Subaru Impreza: 10 zajímavostí o nejslavnějším Subaru všech dob

Impreza se zapsala do historie Subaru jako nejslavnější model všech dob, k čemuž si dopomohla dlouhou a úspěšnou kariérou v šampionátu WRC.

Subaru Impreza je s námi od začátku devadesátých let, kdy nahradilo zastaralý model Leone a uvedlo na trh novou generaci čtyřválcových boxerů EJ-Series. Cílem Subaru bylo poskytnout zákazníkům zábavný řidičský zážitek v praktickém a spolehlivém autě. V průběhu desetiletí se Impreza stala ikonickým modelem značky Subaru a může se pochlubit nejoblíbenějším modelovým označením v historii této japonské značky.

Impreza existuje už téměř tři dekády a stala se nejslavnějším modelem Subaru všech dob. Během těch let se v historii tohoto modelu objevilo mnoho zajímavostí, z nichž deset vám představíme na následujících řádcích.

Subaru Impreza je stále docela mladým modelem

První generace Imprezy se představila v roce 1992, od čehož zatím uplynulo méně než 30 let. Tehdy jste si mohli koupit jen základní verzi s pohonem předních kol, která byla levná a neměla příliš bohatou výbavu. Řidičům ale naopak nabídla nadprůměrnou spolehlivost. Lepší výbava se v Imprezách začala objevovat postupem následujících měsíců a let.

Sportovní verze WRX byla uvedena v témže roce

WRX je zkratka pro World Rally eXperimental. Subaru převzalo technologie z motorsportu a použilo je při vývoji výkonnější silniční verze. Impreza WRX sice nedosahovala stejných výkonů jako závodní vozy, ale to lidem nezabraňovalo upravovat svá auta tak, aby měla podobný výkon.

Type RA – Z továrny rovnou na závody

Sportovní Impreza WRX byla nabízena i ve vylepšené variantě Type RA. Tato speciální verze byla ostřejší a odlehčenou verzí oblíbené Imprezy WRX a mnoho zákazníků se s ní účastnilo amatérských závodů. Subaru při vývoji RA odstranilo zvukovou izolaci, klakson, klimatizaci a dokonce i ABS. Oproti tomu naopak přidalo robustnější motor, ochlazování mezichladiče a převodovku s kratším zpřevodováním.

Impreza zpopularizovala motor boxer

Úspěch modelu WRX dal inženýrům Subaru podnět k dalšímu vývoji jejich oblíbeného motoru typu boxer. Automobilka přemýšlela i o dalších možnostech, ale popularita sportovně laděné Imprezy WRX továrnu přesvědčila, aby pokračovala s vývojem motoru s protiběžnými písty. Hlavními důvody byly nižší těžiště oproti autům s běžnými motory a lepší celkové vyvážení vozu.

Legendární STi se představilo po dvou letech Imprezy na trhu

Subaru umožnilo svému závodnímu oddělení Subaru Tecnica International (STi), aby upravilo sportovní verzi WRX a vyvinulo mnohem sportovnější a výkonnější auto. První Impreza WRX STi se představila v roce 1994. Dosud nejrychlejší silniční Impreza byla vybavena čtyřválcovým boxerem o přibližně 250 koních, kratší převodovkou a přepracovaným podvozkem, se kterým lépe zvládala rozbité silnice.

Ochlazování intercooleru vodou

STi mohou být vybavena systémem, který umožňuje stříkat chladnou vodu na mezichladič nasávaného vzduchu. Zní to zvláštně, ale je to jednoduchý způsob, jak rychle ochladit intercooler a zvýšit výkon motoru snížením teploty nasávaného vzduchu. U některých vozů je tato funkce naprogramována jako automatická a aktivuje se při dosažení maximální nastavené teplotě sacího potrubí motoru.

Mrkání jedním okem na pozdrav

Starší Imprezy mají málo známou polohu přepínače světlometů, která umožňuje blikání pouze jedním z dálkových světlometů. Mrkání jedním okem se aktivuje posunutím ovládací páčky do pozice mezi normálním svícením a dálkovými světlomety. V této poloze se pak musí krátce přidržet. O této funkci ví jen velmi málo lidí a je to zajímavý způsob, jakým se řidiči Subaru zdraví na silnicích.

O první vítězství Subaru ve WRC se postaral Colin McRae

Od roku 1992 Subaru závodilo v šampionátu WRC s větším modelem Legacy, a přestože s ním zaznamenávalo větší úspěchy, nikdy neukořistilo celkové vítezství. První vítězství pro tuto japonskou automobilku získal až Colin McRae s Imprezou v roce 1995.

Speciální Impreza STi 22B se vyprodala za pouhých 30 minut

Subaru v roce 1998 oslavovalo triumf v mistrovství světa v rally a představilo zákazníkům speciální Imprezu STi 22B, která byla silniční verzí vítězného závodního speciálu. Automobilka nabídla zájemcům celkem 424 exemplářů, z nichž 400 bylo určeno pro domácí trh v Japonsku. Všech 400 kusů se vyprodalo během 30 minut. Zbylých 24 vozů zamířilo na zahraniční trhy.

První Impreza s hybridním pohonem

V roce 2020 Subaru zahájilo novou éru Imprezy, když poprvé představila verzi s hybridním pohonem Subaru e-Boxer. Japonská automobilka spojila tradici modelů s nejnovějšími technologiemi a uvedla na trh vůz, který je dynamičtější a ekonomičtější než předchozí model bez elektrifikovaného hnacího ústrojí.

Subaru Impreza e-Boxer spojuje novou generaci poháněcí soustavy se dvěma hlavními technologiemi Subaru: motorem typu boxer s protiběžnými písty a symetrickým pohonem všech kol. Automobilka si zároveň zakládá na intenzivním potěšení z dynamické jízdy a komplexní bezpečnosti se standardně dodávaným systémem EyeSight.

Nissan GT-R Liberty Walk: 890 koní a bōsōzoku

Japonská historie v moderní podobě s obrovskou porcí výkonu pod kapotou. Může tohle být vůbec špatné?

Číst celé

10 zajímavostí o Rolls-Royce, které možná neznáte

Zjistěte, kolik hodin se vyrábí jeden Rolls-Royce a co se dělá s vadnými vozy, které neprojdou zkouškou těsnosti.

Číst celé

Jak koupit tu nesprávnou Miatu

Vítejte u jednoho z mnoha mých virtuálních nákupů auta. Virtuálního proto, že stejně jako vy hrozně rád procházím inzerci a vybírám auta, na která nemám peníze nebo odvahu. Dnes si musím postěžovat na Mazdu MX-5. Nepřepínejte kanál, vysvětlím.

Číst celé

NSU Spider: Počátek snahy o wankelovou revoluci

Rotační motor měl být skutečnou revolucí v automobilovém průmyslu. Historicky prvním autem s wankelem byl skvěle vypadající roadster, který stál stejné peníze jako Porsche 356.

Číst celé

Lancia Delta S4 Group B: Historie závodního speciálu, který způsobil konec skupiny B

Lancia Delta S4 závodila ve slavné rally skupině B a byla jedním z několika důvodů, proč byla celá kategorie ukončena.

Číst celé

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé