Ferrari California ovlivnil americký trh: Homologační předpisy si vyžádaly úpravu designu

Původní design Ferrari California byl rozdílný, ale zapomněl na americké homologační předpisy.

Když Ferrari v roce 2008 na pařížském autosalonu představilo kabriolet California, rozdělilo své fanoušky na dva různé tábory. Zbrusu nový designový jazyk značky se některým příznivcům líbil, ale jiným naopak nelíbil. Někteří z nich dokonce říkali, že California je nejškaredším Ferrari za poslední desetiletí. Návrhářské studio Pininfarina je přiřazováno k těm nejlepším, ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne.

Nejčastějším důvodem vášnivých diskuzí byla zadní část, která byla směšně bizarní. Víko zavazadlového prostoru bylo vysoké a ve spodní části zádi se nacházely dva páry výfukových koncovek, které byly umístěny nad sebou. Kontroverzním prvkem byl nepřehlédnutelný plastový pás spojující brzdová světla, jež trochu narušoval celkový vzhled Californie.

Opravdový důvod, proč záď Ferrari California vypadala zvláštně, je docela vtipný. Hlavní designér Ken Okuyama a jeho tým při vývoji zapomněli zohlednit nejvhodnější pozici brzdových světel. Původní design Californie měl brzdové světlomety jako další pár kruhových svítilen na víku zavazadelníku, což ale zakazují americké homologační předpisy. Americké předpisy nařizují, že hlavní brzdová světla musí být umístěna na pevné části karoserie. To je stejný důvod, proč má Ford GT z roku 2003 pevné zadní čelo, které původně mělo být součástí velkého krytu motorového prostoru.

Ve Ferrari si rozpor s americkými homologačními předpisy uvědomili příliš pozdě a museli najít nejsnazší řešení. Na rozsáhlé přepracování horní části zádi karoserie ale nezbýval čas, takže se návrháři rozhodli umístit tmavá brzdová světla vedle spodních rohů víka zavazadelníku a následně je spojili ošklivým plastovým pruhem.

Ferrari při vývoji modernizované Californie T odstranilo rozporuplný plastový pruh, ale automobilka nezměnila umístění brzdových světel. Původní halogenové svítilny nahradily LED diody a brzdová světla se změnila na tenké vodorovné proužky. Navzdory tomu ale víko zavazadelníku pořád nese světlomety s nefunkčními kruhy. Ferrari nejspíše doufalo, že se americké homologační předpisy časem změní a bude mít možnost zrealizovat původní myšlenku.

Porsche 924 Carrera GT: Zapomenutý homologační speciál

Model 924 se pro Porsche stal krokem vedle, který byl ještě ke všemu drahý. Společnost to však nevzdala a postupným vývojem zkonstruovala ostrý speciál, s nímž značka dostala druhý dech.

Číst celé

Opel GT: Historie menšího evropského sourozence Corvette

I když jsou Opel GT a Chevrolet Corvette rozdílnými sportovními vozy, oba vznikly pod dohledem amerického koncernu. Znáte jejich hlavní podobnosti?

Číst celé

BMW 325iX Elektric: E30 na baterky testovala německá vláda i pošta

Studium elektrických pohonů si vyžádalo, aby s prototypy BMW 325iX Elektric jezdila i běžná veřejnost. Německá pošta používala kombík při doručování zásilek.

Číst celé

Subaru e-Boxer: Vše, co potřebujete vědět o hybridním boxeru

Subaru e-Boxer je první hybridní pohon automobilky Subaru. Představíme vám jeho konstrukci, funkci a rozdílnost jízdních vlastností oproti běžným modelům.

Číst celé

Historie Golfu GTI. Co stálo za zrodem ikony?

Volkswagen Golf GTI se dlouhodobě těší oblibě zákazníků a je ideální kombinací auta na běžné i zábavné svezení. Znáte jeho dlouholetý příběh?

Číst celé

Reklamy z minulosti: Takhle se upravovala francouzská auta v 50. letech

V 50. letech minulého století nabízely francouzské společnosti téměř nepřebernou nabídku vylepšení pro běžné automobily. Nechyběl mezi nimi ani lepší karburátor pro legendární Kachnu.

Číst celé