Riva Ferrari 32: Poznejte vzácnou Testarossu pro plavbu na moři

Návrháři Rivy a Ferrari se v 80. letech spojili, aby společně vyvinuli plovoucího sourozence kultovní Testarossy.

Italský výrobce lodí a luxusních jachet Riva se v druhé polovině dvacátého století proslavil výrobou dřevěného motorového člunu Riva Aquarama. Ferruccio Lamborghini si objednal jeden velmi speciální exemplář, který byl na jeho přání poháněn dvojicí vidlicových dvanáctiválců z dílen Lamborghini. Na konci 80. let se s Rivou spojilo i Ferrari, aby společně vyvinuli plující ekvivalent legendární Testarossy.

Vývoj rychlého člunu Riva Ferrari 32 byl naplánován Ginem Gervasoni, Cantierim Riva a Enzem Ferrari. Základní myšlenkou bylo vytvořit Ferrari na moře, které bude spojeno s odkazem společnosti Riva. Design člunu se inspiroval kultovní Testarossou z 80. let a nechyběla mu ikonická podélná žebra na bocích, podobná záď, červený odstín Rosso Corsa a výrazné emblémy Ferrari. Zajímavým designovým prvkem bylo křídlo převzaté z monopostu F1.

Riva Ferrari 32 byla první spoluprací mezi dvěma špičkovými italskými společnostmi. Tehdy nový tým Ferrari pro počítačový design (CAD) se spojil s inženýry a designéry v Rivě, aby jejich společný člun byl hoden nosit jak jméno Riva, tak Ferrari.

Hnací sílu pro plavbu na moři vytvářela dvojice osmilitrových vidlicových osmiválců BPM Vulcano 400, z nichž každý disponoval maximálním výkonem 390 koní. Neexistuje žádný oficiální záznam o spotřebě paliva, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že pokud si můžete takový člun dovolit, nemusíte se příliš zaobírat jeho provozními náklady. Motory byly připojeny k převodovkám Borg Warner, lodním šroubům Rolla a přístrojům Riva/VDO. Nejvyšší rychlost byla 54 uzlů, což je přibližně 100 km/h.

Pod palubou byla široká postel pro nocleh nebo odpolední zdřímnutí, stropní poklop, úložné prostory, prostor pro pult a skrytá mořská toaleta. Na palubách bylo sezení čalouněné bílým plyšem a dobře vybavený kokpit s bohatou instrumentací, individuálním ovládáním motorů, vodotěsným rozvaděčem, hloubkovou sirénou, dvojicí otáčkoměrů pro každý motor a společný rychloměr. Ve výbavě nechyběl ani audiosystém Clarion AM/FM/CD.

Rychlý motorový člun Riva Ferrari 32 vznikl v počtu pouhých 40 exemplářů, takže je mnohem vzácnější než silniční sourozenec Ferrari Testarossa. Člun, který vidíte na fotografiích prošel celkovou renovací v roce 2015 a je ve výborném stavu.

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé

Plazící se lowridery oslavovaly svobodu a zviditelňovaly menšinu

Stylová nepřehlédnutelná auta, která jsou doplněna hip hopem nesoucím se z výkonných audiosoustav. Lowridery vznikly v hispánské menšině, aby její členové mohli sdílet svou svobodu a upozornit americké obyvatelstvo voláním “jsme tady!”. Z jednoduché myšlenky se postupem let stal jeden z nejlépe vypadajících tuningových směrů na poli amerických aut.

Číst celé

Lamborghini Marzal: Předzvěst italského rollsu

Prosklený prototyp Lamborghini byl předzvěstí luxusní Espady. Marcello Gandini konečně dostal volné ruce a navrhl dechberoucí futuristické auto.

Číst celé

Katovna: Design mi připomíná ikonky na androidech, je to taková anti-sexy žába

Temple of Speed zkouší nový formát článku. Čtyři samozvaní znalci hodnotí auta svými subjektivními názory a nepokrytě si u toho připadají jako v Top Gearu. Toť naše Katovna. Pojďme na to, ať víme, jestli to stojí za to.

Číst celé

Katovna: Akci vám odmoderuje jen o malinko lépe než Libor Bouček

Katovna podruhé. Dnes tu máme krabici od bot ve verzi kupé, jednu horkou novinku a prý příjde i Leoš Mareš.

Číst celé

Eliška Junková: Drobná dáma za volantem bugatky

Nadějně vyhlížející závodní kariéru Elišky Junkové ukončila tragická smrt manžela na Nürburgringu.

Číst celé