Ford 999: „Závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta“

Henry Ford byl fanouškem motoristického sportu. Než se pustil do výroby lidových automobilů, pomáhal s vývojem dvojice soutěžních Fordů, které vládly závodům.

Průkopník automobilového průmyslu Henry Ford kdysi řekl: „Automobilové závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta.“ Henry Ford se na začátku 20. století zajímal o závodní auta a už v roce 1901 postavil vůz o výkonu 21 koní, se kterým vyhrál závod proti Alexandru Wintonovi (zakladateli společnosti Winton Motor Carriage Company) a dalším soupeřům, přičemž výhra z tohoto závodu mu pomohla k založení společnosti Henry Ford Company.

Henry Ford v této společnosti nesetrval dlouho, protože ji opustil v březnu 1902 kvůli sporům s akcionáři a Henrym Lelandem. S sebou si vzal 900 dolarů a schémata plánovaného závodního vozu. Fordovu bývalou společnost převzal Henry Leland a v roce 1902 ji přeměnil na Cadillac Motor Company.

Henry Ford se spojil s cyklistickým závodníkem Tomem Cooperem a týmem několika asistentů, aby společně zkonstruovali dvojici podobných závodních vozů, které dosud nebyly pojmenovány a po dokončení byly natřeny červeně a žlutě. Výsledkem byly dva vozy s obrovským motorem a podvozkem bez karoserie.

Oba vozy měly odolnou konstrukci s řadovým čtyřválcem se zdvihovým objemem 18,9 litru, vývrtem 183 milimetrů, zdvihem 180 milimetrů a setrvačníkem o hmotnosti 100 kilogramů. Nejvyšší výkon se pohyboval v rozmezí od 70 do 100 koňských sil. Neměly odpružené zadní zavěšení a diferenciál a jednoduché řízení ovládala otočná tyč se svislými držadly, která připomínala řídítka bicyklu. Celkové náklady na dokončení projektu činily 5 000 amerických dolarů, což tehdy bylo opravdu hodně peněz.

Vozy nesly jméno Ford, ale samotný Henry Ford se rozhodl prodat svůj podíl v nich za 800 dolarů Barneymu Oldfieldovi a Tomu Cooperovi, když auta odmítla nastartovat během zkušební jízdy dva týdny před prvním závodem. Henry Ford nechtěl nepokračovat v závodění, ale vyhrazoval si právo na propagaci automobilů, čímž chtěl povýšit svou image po jejich případných závodních úspěších, a začal budovat společnost Ford Motor Company.

Cooper a Oldfield pokračovali s vývojem závodních Fordů a v létě 1902 se jim povedlo zprovoznit červený exemplář. Ten byl později pojmenován Ford 999 po americké parní lokomotivě Empire State Express č.999, která v roce 1893 stanovila světový rychlostní rekord 181,1 km/h a stala se prvním strojem vyrobeným člověkem, který vlastní silou překonal rychlost 160 km/h (100 mil v hodině). Žlutý exemplář byl pojmenován Arrow.

Barney Oldfield neměl řidičské zkušenosti, ale naučil se ovládat 999 a začal s ním závodit. Při svém závodním debutu v říjnu 1902 v osmikilometrovém závodě Manufacturer’s Challenge Cup dokázal zvítězit a porazit Alexandera Wintona. Ford 999 stanovil rychlostí rekord na trati v Grosse Pointe a pokračoval v turné po Americe a získal několik dalších vítězství. Cooper si později ponechal automobil pro své závodění, zatímco se Oldfield nakonec spojil s Wintonem, proti němuž dříve závodil.

I žlutý Arrow měl úspěšnou závodní kariéru, ale nejvíce jej proslavila havárie během závodu v září 1903, při které zemřel řidič Frank Day. Henry Ford se rozhodl odkoupit vrak vozu a opravit ho s plánem uskutečnit rekordní jízdu na zamrzlém jezeře a přejmenoval ho na 999, protože původní červené auto již nezávodilo. Tisk opravenému vozu přezdíval „New Red Devil“.

Henry Ford a mechanik Ed „Spider“ Huff stanovili nový rychlostní rekord v lednu roku 1904 na zamrzlém jezeře v New Baltimoru v Michiganu, když s Fordem 999 dosáhli nejvyšší rychlosti 147,06 km/h. Ohromující úspěch pomohl společnosti Ford Motor Company, aby zaujala potenciální zákazníky.

Maserati Birdcage: Složitá konstrukce rámu připomínala ptačí klec

Základem Maserati Birdcage byl unikátní prostorový rám, který mu dal jeho nesmazatelnou přezdívku „ptačí klec“.

Číst celé

Je tu Temple of Speed STORE s unikátní kolekcí oblečení

Otevíráme internetový obchod Temple of Speed STORE s unikátní kolekcí oblečení, jejímž nákupem podpoříte naší budoucí tvorbu.

Číst celé

Reklamy z minulosti: Takhle se upravovala francouzská auta v 50. letech

V 50. letech minulého století nabízely francouzské společnosti téměř nepřebernou nabídku vylepšení pro běžné automobily. Nechyběl mezi nimi ani lepší karburátor pro legendární Kachnu.

Číst celé

Lotus 7 byl autem, které člověk načmárá za víkend

Maličký Lotus je dodnes důležitým měřítkem při porovnávání moderních lightweightů. Přestože se jedná o nejslavnější model malé automobilky z Británie, nikdy to neměl jednoduché.

Číst celé

Největší omyly amerického automobilového průmyslu 50. let

Americké automobilky v padesátých letech neslavily pouze úspěchy, ale rovněž udělaly chyby a omyly, které vedly k velkým úpadkům.

Číst celé

Mazda RX-7 GTO: Oheň plivající bestie z IMSA

Závodní série IMSA přinášela fascinující závodní speciály. Jedním z nich byla čtyřrotorová Mazda RX-7 GTO, která výrazně přispěla k úspěšnému tažení wankelového kupé ve světě motorsportu.

Číst celé