Riva Ferrari 32: Poznejte vzácnou Testarossu pro plavbu na moři

Návrháři Rivy a Ferrari se v 80. letech spojili, aby společně vyvinuli plovoucího sourozence kultovní Testarossy.

Italský výrobce lodí a luxusních jachet Riva se v druhé polovině dvacátého století proslavil výrobou dřevěného motorového člunu Riva Aquarama. Ferruccio Lamborghini si objednal jeden velmi speciální exemplář, který byl na jeho přání poháněn dvojicí vidlicových dvanáctiválců z dílen Lamborghini. Na konci 80. let se s Rivou spojilo i Ferrari, aby společně vyvinuli plující ekvivalent legendární Testarossy.

Vývoj rychlého člunu Riva Ferrari 32 byl naplánován Ginem Gervasoni, Cantierim Riva a Enzem Ferrari. Základní myšlenkou bylo vytvořit Ferrari na moře, které bude spojeno s odkazem společnosti Riva. Design člunu se inspiroval kultovní Testarossou z 80. let a nechyběla mu ikonická podélná žebra na bocích, podobná záď, červený odstín Rosso Corsa a výrazné emblémy Ferrari. Zajímavým designovým prvkem bylo křídlo převzaté z monopostu F1.

Riva Ferrari 32 byla první spoluprací mezi dvěma špičkovými italskými společnostmi. Tehdy nový tým Ferrari pro počítačový design (CAD) se spojil s inženýry a designéry v Rivě, aby jejich společný člun byl hoden nosit jak jméno Riva, tak Ferrari.

Hnací sílu pro plavbu na moři vytvářela dvojice osmilitrových vidlicových osmiválců BPM Vulcano 400, z nichž každý disponoval maximálním výkonem 390 koní. Neexistuje žádný oficiální záznam o spotřebě paliva, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že pokud si můžete takový člun dovolit, nemusíte se příliš zaobírat jeho provozními náklady. Motory byly připojeny k převodovkám Borg Warner, lodním šroubům Rolla a přístrojům Riva/VDO. Nejvyšší rychlost byla 54 uzlů, což je přibližně 100 km/h.

Pod palubou byla široká postel pro nocleh nebo odpolední zdřímnutí, stropní poklop, úložné prostory, prostor pro pult a skrytá mořská toaleta. Na palubách bylo sezení čalouněné bílým plyšem a dobře vybavený kokpit s bohatou instrumentací, individuálním ovládáním motorů, vodotěsným rozvaděčem, hloubkovou sirénou, dvojicí otáčkoměrů pro každý motor a společný rychloměr. Ve výbavě nechyběl ani audiosystém Clarion AM/FM/CD.

Rychlý motorový člun Riva Ferrari 32 vznikl v počtu pouhých 40 exemplářů, takže je mnohem vzácnější než silniční sourozenec Ferrari Testarossa. Člun, který vidíte na fotografiích prošel celkovou renovací v roce 2015 a je ve výborném stavu.

Ur Quattro: Technologický sen z dílen Audi

Původní Quattro v osmdesátých letech otřáslo závodní kategorií rally a položilo základy budoucích rychlých čtyřkolek. Jeho kvality se však osvědčily i v případě běžné produkční verze.

Číst celé

Aston Martin DB5 byl dvakrát dražší oproti konkurenčnímu E-Type

Nelze mu odepřít image luxusního GT pro agenta britské tajné služby. Aston Martin DB5 však byl velmi exkluzivní i mimo filmová plátna.

Číst celé

Toyota 2000 GT: Nissanu nebyla dost dobrá, Toyotě ano

Celý svět Toyotu vnímal jako nudnou značku, která vyráběla praktická auta. V roce 1965 se to však změnilo a Toyota všem vytřela zrak fantastickým sportovním kupé.

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé

Nejepičtejší závod, který svět neviděl

Duel mezi dvěma mistry volantu na Nordschleife bohužel nebylo jak zaznamenat. Vše se seběhlo příliš náhodně a rychle.

Číst celé

Lincoln Indianapolis: Elegantní koncept se málem nedochoval. Zachvátil ho požár

Prototyp Lincoln Indianapolis vznikl, aby upevnil vztahy mezi americkými automobilkami a italskými karosárnami. V šedesátých letech bohužel téměř shořel, ale nyní zase existuje a znovu září.

Číst celé