Pohled do motoru 2JZ-GTE: Tímto se proslavila Toyota Supra

Motor 2JZ-GTE vypadá, jako by byl navržený přímo pro tunery toužící po obrovském plnícím tlaku.

Čtvrtá generace Toyoty Supry se stala legendární hned z několika důvodů, ale pokud opomeneme filmovou sérii The Fast and the Furious, nejvíce ji proslavil motor použitý v nejsilnější variantě Turbo. Třílitrový řadový šestiválec 2JZ-GTE se dvěma sekvenčně zapojenými turbodmychadly dosahoval nejvyššího výkonu 320 koní a točivého momentu 427 newtonmetrů, což byla v roce 1993 velká čísla. Nebyla to však přímo Toyota, kdo zapsal šestiválec 2JZ do automobilové historie.

Po oficiálním představení netrvalo dlouho, než japonské tuningové společnosti zjistily, že motor výkonný už z továrny mohou značně upravit. Pečlivé naladění dokáže přinést i několikanásobně vyšší parametry, aniž by byla výrazně ovlivněna životnost jednotlivých dílů agregátu. Není neobvyklé vidět modifikované Supry s nejvyšším výkonem okolo 1 000 koní, které navíc nemají s takovým výkonem žádný problém. Dokonce i více konzervativní tuning může ze Supry snadno udělat rivala moderních supersportovních aut. Z tohoto důvodu se velké GT od Toyoty stalo tunerskou ikonou a zapsalo se do srdcí celé jedné generace automobilových nadšenců.

Co se ale skrývá v útrobách motorů 2JZ-GTE, že je považovaný za nepřekonatelný i v dnešních dnech? Stavitel motorů Stephan Papadakis se rozhodl odkrýt jeho tajemství a detailně popisuje, proč je motor natolik odolný. Hlavním důvodem je skutečnost, že je jeho masivní konstrukce opravdu pevná.

Toyota u všech verzí motoru 2JZ použila litinový blok válců, který má sice nepříznivý dopad na celkovou hmotnost vozu, ale nabízí velkou odolnost. Papadakis zároveň zdůrazňuje, že motor 2JZ využívá uzavřené konstrukce chladicích kanálů okolo válců, čímž je celému bloku dodáno další důležité zpevnění. Inženýři Toyoty nezvolili takové řešení náhodou, protože se používá pouze u motorů vozů, od nichž je očekávaný vysoký výkon. S „uzavřenými“ bloky se proto můžeme setkat u většiny závodních motorů.

Hlavní důvod, proč motor 2JZ-GTE bez problémů zvládne ohromný plnící tlak turbodmychadel, aniž by došlo ke značnému ohrožení struktury bloku, tedy známe. Únikům kompresního tlaku předchází i třívrstvé ocelové těsnění pod hlavou válců a mechanickou odolnost zlepšuje silná kovaná ocelová kliková hřídel. Další konstrukční pevnost dodává i vyztužení spodní části motoru.

Motor 2JZ-GTE sdílí mnoho prvků, s nimiž se můžeme setkat v konstrukci vysokokompresních turbodieselů určených do nákladních vozidel. Přitom se však tento design objevil ve sportovně laděném kupé. Vypadá to, jako by Toyota v první polovině devadesátých let při vývoji tušila, jak její tehdy nové auto přijme vzkvétající japonská tuningová scéna.

Ford GT: Vzpomínka na Le Mans

Americký Ford se v novém tisíciletí rozhodl připomenout historii svých nejslavnějších modelů. Kromě jmen Mustang a Thunderbird značka oživila i jméno legendárního vítěze nejznámějšího vytrvalostního závodu na světě.

Číst celé

Tajemství 10 muscle cars. Co jste o nich nevěděli?

Deset skvělých sportovních vozů podle amerických měřítek a zajímavosti, které se skrývají v jejich příbězích.

Číst celé

K.I.T.T. jako Shelby Mustang. Proč filmaři nahradili Pontiac Fordem?

Uvedení moderního pojetí seriálu Knight Rider na televizní obrazovky v roce 2008 bylo velmi kontroverzní. Zavzpomínejte na novodobý remake a zjistěte, proč nový K.I.T.T. byl Shelby Mustang.

Číst celé

Problémové motory Porsche: Jsou ložiska IMS opravdu nebezpečná?

Ložiska transmisní hřídele (IMS) jsou obávaným problémem motorů Porsche. Zjistili jsme, co je hlavní příčinou jejich selhání a zda se tomu dá předejít.

Číst celé

Porsche 911 GT2 (993): Nekompromisní ovdovovač

Legendární Porsche 911 GT2 (993) je vyhledávaným autem nadšenci i sběrateli vozů značky Porsche. Vzniklo jako závodní speciál, ale úspěšná homologace si vyžádala výrobu silniční verze.

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé