosofii automobilky, ale některým zákazníkům nestačilo. Italská továrna kvůli nim vyvinula vytříbené kupé, o které ale nebyl velký zájem.

Číst celé

Jaguar XJ13: Vznikl pro Le Mans, ale nikdy nezávodil

Inženýři Jaguaru se rozhodli pro návrat do vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans, ale neochota vedení značky zapříčinila, že se z jejich krásného díla stal nepotřebný unikát.

Číst celé

Dlouhá cesta ke Cayenne: Jak postupoval vývoj čtyřmístných Porsche

Čtyřmístná Porsche jsou dnes běžná, ale cesta k prvnímu sériově vyráběnému modelu byla dlouhá a trnitá. Představujeme historii prototypů vozů Porsche pro čtyři pasažéry.

Číst celé