Petrolheadi z Nigérie ukazují, jak vypadá skutečná láska k autům

Jejich auta nemají řadu potřebných dílů, ale i přesto jezdí každým dnem. Automobilová kultura v Africe ukazuje, jak vypadá láska k autům.

Bylo tomu na druhém stupni základní školy, když jsem u slepé mapy ukazoval geografickou polohu afrických států, mezi nimiž byla i Nigérie. To, že leží na pobřeží Guinejského zálivu, je však dodnes jedna z mála věcí, kterou o federativní republice v západní Africe vím, aniž bych musel použít Wikipedii. Ještě méně toho vím o místní automobilové kultuře.

Krátký dokument Made in Nigeria: The Unexplored Vintage Car Industry dává příležitost automobilovým nadšencům, aby nahlédli do života místních majitelů klasických aut, z nichž některá by sběratelé z bohatých států přirovnali k předrenovačním vrakům nebo vozům v počátečním stádiu rekonstrukce.

Mezitím, co sběratelé klasických aut z celého světa udržují svá auta v naprosto špičkovém stavu, čtveřice majitelů veteránů z  největšího nigerijského města Lagos s nimi jezdí každým dnem a snaží se je udržovat a renovovat za pomoci všech možných dílů, které se jim dostanou do rukou.

Mercedesu 190 SL chybí kromě ostatních dílů i kapota a levé dveře a Porsche 911 je taktéž nekompletní. Mercedes-Benz W123, který se díky své nesmrtelnosti dlouhodobě řadí k nejoblíbenějším autům v Africe, už vypadá o něco lépe a jako nejzachovalejší auto se jednoznačně zdá Dodge Charger SE z roku 1972.

Ani chybějící světlomety ale nezabraňují nadšeným vlastníkům v tom, aby si náležitě užívali svých klasických aut ve stavu, jež bychom v Evropě považovali za nepoužitelný pro běžné ježdění. Zkrátka, jiný kraj, jiný mrav.

Pablo Escobar byl závodník, kterého byste nechtěli předjet

Nejslavnější obchodník s drogami byl nadšeným závodníkem, jehož úspěchy byly kromě jiného dosaženy i zastrašováním.

Číst celé

Toyota Celica GT-Four: Mazaný restriktor měl ošálit komisaře

Úspěch v motorsportu byl pro Toyotu důležitý a byla ochotna vyzkoušet cokoliv, jen aby získala náskok před konkurencí. Dokonce i upravený restriktor turbodmychadla, který porušoval pravidla stanovená FIA.

Číst celé

Honda S800: Nejrychlejší japonské auto roku 1966 jezdilo 160 km/h

Honda S800 se v roce 1966 stala nejrychlejším sériově vyráběným japonským autem. S nízkou zátěží se uměla rozjet na nejvyšší rychlost lehce přes 160 km/h.

Číst celé

Počátek neočekávaného úspěchu. Zrození Fordu Mustang

Jen málokdo věřil myšlence na úspěch tohoto modelu, ale opak byl pravdou. Pony car se stal hitem již v den svého představení a nyní, po více jak padesáti letech od onoho dne, je jedním z nejslavnějších amerických sportovních vozů.

Číst celé

Ferrari F355 Berlinetta: Svezli jsme se posledním osmiválcovým Ferrari s mrkačkami

Ferrari F355 Berlinetta na českých silnicích nepotkáváme často, ale dostali jsme příležitost, abychom si jej pořádně prohlédli a krátce se svezli.

Číst celé

Za volantem Mazdy RX-7 FC3S. Sen s ještě lepším probuzením!

Když jsme dostali nabídku na setkání s RX-7 FC3S, zajímalo nás jen to, že je pojízdná. Skvělé to ale nebylo jen proto, že jsme se v ní konečně svezli.

Číst celé