Subaru Outback 2.5i-S: EyeSight a bezpečí na prvním místě

Subaru vsází hlavně na bezpečnost, což platí i o velkém crossoveru Outback. Kromě toho je Outback konečně schopný nabídnout dobré dynamické vlastnosti i s převodovkou CVT.

Outback – při vyslovení tohoto slova si naprostá většina lidí vzpomene na vyprahlou oblast Austrálie, která je velkou výzvou pro dobrodruhy. Právě tímto místem se Subaru inspirovalo v polovině devadesátých let, když světu v roce 1995 poprvé představilo crossover Outback. Netrvalo dlouho, aby si nový model našel velké množství příznivců, protože měl co nabídnout. To pokračuje i do dnešních dnů, kdy je na českém trhu už jeho šestá generace.

Moderní Outback však již necílí pouze na milovníky přírody a nadšené cestovatele, ale snaží se zaujmout pomocí moderních technologií, jimiž usnadňuje život v každodenním hustém provozu. Subaru si v posledních letech zakládá na pokročilé aktivní a pasivní bezpečnosti, což je patrné už po usednutí do interiéru.

Japonští inženýři si uvědomují, jak důležité je, aby řidič měl téměř dokonalý výhled z vozu. I z toho důvodu jsou A-sloupky tvarované tak, aby dovolily použití malých okének na úrovni zrcátek. Všechna okna jsou navíc dostatečně velká na to, aby skutečně zajistila dobrý výhled do všech stran. Není to však jen zorné pole člověka, které je při jízdě důležité.

Outback je standardně vybavený systémem kamer, jejichž pomocí lze sledovat prostor okolo vozidla. Nejde však pouze o kamery usnadňující manévrování a parkování, ale jedná se i o sofistikovanou technologii EyeSight, která je dalším párem očí navíc. Dvojice kamer umístěná u vnitřního zpětného zrcátka dokáže zachytit trojrozměrný barevný obraz, jež následně využívají asistenční a bezpečnostní systémy.

Ptáte se, jak to funguje v praxi? Vozy Subaru vybavené takovým systémem, namísto pouhého mikrovlnného nebo laserového radaru, umí lépe pracovat s okolním provozem. Adaptivní tempomat podpořený obrazem z kamer funguje plynuleji a přirozeněji reaguje na dění před vozidlem. Pokud vůz jedoucí před vámi začne zpomalovat, systém vyšle vozu informaci o nutném zpomalení, která začíná pouhým povolením škrticí klapky motoru. Až při nutném razantnějším zpomalování jsou použity kolové brzdy. Elektronicky řízený systém funguje na výbornou a z vlastní zkušenosti můžu říci, že se řadí k mým nejoblíbenějším. Zároveň je mi ale už jasné, že vás zajímá hlavně to, jak Outback jezdí jako takový.

Subaru pro Outback nabízí jedinou motorizaci, kterou je atmosférický zážehový 2,5 litrový čtyřválcový boxer o síle 175 koní při 5 800 ot./min. a 235 Nm při 4 000 ot./min. Jak už je u Subaru zvykem, i tento motor si lze koupit jen a pouze s převodovkou s plynule proměnitelným převodem Lineartronic a pohonem všech kol SymmetricalAWD. Převodovka typu CVT je vybavená sedmi virtuálními převodovými stupni, které lze měnit v manuálním režimu, k čemuž slouží pádla pod volantem.

Ačkoliv jsem zastáncem manuálních převodovek nebo klasicky řešených automatů, v Outbacku funguje CVT překvapivě dobře. Konečně mám pocit, že jedu v moderním rodinném Subaru s rozumnou dynamikou. Důvodem je vyšší výkon motoru, oproti jiným obdobným hnacím ústrojím z nabídky Subaru, takže se Outback umí hýbat svižně i v nižších otáčkách. Zvláště v režimu S systému SI-Drive je motor ochotný podávat dostatečný výkon. To je bohužel vykoupené vyšší spotřebou, což ale řeší ekonomický a inteligentní režim I vhodný pro běžnou jízdu.

Vozy z nabídky Subaru mám v poslední době celkem rád, protože umí nabídnout dobré jízdní vlastnosti. Zklamáním v Outbacku pro mě je bohužel řízení, které má delší převod, nijak neklade odpor a působí mrtvým dojmem. Celou situaci zachraňuje zavěšení kol. Tlumiče mají vysoký zdvih, dobře tlumí nerovnosti a celý podvozek umí fungovat i v zatáčkách. Líbí se mi i brzdy s pozvolným a plynulým, avšak silným účinkem. Jedinou velkou vadou jinak kvalitního podvozku je slabé odhlučnění, kvůli němuž jsou nerovnosti a díry více slyšet než cítit.

I přesto je Subaru Outback povedené prostorné auto, které zaujme hlavně prakticky smýšlející zákazníky. Umí nabídnout příjemné jízdní vlastnosti, jež doplňuje chytrým systémem EyeSight. Chytře vymyšlený systém umí zachránit neočekávané situace, jejichž počet v hustém městském a dálničním provozu neustále narůstá. Doby, kdy značka Subaru byla považována za výrobce méně bezpečných aut, jsou už dávno pryč.

Recenze knihy: Taky to nehuntuju, čtení pro vaše auto

S detailingem je to jako s barbery. V posledních letech se s nimi roztrhl pytel, ale pokud si dobře nevyberete, zaplatíte pálku za to, že svůj lak nebo vlasy jen zničíte.

Číst celé

Mercedes-Benz W154: Neporazitelný stříbrný šíp

Poslední předválečný závodní Mercedes kraloval okruhům a od historiků si vysloužil titul nejlepšího závodního vozu všech dob. Úspěšné vítězné tažení bohužel přerušil začátek druhé světové války.

Číst celé

Porsche 911 Carrera 2.7 Turbo: Příběh historicky první silniční 911 s turbem

Porsche 930 Turbo bylo oficiálně první silniční 911 s turbodmychadlem, ale sériovému vozu předcházel prototyp s menším boxerem o objemu 2,7 litru.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vyvážená zábava

Náš seriál se konečně dostává k dlouho slibované a očekávané části. Jaká je tedy Mazda RX-8 z pohledu nadšence, který si jí pořídil jako svou první zadokolku?

Číst celé

Jak jsem se naučil meziplyn s dvojitou spojkou za volantem Hyundai i30 N

Nebyl jsem spokojený se svým řízením a zeptal se Petra ze Special Drive, jestli mě to naučí. Teď už konečně umím i meziplyn s dvojitou spojkou.

Číst celé

Tatra 603: Papalášský kočár

Historická limuzína, která byla určena těm nejvyšším. Prostý lid si ji normálně koupit nemohl, ale i přesto se později dostala do rukou smrtelníků. V době, kdy byla pro členy vlády a papaláše téměř bezcenná. Dnes se jedná o hodnotný sběratelský kousek, kterému stačí pouhých pár minut, aby povyprávěl příběh doby minulé.

Číst celé