Nejepičtejší závod, který svět neviděl

Duel mezi dvěma mistry volantu na Nordschleife bohužel nebylo jak zaznamenat. Vše se seběhlo příliš náhodně a rychle.

Každá jízda s Ferrari 599 GTB Fiorano je působivá. Prostě mohutné cestovní kupé s dvanáctiválcem. Je z roku 2006, takže elektroniky je ještě tak akorát. Nevidí se každý den a už vůbec ne v maximálním nasazení.

V roce 2007 se utkaly dvě na nejdelším okruhu světa. Neplánovaně. Černá 599 je asi v půlce trati, když ji začne stíhat druhá, červená. Oba řidiči ještě přidávají co to jde a těsné pořadí si ještě asi 10 kilometrů neprohodí. Až v poslední zatáčce před dlouhou rovinkou si vedoucí černá pozdě najíždí do zatáčky. Následným přetáčivým smykem ztrácí rychlost a do vedení se dostává Ferrari červené.

Poté se odebere z okruhu kvůli dochlazení a druhé, černé Fiorano ho ze zvědavosti následuje. Zastavují na parkovišti a poprvé vidí jeden druhého. Vítězné červené Ferrari řídil šedesátiletý Walter Röhrl. Legendární závodní veterán. Vícenásobný mistr šílené rally skupiny B a čtyřnásobný vítěz Monte Carla. Vítěz závodu do vrchu Pikes Peak. Bodoval také na okruzích, vyhrál závod DTM i celý IMSA-GTO. Extrémně výkonná auta a rychlé tratě tedy znal jako málokdo. Vysloužil si tak tituly řidič století, nebo Montemeister.

 

Řidič černé 599 tedy samozřejmě podotkl, že od takového muže porážku dokáže přijmout. Porážka to ale zdaleka nebyla předvídatelná a proto měl i Walter velkou radost. Tím druhým totiž byl sám Michael Schumacher. Sedminásobný mistr světa ve Formuli 1. Byl na sklonku své závodní kariéry, ve které mnoho lepších jezdců nepoznal. Navíc pomáhal s vývojem právě 599, protože pracoval jako testovací jezdec Ferrari. I toho dne zde byl pracovně. S továrním dodavatelem tlumičů Sachs zde laborovali nad jemným nastavením podvozků. I přes respekt projevený Walterovi nad porážkou rukou nemávl. Po vrácení do stanoviště nařídil mechanikům zkontrolovat každý šroub na autě.

Pracovně tu byl i Walter. Přestože jel také ve Ferrari, tak tu byl proti Ferrari. Pracoval totiž už léta u Porsche a konkurenční 599 tu zkoušeli v rámci vývoje nové 911 GT2 RS. Ferrari a Michael se už překvapit nenechali. Následující testování modifikací 599 (GTO a HGTE) už probíhalo na italských továrních okruzích.

Připomeňte si, jak Lotus ohromil svět v roce 2010

Malá britská značka v roce 2010 plánovala slibnou budoucnost a cestu na špici. O několik měsíců později však byl přislíbený kapitál zamítnut a pět krásných konceptů upadlo v zapomnění.

Číst celé

Pět aut, která bych chtěl řídit o chvíli déle

Pravděpodobně všechny z nás baví neustále poznávat další a další auta. Občas se ale objeví kousky, v nichž bychom chtěli strávit více času, než bylo možné.

Číst celé

Do výroby BMW M3 Touring chyběl jen kousek

Inženýři BMW o em-trojku s velkým kufrem zabojovali poctivě, ale nestačilo to.

Číst celé

Chevrolet se pokusil rozkazovat sněhu. Tekuté řetězy omezovaly prokluz kol

Vysoký točivý moment a pohon jediné nápravy může ve sněhové nadílce představovat problém. Chevrolet v roce 1969 experimentoval s řešením, jak řidičům usnadnit život za volantem.

Číst celé

Drift, aneb sledování cesty bočními okny

Slovo drift, neboli „unášení“ pochází z japonského „dorifuto“. Jízda dveřmi napřed se v posledních letech stala fenoménem, což Dominika dovedlo k tomu, aby se ohlédl za jejími počátky.

Číst celé

Ferrari California: Proč byl základní kabriolet pro Ferrari důležitý?

California byla pro Ferrari důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila technické řešení, které se naposledy objevilo v ikonické F40.

Číst celé