Tucker 48 prý neuměl couvat. Byla to lež

Falešné zprávy se šířily světem dávno před příchodem internetu. Jedna z lidových legend dokonce tvrdila, že revoluční Tucker 48 neuměl couvat. To však bylo daleko od pravdy.

Příběh Prestona Tuckera a jeho automobilu je naplněný mýty a polopravdami více, než jakýkoliv jiný příběh o vývoji auta. Jedna z  povídaček o Tuckeru 48, za níž stál chicagský reportér, dokonce tvrdila, že revoluční auto disponuje převodovkou bez zpátečky. Lidé však podivnému tvrzení o skutečnosti, že vůz umí jezdit jen dopředu, opravdu věřili.

Vydavatel novin z amerického Chicaga se obával, zda je podnikání Prestona Tuckera opravdu legitimní a poslal jednoho ze svých reportérů, aby se zajel podívat do továrny. Výsledný článek ale nebyl typickým příkladem vychvalování „Auta zítřka“. Naopak tvrdil, že celé auto je jen jeden velký podvod. Frank Sturdy byl automobilovým redaktorem deníku Chicago Tribune a trval na tom, že se v sedanu Tucker musí svézt. Lidé z továrny mu ale sdělili, že jediný funkční prototyp Tin Goose byl tou dobou vystavený v Milwaukee. Sturdy neslevil ze svých požadavků a tak mu Tucker nabídl, že se může projet se zkušebním podvozkem. Ačkoliv nedisponoval karoserií, mechanicky byl nastavený úplně stejně jako Tin Goose. Sturdy souhlasil.

Sturdy řídil zkušební šasi v prostorách továrny a údajně vypadal opravdu potěšený. Během demonstrace jej Tuckerův testovací inženýr upozornil, že se stále jedná o vývojový podvozek a liší se od zamýšleného výsledného produktu. Konstruktéři použili revoluční kapalinové hnací ústrojí, jenž bylo stále ve vývoji, a v současném stádiu nedisponovalo zpětným převodem. Ten chyběl, protože továrna stále zkoušela, zda bude moci nezvyklý pohon opravdu použít a doplnit jej zpátečkou později prý měla být jen maličkost. V případě, že se systém neosvědčí, bude zničen a nahrazen konvenčním. Důvod absence zpátečky byl jednoduchý. Kapalinový systém nevyužíval převodové stupně a jejich přidání v tehdejší fázi vývoje by mohlo vyvolat nepříjemné komplikace, tak proč se obtěžovat? Sturdy v době testování působil, že celou záležitost chápe a vrátil se zpět do redakce, aby napsal své dojmy.

Příběh obsahoval sekci, která vynikla nad ostatními, a nesla podtitul „Testovací podvozek nemůže couvat“. To vzbuzovalo dojem, že inženýři Tuckeru považovali možnost couvání za zbytečný luxus. Falešná zpráva se rozšířila tak rychle, že běžní lidé věřili, že sedany Tucker neumí couvat. Neodborný tisk tuto smyšlenou skutečnost uváděl až do června 1949. Příkladem může být článek z Pittsburgh Press popisující několik vlastností auta, mezi nimiž byla napsána elektricky ovládaná převodovka se čtyřmi rychlostmi pro jízdu vpřed. Každý vyrobený Tucker 48 byl samozřejmě vybavený zpátečkou. Prototyp Tin Goose byl později vybaven standardní převodovkou, jelikož byl kapalinový pohon považován za nepraktický.

Než společnost ukončila svou činnost, ukázala lidem, že informace popsaná v článku Franka Sturdyho byla lží. Tucker 48 opravdu uměl couvat. I přes mnoho problémů, jimž automobilka za svou krátkou historii čelila, se povídačky ohledně chybějící zpátečky řadily k těm nejvíce komickým.

Subaru Impreza: 10 zajímavostí o nejslavnějším Subaru všech dob

Impreza se zapsala do historie Subaru jako nejslavnější model všech dob, k čemuž si dopomohla dlouhou a úspěšnou kariérou v šampionátu WRC.

Číst celé

Lancia Stratos: Dokázala to natřít i svému nástupci

Klínovitá Lancia dokázala navázat na sportovní úspěchy svého předchůdce a nenechala se zahanbit ani několik let po ukončení produkce.

Číst celé

Rolls-Royce Sweptail: Nejdražší britské auto všech dob

Na zakázku vyrobený Rolls-Royce Sweptail má odhadovanou hodnotu přes 13 milionů dolarů. To jej dělá nejdražším autem z Velké Británie.

Číst celé

Prototyp Fordu GT40 Mk.IV se v roce 1976 prodával za cenu dnešního supersportu

Vývojový prototyp Fordu GT40 Mk.IV bylo možné pořídit za částku, která se v dnešních dnech téměř rovná katalogové ceně nového Fordu GT.

Číst celé

Toyota 2000 GT Convertible: Japonská kráska z bondovky

Toyota 2000GT se ukázala jako skvělé auto pro pátou bondovku, ale vysoký vzrůst Seana Conneryho si vyžádal vývoj otevřené verze Convertible.

Číst celé

Ford 999: „Závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta“

Henry Ford byl fanouškem motoristického sportu. Než se pustil do výroby lidových automobilů, pomáhal s vývojem dvojice soutěžních Fordů, které vládly závodům.

Číst celé