Pohled do motoru 2JZ-GTE: Tímto se proslavila Toyota Supra

Motor 2JZ-GTE vypadá, jako by byl navržený přímo pro tunery toužící po obrovském plnícím tlaku.

Čtvrtá generace Toyoty Supry se stala legendární hned z několika důvodů, ale pokud opomeneme filmovou sérii The Fast and the Furious, nejvíce ji proslavil motor použitý v nejsilnější variantě Turbo. Třílitrový řadový šestiválec 2JZ-GTE se dvěma sekvenčně zapojenými turbodmychadly dosahoval nejvyššího výkonu 320 koní a točivého momentu 427 newtonmetrů, což byla v roce 1993 velká čísla. Nebyla to však přímo Toyota, kdo zapsal šestiválec 2JZ do automobilové historie.

Po oficiálním představení netrvalo dlouho, než japonské tuningové společnosti zjistily, že motor výkonný už z továrny mohou značně upravit. Pečlivé naladění dokáže přinést i několikanásobně vyšší parametry, aniž by byla výrazně ovlivněna životnost jednotlivých dílů agregátu. Není neobvyklé vidět modifikované Supry s nejvyšším výkonem okolo 1 000 koní, které navíc nemají s takovým výkonem žádný problém. Dokonce i více konzervativní tuning může ze Supry snadno udělat rivala moderních supersportovních aut. Z tohoto důvodu se velké GT od Toyoty stalo tunerskou ikonou a zapsalo se do srdcí celé jedné generace automobilových nadšenců.

Co se ale skrývá v útrobách motorů 2JZ-GTE, že je považovaný za nepřekonatelný i v dnešních dnech? Stavitel motorů Stephan Papadakis se rozhodl odkrýt jeho tajemství a detailně popisuje, proč je motor natolik odolný. Hlavním důvodem je skutečnost, že je jeho masivní konstrukce opravdu pevná.

Toyota u všech verzí motoru 2JZ použila litinový blok válců, který má sice nepříznivý dopad na celkovou hmotnost vozu, ale nabízí velkou odolnost. Papadakis zároveň zdůrazňuje, že motor 2JZ využívá uzavřené konstrukce chladicích kanálů okolo válců, čímž je celému bloku dodáno další důležité zpevnění. Inženýři Toyoty nezvolili takové řešení náhodou, protože se používá pouze u motorů vozů, od nichž je očekávaný vysoký výkon. S „uzavřenými“ bloky se proto můžeme setkat u většiny závodních motorů.

Hlavní důvod, proč motor 2JZ-GTE bez problémů zvládne ohromný plnící tlak turbodmychadel, aniž by došlo ke značnému ohrožení struktury bloku, tedy známe. Únikům kompresního tlaku předchází i třívrstvé ocelové těsnění pod hlavou válců a mechanickou odolnost zlepšuje silná kovaná ocelová kliková hřídel. Další konstrukční pevnost dodává i vyztužení spodní části motoru.

Motor 2JZ-GTE sdílí mnoho prvků, s nimiž se můžeme setkat v konstrukci vysokokompresních turbodieselů určených do nákladních vozidel. Přitom se však tento design objevil ve sportovně laděném kupé. Vypadá to, jako by Toyota v první polovině devadesátých let při vývoji tušila, jak její tehdy nové auto přijme vzkvétající japonská tuningová scéna.

Masařka AMG je budoucí klasika. Kupte si ji po Schumacherovi

Jedno z prvních aut vzniklé za úzké spolupráce AMG a Mercedesu bylo sleeperem, jak má být. Ale tehdy se to tak ještě nebralo.

Číst celé

Citroën GS BiRotor: Smůla na kolech již od počátku

Poté, co Citroën se svým prototypem M35 uspěl, rozhodl se pro montáž upravené verze motoru do nového GS a prodej na běžném trhu.

Číst celé

Stylová reklama na Audi RS2 Avant byla natočena po 25 letech

Audi RS2 Avant slaví 25. výročí od svého vzniku v zábavné televizní reklamě, která byla natočena až dnes.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vstup do neznámých vod

Moji praktičtí přátelé si myslí, že je Mazda RX-8 nepraktický krám s nespolehlivým motorem. Když jsem přemýšlel, jakým autem nahradit svou Hondu Civic, rozhodl jsem se vykročit do neznámých vod. Říkali mi, abych to nedělal.

Číst celé

Edsel: Značka vyrábějící špatná auta ve špatný čas

Koncern Ford Motor Company chtěl otřást automobilovým trhem, ale ve skutečnosti vyhodil mnoho peněz z okna. Příběh značky Edsel ukazuje, že ani velké zázemí nezaručuje jistotu.

Číst celé

DeLorean DMC-12 Turbo: Konečně s výkonem pro rychlost 88 mil v hodině

DeLorean DMC-12 vypadal jako rychlé auto, ale opak byl pravdou. Problémy s nízkým výkonem mělo vyřešit přeplňování turbodmychadlem.

Číst celé