Ferrari Purosangue: Co zatím víme o prvním SUV z Maranella?

Ferrari Purosangue bude historicky prvním luxusním SUV z Maranella, které se prý bude řídit jako opravdové Ferrari.

Ferrari dlouhé roky tvrdilo, že nikdy nebude nabízet SUV, ale obrovský zájem potenciálních zákazníků dokáže změnit i skálopevné rozhodnutí. Až nečekaně velký zájem zákazníků o konkurenční Lamborghini Urus bude mít za následek nucené omezování objemu výroby, aby Lamborghini zůstala důležitá exkluzivita, a podobné to bude i u Ferrari.

Smýšlení Ferrari se změnilo v srpnu 2017, když tehdejší generální ředitel Sergio Marchionne potvrdil akcionářům, že automobilka vyvíjí vlastní luxusní SUV. V září 2019 byla informace o vývoji SUV rovněž potvrzena ředitelem marketingu Enricem Gallierou. Ferrari v oficiální tiskové zprávě dokonce zveřejnilo jméno: Purosangue, které lze přeložit z italštiny jako „plnokrevník“.

SUV se v nabídce Ferrari může zdát trochu nepatřičné, ale nepochybujeme o tom, že se během několika týdnů po uvedení stane historicky nejprodávanějším modelem slavné továrny. Co nám o Ferrari Purosangue udávají oficiálně potvrzené informace a uvěřitelné spekulace?

Nenazývejte Purosangue obyčejným luxusním SUV

Sergio Marchionne v rozhovoru pro Top Gear v roce 2018 nazval Purosangue jako „FUV“, neboli Ferrari Utility Vehicle. Chtěl, aby Purosangue vyniklo nad konkurenčními modely Aston Martin DBX, Bentley Bentayga, Lamborghini Urus nebo Porsche Cayenne. Marketingoví manažeři automobilky se označením FUV inspirovali a používají jej k prosazování myšlenky, že Purosangue bude mít svou vlastní ligu.

Ferrari říká, že Purosangue bude s běžnými SUV podobné pouze vzhledem, ale bude se řídit jako opravdové Ferrari. Údajně máme očekávat stoprocentní Ferrari, které bude vyvolávat stejné emoce z jízdy, ale zvládne to na více místech a s více cestujícími.

Bude sdílet platformu s Ferrari Roma

Ferrari v roce 2018 představilo zcela novou modulární platformu pro modely s motorem vpředu, která bude v budoucnu využívána pro modely s touto koncepcí. Poprvé byla tato platforma použita u základního kabrioletu Portofino a následně u základního kupé Roma.

Šéf marketingu Ferrari uvedl, že se tato platforma v upravené podobě stane základem Purosangue, takže motor bude uložen za přední nápravou, zatímco převodovka bude vzadu v rámci koncepce transaxle.

Hybridní pohon je pravděpodobný

Ferrari říká, že v roce 2022 bude přibližně 60% modelové řady vybaveno hybridním pohonem. První sériově vyráběný hybrid automobilky, kterým je SF90 Stradale, byl představen v květnu 2019 a další modely budou následovat.

Je oficiálně potvrzeno, že Ferrari Purosangue bude vybaveno některým typem hybridního pohonu, ale zatím můžeme pouze spekulovat o tom, zda půjde o plnohodnotný bateriový hybrid, nebo 48-voltový mild-hybridní systém.

Ferrari Purosangue bude hodně drahé

Ferrari zatím nezveřejnilo odhad základní prodejní ceny Purosangue, ale můžeme očekávat, že bude velmi drahé. Současné „nejpraktičtější“ osmiválcové Ferrari GTC4Lusso T startuje na 5 882 000 Kč, dvanáctiválcové GTC4Lusso na 6 809 000 Kč a cena grand toureru 812 Superfast začíná od 7 627 000 Kč. Spekulace hovoří o tom, že cena Purosangue bude jen o několik stovek tisíc korun nižší, než kolik stojí 812 Superfast.

Ferrari Testarossa Spider: Unikát s manuálem i automatem zároveň

Unikátní otevřené Ferrari Testarossa vzniklo na míru pro šéfa Fiatu Gianniho Agnelliho. Kromě toho, že se jedná o jediný originální Spider, bylo tohle auto vybavené netradiční převodovkou.

Číst celé

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

Porsche 356/01: Počátek historie Porsche vznikl ve skromných poválečných podmínkách

Porsche se zapsalo do automobilové historie jako jeden nejslavnějších výrobců sportovních vozů. První vyrobený vůz značky vznikl v těžkých poválečných podmínkách poraženého Německa, ale byl okamžitým úspěchem.

Číst celé

13B-MSP Renesis: Znáte poslední sériový wankel?

Atmosférický dvourotorový wankel nabízel vysoký litrový výkon a nechal se točit k 9 500 otáčkám za minutu. Spolehlivost nepatří k jeho kladným stránkám, ale charakter naopak ano.

Číst celé

Chceme tvou zpětnou vazbu

Čas plyne jako voda a web Temple of Speed je online už skoro dva měsíce. Nyní se obracíme na vás, čtenáře, s prosbou o zpětnou vazbu. Díky ní se nejen dozvíme, co děláme dobře a co děláme špatně, ale taky to, kdo jste vy a pro koho Temple of Speed vytváříme.

Číst celé

Aston Martin Ulster: Zvítězit v neděli, prodat v pondělí

Předválečný závoďák, který vznikl jako oslava vítězství továrního týmu v náročném závodě.

Číst celé