Lamborghini Zagato Raptor: Nástupce Diabla měl nabídnout 3 auta v 1

Unikátní supersport Lamborghini Zagato Raptor měl být nástupcem populárního Diabla. Speciální karoserie kombinovala tři různá auta v jednom.

Lamborghini se v devadesátých letech potýkalo s velkými finančními problémy, ze kterých bylo zachráněno až odkoupením německým koncernem Volkswagen. Složité období znamenalo, že italská továrna vyvinula pouze jediný sériově vyráběný model – legendární Diablo. V posledním desetiletí 20. století ale vzniklo i několik zajímavých prototypů, které představovaly vize designérů o budoucnosti slavné značky.

Prototyp Zagato Raptor měl být dalším supersportem Lamborghini, který navrhl Alan Wicki ve spolupráci s renomovanou společností Zagato Styling Center. Ohromující Raptor měl inovativní konstrukci typické patentované vyboulené střechy, která se extravagantně otevírá vzhůru spolu s dveřmi.

Speciální konstrukce karoserie umožňovala přetvoření supersportu do několika podob. Stačila chvilka práce, aby se z kupé stal dvoumístný roadster, nebo jednomístný závodní speciál se začleněným ochranným rámem.

Společnost Zagato při vývoji použila nové počítačové systémy CAD/CAM, jejichž pomocí dokázala vyvinout dechberoucí prototyp za méně než čtyři měsíce, aniž by musela vyrobit tradiční zmenšený model. Podvozek tvořil trubkový rám, který nesl karbonové panely karoserie. Finální design společně vyvinuli Andrea Zagato, Alain Wicki a Nori Harada, hlavní designér studia Zagato. Lamborghini Zagato Raptor bylo představeno na autosalonu v Ženevě v roce 1996.

Základem Zagato Raptor se stalo Lamborghini Diablo VT, jehož vidlicový dvanáctiválec dosahoval 492 koní. Inženýři vyvinuli i výkonnější verzi s kompresorem od Z-Engineering, která dokázala vyvinout až 620 koní. Standardem obou variant byl pětistupňový manuál a pohon všech kol. S nasazenou pevnou střechou byl Raptor s pohotovostní hmotností 1 350 kilogramů o přibližně 300 kg lehčí než Diablo VT a dosahoval nejvyšší rychlosti 330 km/h.

Síla ale musí být schopna zastavit, takže standardní brzdový systém Brembo nahradily třmeny Alcon s masivními kotouči, které vyplnily velká osmnáctipalcová magnéziová kola. ABS a systém kontroly trakce se v prototypu neobjevil, protože se nepoužíval ani v Diablu. Alain Wicki, bývalý automobilový závodník, byl přesvědčen, že systém bez ABS dokáže brzdit rychleji než s ním. To je prohlášení, které je velmi pravdivé. Pokud víte, co děláte.

Prodejní cena nebyla nikdy stanovena, ale určitě byla vyšší, než byla cena běžného Diabla. Alain Wicki plánoval omezenou výrobu 50 exemplářů, ale prototyp nikdy nepostoupil do fáze sériové výroby. Neoficiální informace uvádějí tři Raptory, které se prodaly před ukončením autosalonu v Ženevě.

Po ukončení výstavy byl Zagato Raptor převezen do Lamborghini, kde bylo provedeno několik testů. Raptor zaujal extrémně dobrými jízdními vlastnostmi a snadnou ovladatelností při vysokých rychlostech. Raptor měl původně překlenout propast mezi Diablem a jeho nástupcem Lamborghini Canto. Lamborghini se později rozhodlo zamítnout sériovou výrobu, protože Zagato navrhlo také design Canta, které by mohlo vypadat jako pouze přepracovaný Raptor.

Lamborghini později přerušilo spolupráci se Zagatem a zaúkolovalo návrháře konkurenční karosárny Bertone, aby navrhli nástupce Diabla. Alain Wicki se pokusil vyrábět Raptor vlastními silami, ve spolupráci se Zagatem, ale nakonec se rozhodl uchovat fascinující jedinečný prototyp. Ten se později ukázal na výstavě unikátních aut v Pebble Beach a během posledních dvou desetiletí dvakrát změnil majitele.

Lamborghini Diablo: Zuřivý býk z corridy

Klínovitý design s oblými hranami a surový dvanáctiválec. Legendární Diablo bylo pravověrným supersportem.

Číst celé

Mercedes-Benz W154: Neporazitelný stříbrný šíp

Poslední předválečný závodní Mercedes kraloval okruhům a od historiků si vysloužil titul nejlepšího závodního vozu všech dob. Úspěšné vítězné tažení bohužel přerušil začátek druhé světové války.

Číst celé

La Voiture Noire: Je čtvrtý Atlantic nenávratně ztracen?

Bugatti vyrobilo pouze čtyři exempláře Type 57 SC Atlantic, kvůli čemuž se dnes jedná o extrémně vzácná auta. Jeden z nich, známý jako La Voiture Noire, však stále chybí.

Číst celé

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé

Subaru Tribeca: Velké SUV pro USA se prodávalo i v Čechách

V historii Subaru byla sedmimístná Tribeca největším modelem značky na evropském trhu a zároveň byla vozem Subaru s nejobjemnějším motorem pod kapotou.

Číst celé

Galerie: Nahlédněte do historie Formule 1

Závody i zákulisí Formule 1 mezi roky 1930 až 1994.

Číst celé