Ford Mustang Mach 2: Proč kupé s motorem uprostřed nevzniklo

Koncept Ford Mustang Mach 2 byl sportovní vůz s motorem uprostřed, který zaujal návštěvníky autosalonu v Chicagu v roce 1971.

Chevrolet v minulosti dlouhou dobu přemýšlel o výrobě Corvette s motorem uprostřed. General Motors ale nebyl ani zdaleka prvním velkým americkým výrobcem aut, který přemýšlel o vývoji takové koncepce. Ford si pohrával s myšlenkou o sportovním voze s motorem uloženým uprostřed už v pozdních šedesátých letech. Tohle je příběh zajímavého Fordu Mustang, který nikdy nevznikl.

S loňským desetimiliontým vyrobeným Mustangem je těžké představit si automobilový svět, kde by tato slavná ikona měla něco jiného, než motor uložený vpředu a pohon zadní nápravy. Nicméně když se Mustang v druhé polovině šedesátých let těšil prvnímu obrovskému úspěchu, Ford zvažoval mnoho různých variant, z nichž většina se nikdy nedostala do sériové výroby. Jednou z nich byla i konstrukční a inženýrská studie, jež mohla potenciálně nahradit Shelby Cobru. Koncept Mustangu Mach 2 byl autem, v němž se motor nacházel za zády posádky.

Hlavní návrhář Fordu Eugene Bordinat se rozhodl použít designový jazyk původního Mustangu, který přepracoval do podoby sportovního vozu s motorem uprostřed. Po mnoha náčrtcích a hliněných modelech připravil pojízdný prototyp, jež byl vyrobený ve spolupráci s externí společností Kar-Kraft a jeho základem byl Mustang ve verzi kabriolet.

Měkká karoserie si samozřejmě vyžádala dodatečné konstrukční prvky pro vyztužení šasi, aby se zabránilo jejímu ohýbání a kroucení. Vidlicový osmiválec o zdvihovém objemu 4,7 litru, který pocházel z běžné nabídky Mustangu, byl umístěný tam, kde dříve bývala zadní sedadla. K dalšímu snížení nákladů pomohlo i použití stejného předního odpružení, jakým byl vybavený standardní Mustang.

Mustang Mach 2 se oficiálně představil na autosalonu v Chicagu v roce 1967 a doslova strhl zájem veřejnosti. Jednalo se o americké auto, které bylo stejně stylové jako jeho evropští konkurenti a mnohem zajímavější než to, co na výstavu přivezly konkurenční značky. Bylo to hezké auto s klínovitou přední částí s vyklápěcími světlomety.

Celkem byly postaveny dva exempláře Mustangu Mach 2 – červený a bílý vůz. Někteří novináři byli pozváni, aby si vyzkoušeli netradiční Mustang v Dearborn Proving Grounds, kde se pojízdný červený kus stal místní celebritou. Vedení společnosti Ford však nakonec projekt zrušilo kvůli jeho složitosti a vysokým nákladům. Oba prototypy byly následně zničeny, aby se nějakým nedopatřením nedostaly do rukou konkurence.

Tím však příběh Mustangu Mach 2 nekončí, protože jeden finální koncept s motorem uprostřed, nazvaný Mach 2C, vznikl na příkaz nového konstruktéra Fordu Larryho Shinody. Byl to větší vůz, který využíval motor V8 s velkým blokem, ale i tento projekt byl později zamítnut.

Ačkoliv se Chevrolet v současnosti rozhodl pro výrobu Corvette s motorem uprostřed, podobný projekt na základě Mustangu zatím údajně nevzniká. Uvidíme v budoucnu, zda Ford někdy změní pohled na vývoj vlastního sportovního vozu.

Ford Fairlane 500 Skyliner: Střechu ovládala složitá elektronika

Pevná skládací střecha patří k vítaným prvkům konstrukce kabrioletů. Složitý systém je však velmi nákladný na výrobu a prvním autem se skládacím hardtopem, jehož produkce přesáhla 10 000 exemplářů, byl Ford.

Číst celé

Masařka AMG je budoucí klasika. Kupte si ji po Schumacherovi

Jedno z prvních aut vzniklé za úzké spolupráce AMG a Mercedesu bylo sleeperem, jak má být. Ale tehdy se to tak ještě nebralo.

Číst celé

LaFerrari: První svatý

Ještě před deseti lety byla myšlenka hybridního hyperauta pasé. Taková představa se líbila jen málokomu. Když se na to ale podíváme pořádně, nepůsobí jako špatný nápad.

Číst celé

Historie a typy V8: Automobilový symbol Ameriky pochází z Francie

Vidlicové osmiválce jsou automobilovým symbolem Ameriky, ale stejně jako socha Svobody pochází z Francie.

Číst celé

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé

Bugatti Type 35: Historie nejúspěšnějšího závodního Bugatti všech dob

Legendární Bugatti Type 35 získalo více než tisíc závodních úspěchů v soutěžích Grand Prix a závodech na dlouhé vzdálenosti.

Číst celé