Honda S2000 se jako taková už nikdy nevrátí

Mnozí z nás každý den touží po návratu slavných modelů, ale chceme je za každou cenu? Nakonec bychom totiž mohli být zklamaní.

Minulý týden jsme v redakci řešili prohlášení vedení Hondy, že čekání na nástupce fantastické S2000 ještě chvíli potrvá. Přestože se ve světě každou chvíli objevují spekulace o tom, jak by dané auto mohlo vypadat, zatím se zdá spíše utopií.

Celý problém totiž spočívá v tom, že automobilky v moderním světě neví, zda bude o podobné nové auto opravdový zájem. Dle tvrzení značky je vývoj sportovního vozu velmi nákladný a není zcela jisté, že následné prodeje pokryjí náklady na vývoj. Dalším důvodem může být fakt, zda Honda S2000 může dostat opravdového nástupce?

Když se roadster S2000 na úplném konci minulého století objevil na trhu, disponoval tehdy nejlepším atmosférickým motorem, jaký kdy vznikl. Vysokootáčkový čtyřválec F20C DOHC VTEC nabízel nejvyšší litrový výkon, kterého kdy atmosféricky plněný motor dosáhl. Tuto skutečnost překonalo až Ferrari 458 Italia v roce 2009, po dlouhých deseti letech. Současný trend vývoje sportovních aut ale jde směrem přeplňovaných motorů, které mohou být doplněny hybridním hnacím ústrojím, což je celý kámen úrazu.

Může Honda S2000 dostat opravdového nástupce? Osobně si myslím, že ne. Přestože jdou technologie kupředu mílovými kroky, myslím si, že ne vždy by měly být využity v každém případě. Tak, jako současný Civic Type-R nemůže nabídnout auru starých uřvaných generací, nemůže přeplňovaný motor či hybridní hnací ústrojí nahradit unikát, jakým byl čtyřválec v Hondě S2000. Mezitím, co Mitsubishi hrdě znásilňuje svou bohatou historii přiřazováním zvučných jmen legendárních modelů nezajímavým crossoverům, mohl by přijít den, kdy by Honda slavnostně odhalila pokračovatele fantastického roadsteru, jenž by díky modernímu marketingovému uvažování automobilek (kdy jsou auta propagována tvrzeními o životním stylu, aby dobře vypadala na Instagramu) byl spíše navoněný bullshit se slavným jménem, který by svým charakterem nesahal předchůdci ani po čepičky ventilků.

Podobně každým dnem doufám, že když Mazda zjistí, že není v jejích silách vyvinout budoucí emise splňující wankel pro plnohodnotného nástupce RX-8, raději celou řadu rotačních sporťáků navždy pohřbí. Stejným způsobem si přeji, aby to samé udělala Honda v případě, že by měl být nástupce S2000 přeplňovaný nebo rovnou hybridní. Nechápejte mě špatně, mám rád technický vývoj a turbomotory, jenž přináší rychlejší a rychlejší auta, ale brutální nástup točivého momentu mi přináší menší potěšení než neustále gradující atmosférický motor a jeho fantastický zvuk. Může mít pod kapotou přepracovaný turbomotor z Civicu Type-R, ale když se zeptáte sami sebe – bude to ta S2000, jakou byste chtěli?

Jak Alfa Romeo získala zpět svůj neodolatelný šarm díky 8C Competizione

Exkluzivní Alfa Romeo 8C Competizione pomohla italské automobilce s návratem k tradičním hodnotám a odstartovala celou novou éru.

Číst celé

Alfa Romeo B.A.T.: Svatá trojice italského aerodynamického designu

Netopýří koncepty Alfa Romeo B.A.T. od Franca Scaglioneho ohromily svět futuristickým designem, jehož aerodynamika je těžko překonatelná.

Číst celé

Riva Ferrari 32: Poznejte vzácnou Testarossu pro plavbu na moři

Návrháři Rivy a Ferrari se v 80. letech spojili, aby společně vyvinuli plovoucího sourozence kultovní Testarossy.

Číst celé

10 zajímavostí o Rolls-Royce, které možná neznáte

Zjistěte, kolik hodin se vyrábí jeden Rolls-Royce a co se dělá s vadnými vozy, které neprojdou zkouškou těsnosti.

Číst celé

Bugatti Type 29/30: Zapomenutý první řadový osmiválec z Molsheimu

Ettore Bugatti se ve 20. letech proslavil závodním Bugatti Type 35, jehož předchůdcem byl neméně důležitý vůz Type 29/30, který poháněl první osmiválec značky.

Číst celé

Nissan Skyline GT-R R34: Kult stvořený filmem a virtuální realitou

Málokteré auto se do srdce benzínových nadšenců zarylo takovou silou, jako Skyline GT-R R34. V České republice jsme jej poznali hlavně díky počítačovým hrám a filmové sérii Rychle a zběsile. Někdo jej zatracuje právě z těchto důvodů, ale dělá ho to špatným? Rozhodně ne.

Číst celé