BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

BMW na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 představilo futuristický koncept BMW Turbo, který se nikdy nedostal do sériové výroby, ale významně ovlivnil budoucnost mnichovské automobilky. Studie návrháře Paula Bracqa debutovala s novými bezpečnostními prvky, klínovitým designem, ze kterého později čerpaly tvary sportovního BMW M1, a čtyřválcem s turbodmychadlem, jež znamenal začátek nové éry.

Inženýři krátce po dokončení konceptu BMW Turbo obrátili svou pozornost na vývoj silnějšího BMW série 02, protože cítili, že podvozek modelu 2002 zvládne další výkon. Základem pro novou nejsilnější verzi se stalo BMW 2002 Tii, které stálo na špici nabídky. Technici se inspirovali experimentálním přeplňovaným motorem konceptu Turbo a na dvoulitrový čtyřválec M10 namontovali turbodmychadlo KK&K (Kuhnle, Kopp & Krausch), upravili kompresní poměr motoru z 6,9:1 na 9,5:1 a přidali olejový chladič.

Nejvyšší výkon prvního evropského přeplňovaného motoru dosahoval 170 koní a maximální točivý moment byl 240 newtonmetrů. Výrazný nárůst hnací síly si vyžádal montáž samosvorného diferenciálu, silnější brzdy a širší třináctipalcová kola s vysokorychlostními pneumatikami. Rozšíření rozchodu podvozku rovněž znamenalo, že inženýři decentně rozšířili blatníky karoserie.

Interiér se stal mnohem sportovnější, protože standardní sedadla nahradila plnohodnotná sportovní sedadla, kožený tří ramenný volant a na palubní desce se vedle hodin objevil ukazatel plnícího tlaku turbodmychadla. Návrháři použili červený rámeček přístrojové desky, aby umocnili dramatičnost nově vzniklého BMW 2002 Turbo.

BMW oficiálně uvádělo, že BMW 2002 Turbo dokáže akcelerovat z 0 na 100 kilometrů v hodině za pouhých 7 sekund a dosáhnout maximální rychlosti 211 km/h. První evropské auto s turbodmychadlem vzbudilo opravdové vzrušení, protože dokázalo porazit Porsche 911 Carrera s výkonem přes 200 koní.

Kromě tradičních proužků BMW Motorsport byly testovací vozy pro novináře ozdobeny i zrcadlově obráceným nápisem „2002 turbo“, ale tisk netradiční polep zkritizoval jako nevkusný. Vedení společnosti se kvůli tomu rozhodlo, že od zrcadlového modelového označení upustí, ale většina majitelů si jej nechala dodělat.

BMW 2002 Turbo bylo uvedeno na trh v roce 1973, ale téhož roku vypukla proslulá ropná krize, která znamenala i jeho předčasný konec. Během dvouleté sériové výroby vzniklo pouze 1 672 kusů. Všechna auta byla vybavena levostranným řízením, protože vývoj pravostranné verze znemožnilo větší výfukové potrubí přeplňovaného motoru, které zabíralo prostor pro sloupek volantu.

Kvůli hrubému projevu motoru si BMW 2002 Turbo vysloužilo přezdívku „Jekyll a Hyde“, protože bylo autem dvou osobností, které rozdělovala obrovská prodleva turbodmychadla. V dobových testech se například objevilo: „Zašlápnete plyn do podlahy a nic se neděje, ale poté přijde silná rána do zad a máte pocit, že jste mocný náboj vypálený ze zbraně.“ Razantní kopanec výkonu znamenal, že mnoho exemplářů skončilo namotaných na stromě, kvůli čemuž je BMW 2002 Turbo v dnešních dnech opravdu vzácné. Šťastní majitelé jsou členy exkluzivního klubu.

Napište Ježíškovi o tahle auta. Ještě není pozdě

Seznam deseti aut vhodných pod vánoční stromeček, u nichž určitě nehrozí označení za „nevhodný dárek“.

Číst celé

Honda N600: Předchůdce Civicu vznikl jako odpověď na Mini

Malá Honda N600 byla prvním autem značky, které se oficiálně dováželo do Spojených států amerických, a byla předchůdcem úspěšného Civicu.

Číst celé

DAF 55 Siluro: Elegantní kupé, ve kterém bydlela zvířátka

Vytříbený koncept z rukou slavného návrháře měl ukázat nejnovější designové trendy šedesátých let. Po náhlém úmrtí svého tvůrce ale skončil na zahradě, kde sloužil jako přístřešek pro různá zvířata.

Číst celé

Lamborghini 350 GT započalo válku mezi naštvaným průmyslníkem a Ferrari

První model úspěšné italské továrny, k němuž údajně vedla jednoduchá hádka. Kupé 350 GT bylo prvním vozem muže, který se rozhodl vyhlásit válku slavné automobilce se vzpínajícím se koněm ve znaku.

Číst celé

Ford 999: „Závodění vzniklo 5 minut po vyrobení druhého auta“

Henry Ford byl fanouškem motoristického sportu. Než se pustil do výroby lidových automobilů, pomáhal s vývojem dvojice soutěžních Fordů, které vládly závodům.

Číst celé

Lamborghini Miura Jota: Jediný prototyp skončil v plamenech

Zhmotněný závodní sen testovacího jezdce Lamborghini pomohl automobilce s vývojem. Jeho působení ale skončilo v polích na apríla roku 1971.

Číst celé