Ford Mustang Mach 2: Proč kupé s motorem uprostřed nevzniklo

Koncept Ford Mustang Mach 2 byl sportovní vůz s motorem uprostřed, který zaujal návštěvníky autosalonu v Chicagu v roce 1971.

Chevrolet v minulosti dlouhou dobu přemýšlel o výrobě Corvette s motorem uprostřed. General Motors ale nebyl ani zdaleka prvním velkým americkým výrobcem aut, který přemýšlel o vývoji takové koncepce. Ford si pohrával s myšlenkou o sportovním voze s motorem uloženým uprostřed už v pozdních šedesátých letech. Tohle je příběh zajímavého Fordu Mustang, který nikdy nevznikl.

S loňským desetimiliontým vyrobeným Mustangem je těžké představit si automobilový svět, kde by tato slavná ikona měla něco jiného, než motor uložený vpředu a pohon zadní nápravy. Nicméně když se Mustang v druhé polovině šedesátých let těšil prvnímu obrovskému úspěchu, Ford zvažoval mnoho různých variant, z nichž většina se nikdy nedostala do sériové výroby. Jednou z nich byla i konstrukční a inženýrská studie, jež mohla potenciálně nahradit Shelby Cobru. Koncept Mustangu Mach 2 byl autem, v němž se motor nacházel za zády posádky.

Hlavní návrhář Fordu Eugene Bordinat se rozhodl použít designový jazyk původního Mustangu, který přepracoval do podoby sportovního vozu s motorem uprostřed. Po mnoha náčrtcích a hliněných modelech připravil pojízdný prototyp, jež byl vyrobený ve spolupráci s externí společností Kar-Kraft a jeho základem byl Mustang ve verzi kabriolet.

Měkká karoserie si samozřejmě vyžádala dodatečné konstrukční prvky pro vyztužení šasi, aby se zabránilo jejímu ohýbání a kroucení. Vidlicový osmiválec o zdvihovém objemu 4,7 litru, který pocházel z běžné nabídky Mustangu, byl umístěný tam, kde dříve bývala zadní sedadla. K dalšímu snížení nákladů pomohlo i použití stejného předního odpružení, jakým byl vybavený standardní Mustang.

Mustang Mach 2 se oficiálně představil na autosalonu v Chicagu v roce 1967 a doslova strhl zájem veřejnosti. Jednalo se o americké auto, které bylo stejně stylové jako jeho evropští konkurenti a mnohem zajímavější než to, co na výstavu přivezly konkurenční značky. Bylo to hezké auto s klínovitou přední částí s vyklápěcími světlomety.

Celkem byly postaveny dva exempláře Mustangu Mach 2 – červený a bílý vůz. Někteří novináři byli pozváni, aby si vyzkoušeli netradiční Mustang v Dearborn Proving Grounds, kde se pojízdný červený kus stal místní celebritou. Vedení společnosti Ford však nakonec projekt zrušilo kvůli jeho složitosti a vysokým nákladům. Oba prototypy byly následně zničeny, aby se nějakým nedopatřením nedostaly do rukou konkurence.

Tím však příběh Mustangu Mach 2 nekončí, protože jeden finální koncept s motorem uprostřed, nazvaný Mach 2C, vznikl na příkaz nového konstruktéra Fordu Larryho Shinody. Byl to větší vůz, který využíval motor V8 s velkým blokem, ale i tento projekt byl později zamítnut.

Ačkoliv se Chevrolet v současnosti rozhodl pro výrobu Corvette s motorem uprostřed, podobný projekt na základě Mustangu zatím údajně nevzniká. Uvidíme v budoucnu, zda Ford někdy změní pohled na vývoj vlastního sportovního vozu.

Bertone Nivola: Italsko-americká pocta legendárnímu závodníkovi

Futuristický koncept Bertone Nivola vznikl jako budoucnost Chevroletu Corvette a vzdával hold slavnému italskému závodníkovi Tazio Nuvolarimu.

Číst celé

Příběh bestiálního mateřství Ferrari F40 – 288 Evoluzione

Jak fungují výkonové poměry od 500 koní na tunu výše? Téměř vždy nádherně bolí. Bezprecedentní zážitek z unikátního Ferrari 288 Evoluzione prý z valné většiny předčí vše, co si dokážete představit. Na světě jsou poslední tři. Vyhynutý druh. Tyranosaurus z Maranella. Tohle je jeho příběh…

Číst celé

Volvo T6 Roadster: Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas

Ne vždy si ve Volvu mysleli, že jejich jediným údělem je zachraňovat lidi a planetu. Vraťte se s námi do roku 2005 a přivítejte Volvo T6 Roadster.

Číst celé

Temple of Speed vstupuje do nové sezóny

Ohlédnutí za minulostí a náhled do budoucnosti magazínu nasáklého závodním benzínem.

Číst celé

Dělejte světu službu, jezděte zajímavými auty

Vlastnit uživatelsky příjemná auta je parádní komfort, ale i přesto existují lidé, kteří si rádi nechají ubližovat vlastní technikou. Ono to za to totiž celkem stojí.

Číst celé

Mazda RX-8 Roadtrip: S laciným wankelem přes půl Evropy

Přišlo mi to jako zajímavý nápad. Místo letenky jsem koupil ojetou Mazdu RX-8 za cenu staršího iPhonu a vyrazil s ní na dlouhou cestu domů.

Číst celé