Audi 4000: Když Audi stálo polovinu konkurenčního Mercedesu-Benz

V osmdesátých letech se Audi předvedlo na americkém trhu s velkým sedanem, který byl podobně dobrý jako konkurenční BMW a Mercedes, ale byl výrazně levnější.

V osmdesátých letech, kdy Audi investovalo do rally a špičkových sportovních kupé s pohonem všech kol, které pomohly vybudovat značku, se Audi také snažilo odlišit od Volkswagenu, zejména v Severní Americe. Audi 80, které se poprvé představilo v Evropě v roce 1978, navrhl Giorgetto Giugiaro a bylo postaveno na platformě B2 společnosti Volkswagen s možností pohonu všech kol a luxusní výbavou, které z něj dělají důstojného nástupce NSU Ro80 s wankelovým motorem.

Se čtvercovými světlomety se tento sedan Audi představil na začátku osmdesátých let jako Audi 4000. Nejprve bylo k dispozici pouze s pohonem předních kol a základním čtyřválcem o objemu 1,6 litru, ale Audi si brzy uvědomilo, že s tímto motorem nebude dostačující proti konkurenčním BMW a Mercedesům. Na americkém trhu se představila nová vylepšená verze 4000 S s 1,7 litrovým motorem s dlouhým zdvihem a standardní pětistupňovou převodovkou. Ve dvoudveřovém sedanu Audi 4000 5+5 se objevil 2,1 litrový pětiválec, zatímco standardní model byl vylepšen motorem o objemu 1,8 litru.

V roce 1983 americký automobilový časopis MotorWeek vyzkoušel Audi 4000 S s 1,7 litrovým motorem a kritizoval mírnou nedotáčivost, ale naopak vozu udělil zlatou hvězdu za dobrou provozuschopnost. S relativně nízkou pohotovostní hmotností, přesnou pětistupňovou převodovkou a hřebenovým řízením s 3,5 otáčkami od dorazu k dorazu bylo příjemným autem. Zároveň nabízelo rozumnou spotřebu paliva, pokud řidič netlačil na zrychlení na stovku za 12,5 sekundy.

Nejdůležitější však bylo, že čtyřdveřové Audi s pohonem předních kol stálo méně než BMW řady 3 a bylo o polovinu levnější než Mercedes-Benz 190E. Zajímavé srovnání vzhledem k tomu, jak si tyto německé prémiovky stojí dnes. Prodejní ceny Audi, BMW a Mercedesu-Benz se srovnaly už dávno.

Chceme tvou zpětnou vazbu

Čas plyne jako voda a web Temple of Speed je online už skoro dva měsíce. Nyní se obracíme na vás, čtenáře, s prosbou o zpětnou vazbu. Díky ní se nejen dozvíme, co děláme dobře a co děláme špatně, ale taky to, kdo jste vy a pro koho Temple of Speed vytváříme.

Číst celé

Final Edition: Evropa se loučí s japonskými sporťáky a kritizuje GR Supru

Japonské sportovní vozy to mají stále těžší. Automobilky se při jejich vývoji musí obhájit nejen před evropskou legislativou, ale také před milovníky rychlé jízdy. Má jejich kritika vůbec nějaký smysl?

Číst celé

Ferrari 250 Europa: Příběh prvního sériového Ferrari od Pininfariny

Spojení automobilky Ferrari s karosárnou Pininfarina trvalo dlouhá desetiletí. Prvním společně vyvinutým vozem byl luxusní model 250 Europa.

Číst celé

Toyota AE86: Z obyčejné Corolly legendou díky animáku a driftu

Fenomén známý nejen fanouškům japonských vozů, ale snad všem automobilovým nadšencům. Corolla patří mezi základní stavební kameny japonské tuningové a driftové scény. Ceny sériových kusů rostou do závratných výšin a přitom jen málokdo ví, jaká ta sériovka doopravdy je. Víte, co je ten základ?

Číst celé

Recenze knihy: TATRA – Odkaz Hanse Ledwinky

Kdo vlastně navrhl originální vzduchem chlazený Volkswagen? Byl to Ferdinand Porsche, nebo to byl výtvor s nacisty přivlastněnou vizí československé Tatry? Tato kniha přináší příběh z tatrováckého pohledu.

Číst celé

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé