Umění na kolech. Speciální edice Veyronu berou dech

Nejslavnější model v historii Bugatti byl nejen luxusní a brutálně rychlý. Jeho speciální edice byly uměleckými díly. Tahle pětice je podle nás nejlepší!

Bugatti Veyron se do historie automobilového průmyslu zapsal tučným písmem. Jako první sériově vyráběné auto zvládl přesáhnout magickou hranici 400 kilometrů v hodině, přičemž na palubě nabídl stejný luxus, jaký lze nalézt například v Bentley. I s pověstí fantastického fascinujícího stroje to však měl Veyron na trhu těžké.

Kromě období kolísajících cen ojetých exemplářů pocítili nižší zájem zákazníků i v samotném Bugatti. Vyprodat plánovanou třísetkusovou produkci nebylo jen tak, což se projevilo hlavně u poslední stovky exemplářů. Důvod byl prostý. Provozovat hypersport natřískaný moderní technikou zkrátka nebylo levné a lidé, na něž manažeři z Molsheimu cílili, už jejich auto většinou měli.

Francouzi však našli skulinu na trhu a výrobní plán rozprodali za pomoci velkého množství speciálních edic určených pro movité sběratele. Některé kreace lze kvůli zbarvení či použitým zvláštnostem považovat za skutečné umění na čtyřech kolech a každá z nich vznikla jen v několika exemplářích.

FBG Par Hermès

Bugatti Veyron FBG Par Hermès vznikl v roce 2008 ve spolupráci se světoznámou pařížskou luxusní značkou Hermès. Hypersport vyšperkovaný doplňky od slavného výrobce kabelek odkazoval na dvacátá léta minulého století, kdy Ettore Bugatti spolupracoval se zakladatelem Emilem Hermès při výrobě zakázkových interiérů cestovních vozů.

L’Or Blanc

Speciální edice otevřeného Grand Sportu z roku 2011 je podle nás tou nejlepší ze všech. L’Or Blanc (bílé zlato) vznikl ve spolupráci s berlínským studiem Porzellan-Manufaktur, který Veyron vybavil mnoha porcelánovými doplňky. Ušlechtilý materiál používaný hlavně pro luxusní jídelní soupravy se nacházel v interiéru, kde tvořil hned několik doplňků, z nichž nejdůležitější je obraz slona na stěně mezi sedadly. Opomenout nesmíme ani úžasné zbarvení vozu, jež byl vyrobený v jediném exempláři.

Bernar Venet

Další jedinečný Veyron Grand Sport s netypickým zbarvením navrhl francouzský umělec Bernar Venet v roce 2012. Inspirací pro dekorování přední části byla umělcova záliba v matematice a fyzice, s jejíž pomocí na vůz přenesl výpočty použité inženýry při zjišťování teoretického maximálního výkonu a nejvyšší rychlosti Bugatti poháněného osmilitrovým šestnáctiválcem.

Rembrandt Bugatti

Rembrandt Bugatti byla jedna z šesti edic sběratelských Veyronů patřících do série Les Légendes de Bugatti. Ačkoliv název může připomínat nizozemského malíře z období Baroka, ve skutečnosti se jmenuje po Rembrandtovi Bugatti, bratrovi zakladatele značky Ettoreho. Na začátku minulého století patřil Rembrandt k nejvýznamnějším sochařům na celém světě a nejvíce se proslavil sochami zvířat, které vyráběl převážně z bronzu. Jeho vášní ke slitině mědi a cínu se inspirovalo celé zbarvení Veyronu, jehož povrch dekoruje nabarvené uhlíkové vlákno. Dílem Rembrandta Bugattiho byl i bronzový tancující slon zdobící rozměrnou masku chladiče slavného Bugatti Type 41 Royale.

Black Bess

Black Bess byl pátým Veyronem v rámci Les Légendes de Bugatti a odkazoval na ikonický Type 18, který se v roce 1912 zařadil k prvním silničním „superautům“. Majitelem jednoho z tehdy nejrychlejších aut na světě byl Roland Garros, francouzský průkopník v letectví, proslavený přeletem středozemního moře v roce 1913. Extravagantní Veyron vyrobený z černého karbonu dělají zlaté doplňky nepřehlédnutelným. V interiéru bylo použito opravdové 24 karátové zlato.

Audi 4000: Když Audi stálo polovinu konkurenčního Mercedesu-Benz

V osmdesátých letech se Audi předvedlo na americkém trhu s velkým sedanem, který byl podobně dobrý jako konkurenční BMW a Mercedes, ale byl výrazně levnější.

Číst celé

Lotus 7 byl autem, které člověk načmárá za víkend

Maličký Lotus je dodnes důležitým měřítkem při porovnávání moderních lightweightů. Přestože se jedná o nejslavnější model malé automobilky z Británie, nikdy to neměl jednoduché.

Číst celé

Velká prvenství Cadillacu: Elektrický startér změnil svět

Cadillac je ikonou a představitelem amerického stylu. Značka vyrábějící vozy se ve svých nejlepších letech dala zařadit do kategorie luxusních vozů, jakými byl například Rolls-Royce. Zároveň světu přinesla několik technických řešení, jenž usnadnila život celému motoristickému světu.

Číst celé

Americká automobilová kultura 50. let: Počátek muscle cars, hot rodů a tuningu

Padesátá léta minulého století byla obdobím poválečné svobody. Americký automobilový průmysl začal rapidně vzkvétat a zrodila se odvětví, která existují dodnes.

Číst celé

NSU Spider: Počátek snahy o wankelovou revoluci

Rotační motor měl být skutečnou revolucí v automobilovém průmyslu. Historicky prvním autem s wankelem byl skvěle vypadající roadster, který stál stejné peníze jako Porsche 356.

Číst celé

Lancia D50: Ferrari převzalo závodní program kvůli tragédii

Lancia D50 měla fantastický závodní debut, ale její úspěšné tažení ukončila tragédie, kvůli níž byl tovární program formule 1 následně zrušen.

Číst celé