Dokonalý svět Marcella Gandiniho

Pokud milujete auta a čtete Temple of Speed, určitě už jste v článcích narazili na řadu zmínek o geniálním italském vizionáři, který pracoval pro Bertoneho a asi každé auto, které kdy nakreslil, bylo a stále je ikonou. Jste si ale jisti, že znáte celý rozsah práce Marcella Gandiniho? Pokud ne, čtěte dále a hlavně si prohlédněte naši galerii.

Marcello Gandini se narodil v Turíně 26. srpna 1938 hudebnímu dirigentovi, ale již poměrně brzy si vybudoval vášnivý vztah ke všemu, co mělo čtyři kola a motor. Byl opravdu výjimečně technicky i výtvarně nadaný a tak byl automobilový design jasným snem. Věděl, že se dokáže prosadit, ale nepodařilo se mu vybudovat vlastní společnost a tak se poměrně brzy dostal do přízně pana Nuccia Bertoneho. Jenže v roce 1963 zde byl vedoucím mužem Giorgetto Guigiaro a ten odmítl spolupracovat s Gandinim. Těžko říci, jestli za tím stála nějaká vážná osobní averze, či to byla spíše profesní záležitost. Gandini byl mladý rebel, který si s ničím nedělal hlavu.

V roce 1965 ale Guigiaro odešel za svým štěstím jinam a Gandini u Bertoneho ihned obsadil jeho místo. Pomalu se začala rodit jeho cesta na vrchol. Později působil i jako generální manažer společnosti. Celkem zde tvořil čtrnáct let. Stal se mezi návrháři světovou hvězdou. Jméno Gandini bylo pojmem. Studio Bertone opustil v roce 1980, kdy se rozhodl, že bude dále pracovat na volné noze a auta kreslil zejména pro francouzský Renault. Mimo auta se pak soustředil i na interiérový a průmyslový design – navrhoval třeba bytovou architekturu nebo interiéry nočních klubů a podobně.

K největším modlám od Gandiniho patří bezesporu řada vozů Lamborghini od Miury, prototypu Marzal a Espady až po Urraco, dokonalý koncept LP500 a první verzi supersportu Countach LP400. Právě s pomocí modelu Countach Gandini dosáhl toho, po čem vždycky toužil. Vytvořil neuvěřitelnou a dechberoucí modlu, které se svět klaní i dnes. Dokud bude existovat lidstvo, bude Countach zdobit zdi tisíců pokojů malých kluků. Málokteré auto je i z dnešního pohledu více žádoucí. Stvořil ale i další Lamborghini jako je Jarama, koncept Bravo, Jalpa nebo prototyp P132, což byl předobraz nového Diabla, prototyp L149 a prototyp P147 Acosta. Pokud se ptáte na Miuru, tak tu vymyslel už, když mu bylo teprve pouhých 25 let!

Gandini je také praotcem prvního pětkového BMW, pod jeho perem se zrodil Renault 5 Turbo, Citroen BX, Citroen GS Camargue a samozřejmě nesmíme zapomenout na božskou Lancii Stratos. Zde ale seznam ani zdaleka nekončí. Pro Jaguar Marcello dokončil rozpracovaný koncept elegantního kupé FT a později přidal sportovní Jaguary Piraňa a Ascot.

V archivu Alfy Romeo byste od něj nalezli Montreal, Carabo nebo Navajo. Množství vozů s designem Gandiniho má na kapotě legendární trojzubec – znak Maserati. Začalo to Khamsinem, pokračovalo přes Quattroporte II, Chubasco, Shamal, Ghibli II a skončilo to u modelu Quattroporte IV. V seznamu vozů Renault nesou Gandiniho rukopis modely 5 Turbo, Super Five, 25, prototyp W60 a také kamion Magnum AE.

Z německých vozů jsme zatím jmenovali pouze první BMW řady 5. Gandini však tvořil i pro další germánské značky a tak vznikly vozy jako otevřený koncept Porsche 911 Bertone, koncept BMW 2800 Spicup, Audi 50 nebo Volkswagen Polo.

Velká prvenství Cadillacu: Elektrický startér změnil svět

Cadillac je ikonou a představitelem amerického stylu. Značka vyrábějící vozy se ve svých nejlepších letech dala zařadit do kategorie luxusních vozů, jakými byl například Rolls-Royce. Zároveň světu přinesla několik technických řešení, jenž usnadnila život celému motoristickému světu.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Kam zmizely komprese?

V běžném případě má koupě ojetého auta jednoduchý postup. Vyberete si, zaplatíte a jedete domu. Jenže takhle svět rotačních motorů nefunguje ve chvíli, kdy chcete, aby vaše RX-8 opravdu za něco stála.

Číst celé

BMW 507 málem potopilo celou značku

Původně to měl být jistý úspěch, ale již po krátké době by byli všichni zúčastnění raději, kdyby je to nikdy nenapadlo.

Číst celé

Na kolik vyjde údržba Ferrari F430? Známe ceny

Máte zálusk na Ferrari F430, které se vyrábělo na samotném konci analogově smýšlející doby? Pravděpodobně vás bude zajímat, kolik peněz si musíte připravit.

Číst celé

Rudá svině: Prvnímu Mercedesu od AMG se soupeři na startu smáli

Je Rote Sau (Rudá svině) nejzajímavějším autem od AMG vůbec? Máme pro vás příběh o prvním projektu dvorního tunera Mercedesu, kterým byl Mercedes-Benz 300 SEL upravený pro účast v závodě 24 hodin Spa-Francorchamps.

Číst celé

Citroën C6 Lignage: Nadějná socha na kolech

Citroën řadíme mezi ty významnější automobilky naší historie. Prodával nádherná a revoluční auta, nebál se riskovat a bohužel často prohrával. Dnes tu máme Citroën C6 Lignage, koncept symbolizující plané naděje Citroënu na přelomu milénia.

Číst celé