Riva Ferrari 32: Poznejte vzácnou Testarossu pro plavbu na moři

Návrháři Rivy a Ferrari se v 80. letech spojili, aby společně vyvinuli plovoucího sourozence kultovní Testarossy.

Italský výrobce lodí a luxusních jachet Riva se v druhé polovině dvacátého století proslavil výrobou dřevěného motorového člunu Riva Aquarama. Ferruccio Lamborghini si objednal jeden velmi speciální exemplář, který byl na jeho přání poháněn dvojicí vidlicových dvanáctiválců z dílen Lamborghini. Na konci 80. let se s Rivou spojilo i Ferrari, aby společně vyvinuli plující ekvivalent legendární Testarossy.

Vývoj rychlého člunu Riva Ferrari 32 byl naplánován Ginem Gervasoni, Cantierim Riva a Enzem Ferrari. Základní myšlenkou bylo vytvořit Ferrari na moře, které bude spojeno s odkazem společnosti Riva. Design člunu se inspiroval kultovní Testarossou z 80. let a nechyběla mu ikonická podélná žebra na bocích, podobná záď, červený odstín Rosso Corsa a výrazné emblémy Ferrari. Zajímavým designovým prvkem bylo křídlo převzaté z monopostu F1.

Riva Ferrari 32 byla první spoluprací mezi dvěma špičkovými italskými společnostmi. Tehdy nový tým Ferrari pro počítačový design (CAD) se spojil s inženýry a designéry v Rivě, aby jejich společný člun byl hoden nosit jak jméno Riva, tak Ferrari.

Hnací sílu pro plavbu na moři vytvářela dvojice osmilitrových vidlicových osmiválců BPM Vulcano 400, z nichž každý disponoval maximálním výkonem 390 koní. Neexistuje žádný oficiální záznam o spotřebě paliva, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že pokud si můžete takový člun dovolit, nemusíte se příliš zaobírat jeho provozními náklady. Motory byly připojeny k převodovkám Borg Warner, lodním šroubům Rolla a přístrojům Riva/VDO. Nejvyšší rychlost byla 54 uzlů, což je přibližně 100 km/h.

Pod palubou byla široká postel pro nocleh nebo odpolední zdřímnutí, stropní poklop, úložné prostory, prostor pro pult a skrytá mořská toaleta. Na palubách bylo sezení čalouněné bílým plyšem a dobře vybavený kokpit s bohatou instrumentací, individuálním ovládáním motorů, vodotěsným rozvaděčem, hloubkovou sirénou, dvojicí otáčkoměrů pro každý motor a společný rychloměr. Ve výbavě nechyběl ani audiosystém Clarion AM/FM/CD.

Rychlý motorový člun Riva Ferrari 32 vznikl v počtu pouhých 40 exemplářů, takže je mnohem vzácnější než silniční sourozenec Ferrari Testarossa. Člun, který vidíte na fotografiích prošel celkovou renovací v roce 2015 a je ve výborném stavu.

BMW Turbo Concept: Futurismus sedmdesátých let

Ukázka nejmodernějších bezpečnostních prvků sedmdesátých let zaujala svým sportovním tělem a předpověděla technický i legislativní vývoj.

Číst celé

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Autosalon v Detroitu roku 2004. Jaká auta se představila před 15 lety?

Výstava NAIAS 2004 se nesla v duchu odvážných konceptů i znovuzrození automobilových ikon z minulosti.

Číst celé

Rodinné čtyřkolky, které Japonci nedali světu

Nadupané čtyřkolky se závodními geny v rodinných karoseriích. Auta, po nichž by měl toužit každý rychlý taťka.

Číst celé

Rudá svině: Prvnímu Mercedesu od AMG se soupeři na startu smáli

Je Rote Sau (Rudá svině) nejzajímavějším autem od AMG vůbec? Máme pro vás příběh o prvním projektu dvorního tunera Mercedesu, kterým byl Mercedes-Benz 300 SEL upravený pro účast v závodě 24 hodin Spa-Francorchamps.

Číst celé

Okruhové poprvé, aneb jak na první trackday

Přemýšlíte o tom, co potřebujete vědět k první návštěvě okruhu? Pomůžeme vám.

Číst celé