Závodní Bugatti anglického rychlostního rekordmana je na prodej

Závodní Bugatti Type 35B legendárního anglického automobilového závodníka se ukázalo i v České republice.

Angličan Sir Malcolm Campbell byl automobilový závodník, který se proslavil rychlostními rekordy ve svých speciálních vozech přezdívaných „Bluebirds“. Campbell miloval rychlou jízdu už od útlého dětství a po skončení první světové války, ve které bojoval jako pilot královského letectva RAF, začal s automobilovým závoděním.

Malcolm Campbell se kromě zdolávání rychlostních rekordů účastnil závodů Grand Prix, v nichž v letech 1927 a 1928 zvítězil v podniku Grand Prix de Boulogne ve Francii za volantem Bugatti Type 37A. To ale nebylo jediné Bugatti, se kterým Campbell závodil, protože kromě Type 37A soutěžil i za volantem Type 35 Grand Prix. Důvod, proč jsme si na to vzpomněli, je prostý – Campbellovo originální Bugatti je na prodej.

Bugatti Malcolma Campbella se poprvé veřejně prodalo na počátku 60. let, kdy se jeho majitelem stal Bernard Kain, bývalý viceprezident Bugatti Owners Clubu. Kain závodní Bugatti nešetřil a během šedesátých let se s ním zúčastňoval dalších závodů, během nichž získal několik prestižních trofejí. V polovině šedesátých let bylo Bugatti zrenovováno, během čehož bylo upraveno na pozdější verzi Type 35B s kompresorem pod kapotou.

V průběhu následujících desetiletí se modernizované Bugatti zúčastnilo mezinárodních událostí v České republice, Itálii, Francii, Holandsku a dokonce i na Novém Zélandu. V roce 2001 byl zrestaurován motor, čehož se ujal renomovaný specialista David Sewell. Bugatti i nadále získává prestižní ocenění od klubu majitelů Bugatti a uznávaného klubu Vintage Sports-Car Club.

Na přiložených fotografiích si můžete všimnout, že Campbellovo historické Bugatti má krásnou patinu, se kterou bude hvězdou jakékoli automobilové sbírky. Největší úspěch tohoto exempláře si necháváme na konec – Malcolm Campbell s ním stanovil rekordní čas vítězství na britském okruhu Brooklands, když zcela ovládl závod na 50 mil (80 km).

Prodejní cena nabízeného vozu bohužel nebyla odtajněna.

Přečtěte si o superrychlých modrých ptácích Malcolma Campbella.

Toyota Celica GT-Four: Mazaný restriktor měl ošálit komisaře

Úspěch v motorsportu byl pro Toyotu důležitý a byla ochotna vyzkoušet cokoliv, jen aby získala náskok před konkurencí. Dokonce i upravený restriktor turbodmychadla, který porušoval pravidla stanovená FIA.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vstup do neznámých vod

Moji praktičtí přátelé si myslí, že je Mazda RX-8 nepraktický krám s nespolehlivým motorem. Když jsem přemýšlel, jakým autem nahradit svou Hondu Civic, rozhodl jsem se vykročit do neznámých vod. Říkali mi, abych to nedělal.

Číst celé

Rodinné čtyřkolky, které Japonci nedali světu

Nadupané čtyřkolky se závodními geny v rodinných karoseriích. Auta, po nichž by měl toužit každý rychlý taťka.

Číst celé

Lotus Europa S: Civilizované Elise, které nikdo nekupoval

Několik let před úspěšnou Evorou se Lotus rozhodl navázat na úspěšný model z minulosti. Ke zklamání všech zúčastněných se však jednalo o naprostý prodejní propadák.

Číst celé

Ford 999: „Závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta“

Henry Ford byl fanouškem motoristického sportu. Než se pustil do výroby lidových automobilů, pomáhal s vývojem dvojice soutěžních Fordů, které vládly závodům.

Číst celé

Editorial: Vrhněte se s námi do roku 2019 na plný plyn

Automobilový průmysl v posledním roce zažil několik velkých zvratů, a přestože jím bylo silně otřeseno, do příštího roku se chystá v plné síle. Stejně jako magazín Temple of Speed.

Číst celé