La Voiture Noire: Je čtvrtý Atlantic nenávratně ztracen?

Bugatti vyrobilo pouze čtyři exempláře Type 57 SC Atlantic, kvůli čemuž se dnes jedná o extrémně vzácná auta. Jeden z nich, známý jako La Voiture Noire, však stále chybí.

Bugatti na výstavě Geneva Motor Show 2019 odhalilo úžasný a jedinečný hypersport La Voiture Noire, který údajně je nejdražším zbrusu novým autem všech dob. Přestože vůz zatím není dokončený (stále mu chybí motor a interiér), nový majitel, jímž je údajně Ferdinand Piëch, za něj zaplatil astronomických 422 milionů korun. Inspirací pro nový hypersport, vycházející z běžného Chironu, je jedno ze čtyř vyrobených Bugatti Type 57 SC Atlantic. Auto známé jako „La Voiture Noire“ však nikdo neviděl dlouhá desetiletí.

La Voiture Noire („černé auto“) byl druhým ze čtyř vyrobených Atlanticů. Zároveň byl posledním kusem, který vznikl s původním modelovým označením Aéro Coupé. Vzácný model totiž získal své slavné jméno až po tragédii přítele Jeana Bugattiho, jímž byl průkopník letectví Jean Mermoz, který zemřel při pokusu přeletět přes Atlantický oceán. Bugatti se poté rozhodlo, že na jeho počest přejmenuje nový prestižní model.

Tři ze čtyř vyrobených Atlanticů se dochovaly až do dnešních dnů a jsou z nich oslavované exponáty na veteránských výstavách. Poslední exemplář, kterým je právě La Voiture Noire, ale s největší pravděpodobností nenávratně zmizel během období začátku druhé světové války. La Voiture Noire byl nejprve vystavován na automobilových výstavách a poté se z něj stalo osobní auto Jeana Bugattiho, v jehož rukou ale nesetrval dlouho.

Vůz s číslem podvozku 57453 byl později předán továrnímu jezdci Bugatti Robertu Benoitsovi jako odměna za vítězství ve vytrvalostním závodu 24 hodin Le Mans roku 1937. Později se vůz dostal do vlastnictví dalšího závodníka, kterým byl William Grover-Williams, ale ten jej údajně vrátil továrně v roce 1939, když se rozhodl přestěhovat do Anglie.

Bugatti však oficiálně uvádí, že ztratilo informace o pohybu auta už v roce 1938. Některé neoficiální záznamy přitom tvrdí, že někteří z inženýrů Bugatti řídili La Voiture Noire ještě mezi lety 1939 až 1941. Přestože v současnosti už asi nežije nikdo, kdo zná skutečný osud čtvrtého Atlanticu, nejpravděpodobnější spekulace je ta, že byl La Voiture Noire na začátku čtyřicátých let ukrytý před německou armádou.

Sériové číslo podvozku vozu bylo změněno na 57454 a poté byl La Voiture Noire odeslán do bezpečnějšího města Bordeaux, kde končí známá část jeho příběhu. Problémem je i skutečnost, že tento exemplář nikdy neměl registrovaného majitele. Dříve, než si vozu všimli Němci, mohl být naložený na loď a odeslán pryč. Vzhledem k ponorkovému válčení a útočení na obchodní plavidla je možné, že dodnes leží na dně oceánu naložený v nákladovém prostoru některé z lodí.

Pokud ne, byl tento vůz rozebrán, nebo je možné, že je Atlantic La Voiture Noire stále ukrytý na francouzském území a čeká na své objevení? Příběh černého Atlanticu je fascinující příběh, jehož skutečný závěr se nikdy nemusí vyřešit. Odhaduje se však, že pokud by byl La Voiture Noire skutečně nalezen, jeho hodnota by mohla přesáhnout více než 100 milionů amerických dolarů. S takovou hodnotou by se ze ztraceného Atlanticu stal nejhodnotnější nález všech dob.

Pierre Veyron: Nejslavnější moderní Bugatti vzdává hold hrdinovi z odboje

Válečný hrdina a odbojář Pierre Veyron se nechal přemluvit k závodění Albertem Divem a byl jedním z nejdůležitějších jezdců Bugatti.

Číst celé

Americké BMW M3 E36 bylo horší než evropské. Čím bylo rozdílné?

BMW chtělo snížit prodejní cenu M3 E36 na americkém trhu, kvůli čemuž provedlo řadu zhoršujících změn. Rozdíly nejsou malé.

Číst celé

Americká automobilová kultura 50. let: Počátek muscle cars, hot rodů a tuningu

Padesátá léta minulého století byla obdobím poválečné svobody. Americký automobilový průmysl začal rapidně vzkvétat a zrodila se odvětví, která existují dodnes.

Číst celé

Ur Quattro: Technologický sen z dílen Audi

Původní Quattro v osmdesátých letech otřáslo závodní kategorií rally a položilo základy budoucích rychlých čtyřkolek. Jeho kvality se však osvědčily i v případě běžné produkční verze.

Číst celé

Trhači asfaltu od protinožců: 5 australských muscle cars

Okruh Bathurst je v Austrálii něco jako kostel a v minulých desetiletích byl důvodem vzniku velkého počtu místních muscle cars. Pojďte se podívat, co Australané vyráběli v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Číst celé

Porsche 911 Carrera 3.2 aneb jak roztočit historickou 911?

A pointa je venku – letitého youngtimera, kterého mi svěřil jeho majitel, jsem roztočil do hodin. V minulých dnech jsem totiž měl tu čest řídit Porsche 911 Carrera 3.2 z roku 1986 a trochu jsem to přehnal. Co se vlastně toho dne stalo, když mi do rukou svěřili toho kdysi rychlejšího brouka? A jaký je to pocit, když takové auto řídíte?

Číst celé