Riva Ferrari 32: Poznejte vzácnou Testarossu pro plavbu na moři

Návrháři Rivy a Ferrari se v 80. letech spojili, aby společně vyvinuli plovoucího sourozence kultovní Testarossy.

Italský výrobce lodí a luxusních jachet Riva se v druhé polovině dvacátého století proslavil výrobou dřevěného motorového člunu Riva Aquarama. Ferruccio Lamborghini si objednal jeden velmi speciální exemplář, který byl na jeho přání poháněn dvojicí vidlicových dvanáctiválců z dílen Lamborghini. Na konci 80. let se s Rivou spojilo i Ferrari, aby společně vyvinuli plující ekvivalent legendární Testarossy.

Vývoj rychlého člunu Riva Ferrari 32 byl naplánován Ginem Gervasoni, Cantierim Riva a Enzem Ferrari. Základní myšlenkou bylo vytvořit Ferrari na moře, které bude spojeno s odkazem společnosti Riva. Design člunu se inspiroval kultovní Testarossou z 80. let a nechyběla mu ikonická podélná žebra na bocích, podobná záď, červený odstín Rosso Corsa a výrazné emblémy Ferrari. Zajímavým designovým prvkem bylo křídlo převzaté z monopostu F1.

Riva Ferrari 32 byla první spoluprací mezi dvěma špičkovými italskými společnostmi. Tehdy nový tým Ferrari pro počítačový design (CAD) se spojil s inženýry a designéry v Rivě, aby jejich společný člun byl hoden nosit jak jméno Riva, tak Ferrari.

Hnací sílu pro plavbu na moři vytvářela dvojice osmilitrových vidlicových osmiválců BPM Vulcano 400, z nichž každý disponoval maximálním výkonem 390 koní. Neexistuje žádný oficiální záznam o spotřebě paliva, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že pokud si můžete takový člun dovolit, nemusíte se příliš zaobírat jeho provozními náklady. Motory byly připojeny k převodovkám Borg Warner, lodním šroubům Rolla a přístrojům Riva/VDO. Nejvyšší rychlost byla 54 uzlů, což je přibližně 100 km/h.

Pod palubou byla široká postel pro nocleh nebo odpolední zdřímnutí, stropní poklop, úložné prostory, prostor pro pult a skrytá mořská toaleta. Na palubách bylo sezení čalouněné bílým plyšem a dobře vybavený kokpit s bohatou instrumentací, individuálním ovládáním motorů, vodotěsným rozvaděčem, hloubkovou sirénou, dvojicí otáčkoměrů pro každý motor a společný rychloměr. Ve výbavě nechyběl ani audiosystém Clarion AM/FM/CD.

Rychlý motorový člun Riva Ferrari 32 vznikl v počtu pouhých 40 exemplářů, takže je mnohem vzácnější než silniční sourozenec Ferrari Testarossa. Člun, který vidíte na fotografiích prošel celkovou renovací v roce 2015 a je ve výborném stavu.

Honda HSC: Potenciální nástupce NSX, kterého Honda nechtěla vyrábět

Sportovní Honda HSC s motorem uprostřed vypadala jako nástupce legendární Hondy NSX, ale nakonec byla pouhým cvičením.

Číst celé

Fiaty S.61, S.74 a S.76: 4 válce a objem až 28,3 litru

Závodění bylo před první světovou válkou opravdovou chlapskou záležitostí. Důkazem jsou tyto Fiaty s ohromnými čtyřválci.

Číst celé

Lamborghini Athon: Zapomenuté gesto od Bertone spasilo automobilku

V Bertone si všimli nepříznivé situace Lamborghini a na vlastní náklady vyvinuli prototyp, který slavnou automobilku zviditelnil. Netrvalo dlouho a Lamborghini získalo nové investory.

Číst celé

Sláva automobilovým outsiderům

Co si představíte, když se řekne Outsider cars?

Číst celé

První poválečný závod na Bathurstu v roce 1946. Podívejte se na unikátní záznam

Austrálie se po válce vracela do normálního života, k čemuž patřilo i automobilové závodění. Podívejte se na unikátní záběry z prvního závodu na slavném okruhu Mount Panorama.

Číst celé

RAUH-Welt BEGRIFF: Rozšířená Porsche dobyla svět

Stačí, aby někdo vyslovil jednoduchou zkratku “RWB” a okamžitě pochopíte, oč tu běží. Nicméně, znáte začátek příběhu bláznivě rozšířených Porsche?

Číst celé