Jak Volkswagen omylem zničil první Bentley Continental GT, který vyrobil

Bentley Continental GT byl první model značky vyvinutý pod vedením Volkswagenu, ale jeho vývoj zkomplikovala úsměvná zničující nehoda.

V devadesátých letech uskutečnil Volkswagen AG obrovské nákupy, které rozšířily jeho portfolio o exkluzivní značky. Společnost pod vedením Ferdinanda Piëcha koupila Bugatti, Lamboghini a Bentley, který se snažila získat spolu se sesterskou společností Rolls-Royce Motor Cars Ltd. V roce 1998 Volkswagen koupil Bentley od britské společnosti Vickers PLC za přibližně 704 milionů amerických dolarů, ale získat Rolls-Royce se mu nepodařilo.

Rolls-Royce získalo konkurenční BMW, které spolu s ním získalo oprávnění na výrobu starších modelů Bentley, jež sdílely techniku s tehdejšími modely Rolls-Royce. Nebyl to stoprocentní úspěch, ale Ferdinand Piëch měl velký plán. Rozhodl se investovat dalších 745 milionů dolarů do modernizace továrny Bentley v Crewe, zatímco BMW muselo postavit novou továrnu Rolls-Royce v Goodwoodu. Tehdy už Volkswagen pracoval na vývoji sametového motoru W12, který byl určený pro pohon prvního masově vyráběného Bentley.

Několik prvních vývojových prototypů Bentley Continental GT vycházelo z Audi S8, ale později se Volkswagen rozhodl postavit historicky první Continental GT. Čtyřicetičlenný tým vedený designérem Dirkem van Braeckelem ručně vyrobil funkční prototyp, který nesl finální design pro sériovou výrobu, ale netrvalo dlouho a rozhodnutí z vyšších pater změnilo jeho osud.

Někteří vedoucí pracovníci Volkswagenu se rozhodli vzít jediný existující prototyp budoucího modelu na projížďku po testovacím okruhu spolu s prototypem Lamborghini Gallardo. Už se nedozvíme, kdo přišel s lákavým nápadem, ale určitě si říkal, že Continental GT má 552 koní a trvalý pohon všech kol, tak co by se mohlo pokazit? Byl to pohon všech kol.

Pohon všech kol založený na Torsenu selhal a prototyp Continentalu GT velmi rychle zpomalil, čehož si nevšiml řidič Gallarda, nestihl zareagovat a ve vysoké rychlosti do něj narazil zezadu. Svědci tvrdí, že náraz byl tak silný, že přivolaní hasiči museli řidiče prototypu Lamborghini vystříhat ze zdemolovaného vozu.

Zničení důležitého prototypu připravilo bezesné noci všem, kteří pracovali na vývoji Continentalu GT. Auto bylo převezeno zpět do dílny, kde se inženýři několik dnů dívali na jeho chybějící zadek, mezitím co manažeři Volkswagenu řešili, jak nejrychleji pokračovat ve vývoji. Inženýři zatím vyjmuli dvakrát přeplňovaný šestilitrový motor W12 z karoserie, na níž prováděli další měření, alespoň tedy na její nezničené přední polovině.

Přemýšlíte, zda může být tato historka opravdu pravdivá? Inženýři, kteří pracovali na vývoji Continentalu GT později odešli z Volkswagenu a po více než deseti letech se rozpovídali o nějakých vtipných příbězích.

Bentley Continental GT se představil na autosalonu v Ženevě v roce 2003 jako nejrychlejší čtyřmístné kupé na světě. Bentley do konce toho měsíce nahromadil více než 3 200 závazných objednávek.

Nissan 200 SX S14 díl 1.: Čtyři roky s dvoukilem

Kupovat japonské auto v Německu je dobrý nápad, ale nejde udělat kšeft, když jde Turek na oběd.

Číst celé

Honda S800: Nejrychlejší japonské auto roku 1966 jezdilo 160 km/h

Honda S800 se v roce 1966 stala nejrychlejším sériově vyráběným japonským autem. S nízkou zátěží se uměla rozjet na nejvyšší rychlost lehce přes 160 km/h.

Číst celé

Praga Dragon EVO 125 ccm: Jak se řídí závodní motokára

Ultimátní řidičský stroj, který vám za zlomek ceny přinese zážitky, které nezískáte ani v supersportu. Tohle je prostě nejlepší věc, jakou může normální smrtelník řídit!

Číst celé

K.I.T.T. měl být pro Pontiac přítěž. Nakonec mu pomohl s prodejem Firebirdů

Manažer Pontiacu si myslel, že mluvící Firebird poškodí jméno značky. Nakonec jí vytrhl velký trn z paty a výrazně pomohl s odbytem nové generace Firebirdů.

Číst celé

Porsche 550: První závodní Porsche miloval James Dean

Historicky první závodní Porsche, do jehož historie se otiskla nesmazatelná stopa v podobě tragického úmrtí amerického herce Jamese Deana.

Číst celé

Budoucnost značky začíná u jejích kořenů: Maserati si připomíná závodní Tipo 300S

Juan Manuel Fangio s vozem Maserati Tipo 300S ve velké ceně Venezuely zahájil dva roky závodních úspěchů, které proslavily značku Maserati v motorsportu.

Číst celé