Škoda Octavia Combi 2.0 TDI DSG: Krok za krokem vstříc zlepšení

Uvedení nejnovější Octavie na trh bylo zbytečně uspěchané, ale automobilka postupně pracuje na jejím vylepšování. Každé další auto je lepší než to předchozí.

Nová Škoda Octavia se prodává již přibližně rok a poprvé jsem se s ní mohl seznámit při loňském testování dvou vozů se zážehovou motorizací 1.5 TSI s manuální převodovkou a vznětovou motorizací 2.0 TDI s dvouspojkovou převodovkou DSG. Druhou uvedenou motorizaci s turbodieselem pod kapotou jsem si nyní vypůjčil znovu a během prodlouženého třítýdenního testování jsem se zaměřil na detaily, které mi vadily při prvním seznámení.

V době představení byla nejnovější Octavia nepochybně nejdůležitějším modelem mladoboleslavské automobilky posledních let, ale její uvedení na trh se zpočátku moc nepovedlo. Zkušenosti s prvními novinářskými auty probouzely dojem, že finální fáze vývoje byla zbytečně uspěchaná. Některá auta z novinářské flotily fungovala bez problémů, jiná se naopak potýkala s nepříjemnými chybami, které zbytečně komplikovaly jejich použití.

Uvedení nejnovější Octavie na trh výrazně zkomplikovala také pandemie onemocnění Covid-19, kvůli níž byla automobilka nucena přerušit výrobu, a když ji opět obnovila, bojovala s nedostatkem potřebných dílů. Když však opomeneme složitou výrobu nových vozů, největším problémem nových Octavií byl zcela nový multimediální systém s virtuální asistentkou Laurou, který prostě nefungoval. Infotainment, který si jistě zasloužil více úsilí programátorů, byl největší uživatelskou nepříjemností většiny Octavií.

Nový infotainment v sobě integruje ovládání klimatizace, multimédií nebo vypínání systému stop-start, což byl jeden z nejnepříjemnějších problémů. Dobrou zprávou ale je, že automobilka pokračuje ve vylepšování systému, se kterým se v novějších exemplářích pracuje mnohem lépe, než v těch úplně prvních. Nejspíše se už moc nestává, že by se celý systém při nastartování motoru zahltil nebo rovnou zamrzl. S touto nepříjemností se u výše uvedených vozů potýkal opravdu často, ale s posledním testovaným exemplářem se mi to nikdy nestalo.

I když mnozí nebudou souhlasit, delší načítání multimediálního systému by asi ničemu nevadilo, ale v Octavii se skrze něj ovládá naprostá většina funkcí vozu. A to je chyba. Návrháři při vytváření interiéru následovali nejnovější trendy a výrazně omezili počet klasických tlačítek, přičemž odstranili kdysi rozumně umístěné tlačítko pro vypínání systému stop-start. V nejnovější Octavii kvůli tomu musíte otevřít nastavení vozu v infotainmentu nebo systém vypnout v menu oblíbených funkcí. To vše pouze dotykový displej, který ještě nedávno odmítal spolupracovat.

Vyladěnější infotainment ale není jediným rozdílem, mezi oběma testovanými kombíky se stejným motorem s přibližně půlročním rozestupem mezi daty výroby. Nová Octavia při svém uvedení na trh zaujala zcela novým dvouramenným volantem, který se inspiroval původním modelem z konce 50. let. Osobně se mi opravdu líbil, protože byl příjemnou svěží změnou. Hezký dvouramenný volant a textilní čalounění palubní desky jsou hlavními důvody, proč mám interiér nejnovější Octavie rád, ale v té stříbrné mi jedno z toho chybělo. Vozy se sportovním paketem, jako byl tento stříbrný, totiž mají klasičtější tříramenný volant.

Testovaný stříbrný kombík pohání vznětový čtyřválec 2.0 TDI se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG a pohonem předních kol. Octavia 2.0 TDI s převodovkou DSG podle oficiálních údajů vyvine nejvyšší výkon 150 koní a točivý moment 300 newtonmetrů a jízdní dynamika je dostačující pro normální i rychlejší cestování. Motor je vybavený technologií vypínání dvou válců při nízké zátěži a činnost systému poznáte pouze podle kontrolky ECO na přístrojovém štítu. Počet zapalujících válců se zmenšuje hlavně při konstantním jízdním tempu a plachtění a při větším přidání plynu se motor snadno probere do maximální síly. Spotřeba paliva se v reálném provozu pohybuje okolo kombinovaných 4,5 l/100 km.

Stříbrný exemplář je stejně jako ten modrý vybavený volitelným adaptivním podvozkem Dynamic Chassis Control (DCC) se třemi základními režimy Comfort/Normal/Sport, jehož světlá výška je o 10 milimetrů nižší než u základního podvozku. Nastavení podvozku pro jízdní režim Individual ale ve skutečnosti umí celkem 15 předdefinovaných nastavení tuhosti, díky čemuž Octavia zvládá téměř cokoliv od komfortní houpavé jízdy až po sportovní jízdu na okreskách. Jestliže máte raději to první, bez pochyb vám bude stačit standardní podvozek, se kterým Octavia jezdí podobně, ale jestliže upřednostňujete tužší a přesnější auta, pak možnosti DCC jistě oceníte.

Škoda Octavia Combi se vznětovou motorizací 2.0 TDI a dvouspojkovou převodovkou mi už při prvním testování přišla jako docela povedené auto a oceňuji, že automobilka pracuje na dalším vývoji a snaží se vychytat chyby. Během oněch 3 týdnů vánočního testování se v mnou testovaném neobjevovaly otravné chyby a líbí se mi, že už docela funguje i ten kdysi nepříjemný infotainment. Škoda Octavia asi stále zůstává českým kultem, který může být měřítkem pro všechny ostatní rodinné kombíky.

Pierre Veyron: Nejslavnější moderní Bugatti vzdává hold hrdinovi z odboje

Válečný hrdina a odbojář Pierre Veyron se nechal přemluvit k závodění Albertem Divem a byl jedním z nejdůležitějších jezdců Bugatti.

Číst celé

Chcete sbírat auta, ale nejste vyvolenými? Sbírejte high-end modely aut

Splňte si klukovské sny a vybavte si bydlení dekoracemi, které vás nebudou nudit. Přinášíme nahlédnutí do světa sběratelství high-end modelů aut.

Číst celé

RUF: Mistrný fanatismus

Sporťáky stuttgartské automobilky v jejich historii upravoval kde kdo, ale jedna značka se je snažila udělat výrazně lepší a brutálnější při zachování tovární kvality.

Číst celé

Subaru e-Boxer: Vše, co potřebujete vědět o hybridním boxeru

Subaru e-Boxer je první hybridní pohon automobilky Subaru. Představíme vám jeho konstrukci, funkci a rozdílnost jízdních vlastností oproti běžným modelům.

Číst celé

Zimmer Quicksilver: Zhmotněná touha po luxusním kupé s motorem uprostřed

Zimmer Quicksilver byl splněným snem odvážného podnikatele Paula Zimmera, jehož automobilka později zkrachovala, a proto vyrobila jen malý počet kusů.

Číst celé

Subaru Tribeca: Velké SUV pro USA se prodávalo i v Čechách

V historii Subaru byla sedmimístná Tribeca největším modelem značky na evropském trhu a zároveň byla vozem Subaru s nejobjemnějším motorem pod kapotou.

Číst celé