Odhalte historii Fordu GT40 Mk.II, který ovládl Le Mans 1966

Ford GT40 Mk.II týmu Shelby American rozdrtil Ferrari ve čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans ročníku 1966.

Do českých kin vstupuje dlouho očekávaný film Le Mans ’66 (v originále Ford v. Ferrari), který vypráví příběh o vzniku a prvním vítězství Fordu GT40 ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Děj filmu se zaměřuje na lidi z Ford Total Performance, kteří uskutečnili jedno z nejslavnějších vítězství v legendárním vytrvalostním závodě.

Existuje však mnohem více informací o skutečném autě, které poprvé vyhrálo závod 24 Hours of Le Mans pro Ford a celou Ameriku. Bylo to v roce 1966, kdy Ford měl spor s Ferrari po neúspěšném pokusu o koupi slavné italské značky. Ford se rozhodl oplatit Ferrari nabubřelost samotného Enza Ferrariho a nabourat jejich vítěznou historii v Le Mans.

V roce 1966 Ford skutečně dokázal porazit Ferrari v Le Mans, když se třemi GT40 obsadil první, druhé i třetí místo na stupních vítězů. Celkovým vítězem byl GT40 Mk.II s číslem podvozku P/1046 týmu Shelby American, který řídili „Kiwis“ Bruce McLaren a Chris Amon. Po závodě byl vítězný vůz P/1046 odeslán na tiskovou konferenci do New Yorku a poté byl stažen z automobilového závodění.

Nejslavnější Ford GT40 později vystřídal několik majitelů, kteří jej pečlivě udržovali, ale celkovou renovací prošel až v roce 2014, kdy jej koupil Rob Kaufman. Společnosti Rare Drive z amerického státu New Hampshire zabrala kompletní renovace přes 4 000 hodin práce. Vítězný Ford GT40 Mk.II se vrátil do Le Mans v roce 2016, kdy Ford znovu zvítězil s nejnovějším Fordem GT.

Mazda MX-5 NA: Za jednoduchým sporťákem stál novinář

Jen výjimečně se stane, automobilky poslechnou rady a názory motoristických novinářů. Mazda to však v minulosti udělala a na svět přišel jeden z nejlepších sportovních vozů všech dob. Znáte jeho příběh?

Číst celé

5 problémů moderních aut. Které to jsou?

S moderními auty jezdím rád, ale v téměř každém z nich se setkávám s prvky, které mi vadí. Jaké?

Číst celé

Aston Martin DB6: Následovník DB5 z Newport Pagnell

Ikonický Aston Martin DB5 byl zdařilým luxusním grand tourerem. Vedení značky se tedy rozhodlo, že by měl být následovník jen jeho vylepšenou verzí.

Číst celé

Bizzarrini 5300 GT: Ital se srdcem z Corvetty

Dohodnout se s Enzem Ferrarim nebylo jednoduché. Po neshodách mu byl konkurencí nejen Ferruccio Lamborghini, ale i jeho bývalý inženýr Giotto Bizzarrini.

Číst celé

Tyrrell P34: Superzajímavé, ale neosvědčilo se. Proč?

Revoluční šestikolové Tyrrelly P34 vznikly v období Formule 1, kdy většina stájí využívala totožný motor a konstruktéři se snažili získat náskok před konkurencí. Unikátní konstrukce přinesla řadu výhod i nevýhod.

Číst celé

Jaká zajímavá auta jezdila na českých silnicích v 90. letech?

Nadšenecký instagramový profil @90sczechroads mapuje motorismus na českých silnicích 90. let

Číst celé