BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

BMW na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 představilo futuristický koncept BMW Turbo, který se nikdy nedostal do sériové výroby, ale významně ovlivnil budoucnost mnichovské automobilky. Studie návrháře Paula Bracqa debutovala s novými bezpečnostními prvky, klínovitým designem, ze kterého později čerpaly tvary sportovního BMW M1, a čtyřválcem s turbodmychadlem, jež znamenal začátek nové éry.

Inženýři krátce po dokončení konceptu BMW Turbo obrátili svou pozornost na vývoj silnějšího BMW série 02, protože cítili, že podvozek modelu 2002 zvládne další výkon. Základem pro novou nejsilnější verzi se stalo BMW 2002 Tii, které stálo na špici nabídky. Technici se inspirovali experimentálním přeplňovaným motorem konceptu Turbo a na dvoulitrový čtyřválec M10 namontovali turbodmychadlo KK&K (Kuhnle, Kopp & Krausch), upravili kompresní poměr motoru z 6,9:1 na 9,5:1 a přidali olejový chladič.

Nejvyšší výkon prvního evropského přeplňovaného motoru dosahoval 170 koní a maximální točivý moment byl 240 newtonmetrů. Výrazný nárůst hnací síly si vyžádal montáž samosvorného diferenciálu, silnější brzdy a širší třináctipalcová kola s vysokorychlostními pneumatikami. Rozšíření rozchodu podvozku rovněž znamenalo, že inženýři decentně rozšířili blatníky karoserie.

Interiér se stal mnohem sportovnější, protože standardní sedadla nahradila plnohodnotná sportovní sedadla, kožený tří ramenný volant a na palubní desce se vedle hodin objevil ukazatel plnícího tlaku turbodmychadla. Návrháři použili červený rámeček přístrojové desky, aby umocnili dramatičnost nově vzniklého BMW 2002 Turbo.

BMW oficiálně uvádělo, že BMW 2002 Turbo dokáže akcelerovat z 0 na 100 kilometrů v hodině za pouhých 7 sekund a dosáhnout maximální rychlosti 211 km/h. První evropské auto s turbodmychadlem vzbudilo opravdové vzrušení, protože dokázalo porazit Porsche 911 Carrera s výkonem přes 200 koní.

Kromě tradičních proužků BMW Motorsport byly testovací vozy pro novináře ozdobeny i zrcadlově obráceným nápisem „2002 turbo“, ale tisk netradiční polep zkritizoval jako nevkusný. Vedení společnosti se kvůli tomu rozhodlo, že od zrcadlového modelového označení upustí, ale většina majitelů si jej nechala dodělat.

BMW 2002 Turbo bylo uvedeno na trh v roce 1973, ale téhož roku vypukla proslulá ropná krize, která znamenala i jeho předčasný konec. Během dvouleté sériové výroby vzniklo pouze 1 672 kusů. Všechna auta byla vybavena levostranným řízením, protože vývoj pravostranné verze znemožnilo větší výfukové potrubí přeplňovaného motoru, které zabíralo prostor pro sloupek volantu.

Kvůli hrubému projevu motoru si BMW 2002 Turbo vysloužilo přezdívku „Jekyll a Hyde“, protože bylo autem dvou osobností, které rozdělovala obrovská prodleva turbodmychadla. V dobových testech se například objevilo: „Zašlápnete plyn do podlahy a nic se neděje, ale poté přijde silná rána do zad a máte pocit, že jste mocný náboj vypálený ze zbraně.“ Razantní kopanec výkonu znamenal, že mnoho exemplářů skončilo namotaných na stromě, kvůli čemuž je BMW 2002 Turbo v dnešních dnech opravdu vzácné. Šťastní majitelé jsou členy exkluzivního klubu.

Bugatti 1300 Concept: Bráška EB110 měl konkurovat Mazdě MX-5

Může se to zdát jako šílený nápad, ale Bugatti, tehdy vlastněné mužem jménem Romano Artioli, se skutečně rozhodlo, že postaví soupeře pro úspěšnou Mazdu MX-5.

Číst celé

Chrysler navrhl sedm turbín pro pohon aut

Určitě jste slyšeli o Chrysleru Turbine Car, který byl poháněný turbínou, jak už jeho název vypovídá. Americká značka ale do vývoje technologie investovala daleko více času a peněz, než by se na první pohled mohlo zdát.

Číst celé

Zrození, život a smrt Lamborghini Countach

Klínovitý idol mládeže sedmdesátých a osmdesátých let měl mnoho porodních bolestí, ale nakonec se mu úspěšně podařilo nahradit nezapomenutelnou Miuru.

Číst celé

Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Číst celé

Rodokmen motorů Volkswagen VR

Nezvykle navržené motory byly tím nejlepším, co Volkswagen v minulých dobách nabízel ve svých vozech.

Číst celé

Honda N600: Předchůdce Civicu vznikl jako odpověď na Mini

Malá Honda N600 byla prvním autem značky, které se oficiálně dováželo do Spojených států amerických, a byla předchůdcem úspěšného Civicu.

Číst celé