Ferves Ranger: Miniaturní off-road od Ferrariho pro italské zemědělce

Ferves Ranger vyvinul Carlo Ferrari za použití dílů z lidových Fiatů 500 a 600.

Ferves Ranger je fascinující malý italský automobil spojený se jménem Ferrari, který má vynikající jízdní vlastnosti v terénu a vznikl pro použití na farmách a vinicích, přičemž si zachoval použitelnost na silnicích při nižších městských rychlostech. Když Ranger zapadl, tak ho řidiči mohli vlastnoručně vytlačit nebo vytáhnout, aniž by musel být zachráněn jiným vozidlem.

Představení lidového off-roadu Ferves Ranger proběhlo na turínském autosalonu 1966 a zákazníkům byly nabízeny dva modely – verze s pohonem zadních kol a verze s pohonem všech kol. Obě měly nezávislé přední a zadní zavěšení, vzduchem chlazený půllitrový dvouválec o výkonu 18 koní a čtyřstupňovou manuální převodovku.

Ferves Ranger byl vybavený širokou škálou dílů od Fiatu, které převážně pocházely z  lidových modelů Fiat 500 a Fiat 600. Dvouválcový motor byl převzatý ze základní pětistovky, ale nezávislé odpružení pocházelo z většího Fiatu 600D. Pozdější modely byly nabízeny s příplatkovým pětistupňovým manuálem, uzamykatelnými diferenciály a nákladní karoserií pick-up.

Ferves Ranger navrhl Carlo Ferrari, aby nabídl Italům terénní verzi populárního Fiatu 500. Hlavním cílem vývoje bylo vyrábět jednoduché cenově dostupné auto, které bylo šikovné jak pro život v úzkých uličkách italských měst, tak pro obdělávání zemědělské půdy na venkově. Snadná průchodnost terénem byla klíčovou vlastností.

Ranger byl vyroben za použití oceli a nýtovaného hliníku. Návrh se skládal z jednoduchých plochých tvarů, sklopného čelního skla a skládací střechy. Spartánský interiér byl vybaven pouze tím nejnutnějším a měl sedadla pro čtyři dospělé osoby.

Carlo Ferrari měl slavné jméno, ale nebyl nijak spojen s rodinou Enza Ferrariho. Nepochybně měl jedno z nejznámějších příjmení v globálním automobilovém průmyslu, ale zjevně neměl možnost použít své příjmení jako jméno společnosti, a tak název „Ferves“ znamená FERrari VEicoli Speciali (Ferrari Special Vehicles).

Verze s pohonem dvou a čtyř kol neměly jiné rozdíly, než byl počet poháněných kol a pohotovostní hmotnost, přičemž verze s pohonem všech kol byla o trochu těžší. Velké nájezdové úhly v kombinaci s dostatečnou světlou výškou a relativně úzkým rozchodem kol dělaly z Rangeru schopný terénní automobil.

Ferves Ranger vznikl v přibližně 600 exemplářích a předpokládá se, že se jich do dnešní doby dochovalo okolo 50. Většina z nich je v soukromém vlastnictví italských sběratelů. Na rozdíl od mnoha malosériových vozů používá Ranger snadno dostupné díly Fiat, díky nimž je údržba snadná. I proto se stal oblíbeným autem zemědělců.

Škoda 110 R: Československý klenot, který vznikal v těžkých podmínkách

Škoda 110 R zachránila celý výrobní závod před tím, aby se z něj stala pouhá výrobna náhradních dílů. Vznik československé legendy nebyl tak jednoduchý, jak by se zprvu mohlo zdát.

Číst celé

Prototypy Ferrari: Designové i technické unikáty

Šestice známých i neznámých konceptů nesoucích jméno slavné maranellské továrny. Kolik z nich jste dodnes znali?

Číst celé

Našli jsme funkci, která chybí moderním autům

Nouzové brzdění je zlo, ale co takhle něco ve stylu „sebevědomého“ přidávání?

Číst celé

Jirkovo auto roku 2017: Auto úplně každého roku

Píšu volbu nejlepšího auta roku 2017 jako třetí v pořadí, svého vítěze už popsal Honza a také Lukáš. Spoiler alert: Představím své favority odspodu, vítěze tedy najdete na konci.

Číst celé

Lancia Delta S4 Group B: Historie závodního speciálu, který způsobil konec skupiny B

Lancia Delta S4 závodila ve slavné rally skupině B a byla jedním z několika důvodů, proč byla celá kategorie ukončena.

Číst celé

Mazda RX-7 SA/FB: S malým wankelem unikla regulacím

Světová ekonomika nepřála úspěchu wankelova motoru, ale Mazdě se podařil opak. RX-7 se prodávala velmi dobře a dokázala se vyhnout přísným japonským regulacím.

Číst celé