Kontroverzní Z3 M Coupe vznikalo tajně. BMW si ho nepřálo

Dnes je BMW Z3 M Coupe považované za vzácnou podivuhodnost, ale chybělo jen málo k tomu, aby vůbec nevzniklo. Za jeho existenci můžeme poděkovat spiknutým inženýrům.

V dnešní době je BMW Z3 M Coupe vyhledávaným modelem mnichovské značky, který se mezi fanoušky německých výkonných vozů řadí k důležitým dílkům historie mnichovské značky. Při vývoji tohoto vozu však nastalo období, kdy se vedení společnosti BMW pokusilo odvážný projekt zabít. Sportovní divize M naštěstí myslela jinak a ve spiknutí se rozhodla vyvíjet Z3 M Coupe potají.

Příběh začíná s roadsterem BMW Z3, který vznikl jako více sofistikovaná alternativa veleúspěšné Mazdy MX-5. Přestože auto bylo dobré, do značné míry bylo kritizováno za to, že nebylo dost rychlé a postrádalo vzrušení levnějších soupeřů. Právě tehdy se do vývoje připojil tým inženýrů z BMW M, kteří okamžitě začali přemýšlet o možnostech, jak ze Z3 udělat rychlý německý sportovní vůz.

Vedení společnosti BMW však nemělo chuť schválit práce na takovém autě, takže se lidé z M rozhodli vyvíjet výkonnější verzi Z3 v tajnosti. Aby zvýšili konstrukční pevnost kabrioletu, rozhodli se upravit karoserii pomocí pevné střechy, což bylo něčím, s čím tehdy běžný model neexistoval. Běžný tovární motor nahradili 3,2 litrovým řadovým šestiválcem o výkonu 321 koní z BMW M3 E36. Převodovka byla pětistupňová manuální a podvozek spolu s brzdami pocházely ze skladů BMW M.

Výsledek utajeného vývoje nepatřil k hezkým autům, protože vzhled nového kupé dokonce rozdělil i ty, kteří na přípravách vozu pracovali. Kontroverzní shooting brake se rychle stal známý jako „klaunská bota“, za což mohla neobvyklá silueta kombinující dlouhou kapotu a nepoddajnou záď hatchbacku. Jak ale vždycky říkala naše matka, nikdy nesuďte knihu podle obalu.

Z3 M totiž okamžitě zaujalo už při testovacích jízdách. Kvůli silnému motoru a nové agilitě se rychle stalo oblíbenou testovací mulou zkušebních řidičů, kteří využili vyváženost vozu s pohonem zadních kol k tomu, aby okamžitě ničili zadní pneumatiky driftováním. Inženýři BMW M stoprocentně věděli, že jsou na správné cestě.

Manažeři značky neměli o výkonné ošklivé káčátko zájem a snažili se smést projekt ze stolu. Neustávající prosby neodbytných inženýrů z BMW M však měly za následek schválení projektu Z3 M Coupe a jeho následné uvedení do sériové výroby, která byla zahájena v roce 1998.

BMW Z3 M Coupe bylo zákazníkům prezentováno jako seriózní sportovní vůz poháněný motorem z oblíbené M3 E36, ale s malým množstvím asistenčních pomocníků. Motor evropského modelu dosahoval výkonu 321 koní, ale Američané si mohli pořídit pouze verzi s výkonem 240 koní, jako tomu bylo u americké M3. V letech 1998 až 2000 se vyrobilo a prodalo pouze 5 179 kusů. Pro roky 2001 a 2002 se Z3 M Coupe dočkalo modernizace, jejíž součástí byl motor z novější M3 E46. Z továrny pak odjelo dalších 1 112 exemplářů.

V současnosti se BMW Z3 M Coupe těší výrazně větší oblibě, než v době svého uvedení na trh. Hodnoty přeživších kusů zažívají strmý vzrůst a mezi sběrateli se stávají vyhledávaným artiklem historie rychlých BMW. Takový je příběh sběratelského auta, které se nelíbilo ani vlastní automobilce.

K životnímu nákupu stačí 2 miliony. Tahle auta musíte koupit právě teď

Ceny na trhu s ojetými zajímavými auty rostou skoro exponenciální řadou, ale pokud máte pod postelí schované dva miliony, můžete pořídit opravdu skvělá sportovní a supersportovní auta. Tohle je můj výběr.

Číst celé

Porsche Cayman S: Řekneme vám, kolik stojí provoz a servis

Zjistili jsme, kolik stojí provoz, údržba a velký servis sportovního kupé Porsche s motorem uprostřed z minulého desetiletí.

Číst celé

Zimmer Quicksilver: Zhmotněná touha po luxusním kupé s motorem uprostřed

Zimmer Quicksilver byl splněným snem odvážného podnikatele Paula Zimmera, jehož automobilka později zkrachovala, a proto vyrobila jen malý počet kusů.

Číst celé

Sbarro Super Eight: Brutální hot hatch s osmiválcem z Ferrari 308

Šílené Sbarro Super Eight se vyrobilo v jediném exempláři, který je poháněný uprostřed uloženým vidlicovým osmiválcem Ferrari 308 GTB o 260 koních.

Číst celé

Apollo 3500 GT: Tři Američané chtěli konkurovat oblíbeným evropským GT

Apollo 3500 GT je dílem odhodlaného Milta Browna, který toužil po vytvoření konkurence pro slavné evropské výrobce luxusních sportovních vozů.

Číst celé

Chrysler koupil Lamborghini v dubnu 1987, aby pomohlo s vývojem Viperu

Lamborghini se za 7 let pod křídly Chrysleru začalo stavět na vlastní nohy a pomohlo Američanům s vývojem legendárního Dodge Viper.

Číst celé