Riva Ferrari 32: Poznejte vzácnou Testarossu pro plavbu na moři

Návrháři Rivy a Ferrari se v 80. letech spojili, aby společně vyvinuli plovoucího sourozence kultovní Testarossy.

Italský výrobce lodí a luxusních jachet Riva se v druhé polovině dvacátého století proslavil výrobou dřevěného motorového člunu Riva Aquarama. Ferruccio Lamborghini si objednal jeden velmi speciální exemplář, který byl na jeho přání poháněn dvojicí vidlicových dvanáctiválců z dílen Lamborghini. Na konci 80. let se s Rivou spojilo i Ferrari, aby společně vyvinuli plující ekvivalent legendární Testarossy.

Vývoj rychlého člunu Riva Ferrari 32 byl naplánován Ginem Gervasoni, Cantierim Riva a Enzem Ferrari. Základní myšlenkou bylo vytvořit Ferrari na moře, které bude spojeno s odkazem společnosti Riva. Design člunu se inspiroval kultovní Testarossou z 80. let a nechyběla mu ikonická podélná žebra na bocích, podobná záď, červený odstín Rosso Corsa a výrazné emblémy Ferrari. Zajímavým designovým prvkem bylo křídlo převzaté z monopostu F1.

Riva Ferrari 32 byla první spoluprací mezi dvěma špičkovými italskými společnostmi. Tehdy nový tým Ferrari pro počítačový design (CAD) se spojil s inženýry a designéry v Rivě, aby jejich společný člun byl hoden nosit jak jméno Riva, tak Ferrari.

Hnací sílu pro plavbu na moři vytvářela dvojice osmilitrových vidlicových osmiválců BPM Vulcano 400, z nichž každý disponoval maximálním výkonem 390 koní. Neexistuje žádný oficiální záznam o spotřebě paliva, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že pokud si můžete takový člun dovolit, nemusíte se příliš zaobírat jeho provozními náklady. Motory byly připojeny k převodovkám Borg Warner, lodním šroubům Rolla a přístrojům Riva/VDO. Nejvyšší rychlost byla 54 uzlů, což je přibližně 100 km/h.

Pod palubou byla široká postel pro nocleh nebo odpolední zdřímnutí, stropní poklop, úložné prostory, prostor pro pult a skrytá mořská toaleta. Na palubách bylo sezení čalouněné bílým plyšem a dobře vybavený kokpit s bohatou instrumentací, individuálním ovládáním motorů, vodotěsným rozvaděčem, hloubkovou sirénou, dvojicí otáčkoměrů pro každý motor a společný rychloměr. Ve výbavě nechyběl ani audiosystém Clarion AM/FM/CD.

Rychlý motorový člun Riva Ferrari 32 vznikl v počtu pouhých 40 exemplářů, takže je mnohem vzácnější než silniční sourozenec Ferrari Testarossa. Člun, který vidíte na fotografiích prošel celkovou renovací v roce 2015 a je ve výborném stavu.

Prozradíme vám rozdíl mezi boxerem a plochým motorem

Ferrari v sedmdesátých letech označilo jeden ze svých motorů jako boxer, ale ve skutečnosti lhalo světu. Jaká je skutečná pravda ukrytá v útrobách typu Berlinetta Boxer?

Číst celé

Duesenberg Model D: Limuzína, která měla být dražší a luxusnější než Cadillac

Limuzína Duesenberg Model D měla oživit zapomenutou americkou značku, ale nedostala se do sériové výroby, protože hlavní investor změnil názor a celý projekt ukončil.

Číst celé

Mazda RX-7 GTO: Oheň plivající bestie z IMSA

Závodní série IMSA přinášela fascinující závodní speciály. Jedním z nich byla čtyřrotorová Mazda RX-7 GTO, která výrazně přispěla k úspěšnému tažení wankelového kupé ve světě motorsportu.

Číst celé

Lancia Hyena: Delta Integrale v kabátku od Zagata

Zkombinováním techniky Delty Integrale a moderní karoserie od Zagata vzniklo sportovní kupé s nadějí na úspěch. Složitá výroba však způsobila brzký pád.

Číst celé

Porsche 924 Carrera GT: Zapomenutý homologační speciál

Model 924 se pro Porsche stal krokem vedle, který byl ještě ke všemu drahý. Společnost to však nevzdala a postupným vývojem zkonstruovala ostrý speciál, s nímž značka dostala druhý dech.

Číst celé

Nejepičtejší závod, který svět neviděl

Duel mezi dvěma mistry volantu na Nordschleife bohužel nebylo jak zaznamenat. Vše se seběhlo příliš náhodně a rychle.

Číst celé