Apollo 3500 GT: Tři Američané chtěli konkurovat oblíbeným evropským GT

Apollo 3500 GT je dílem odhodlaného Milta Browna, který toužil po vytvoření konkurence pro slavné evropské výrobce luxusních sportovních vozů.

Americké automobilky se v minulosti příliš nezaměřovaly na výrobu vozů GT, jejichž evropské ztvárnění se v USA těšilo velké popularitě. Apollo 3500 GT je jedním z nejpozoruhodnějších amerických vozů GT ze šedesátých let. Kvůli své vzácnosti se toto ručně vyráběné auto zařadilo k méně známým projektům, ale ukázalo, že Američané dokázali navrhnout vozidlo, které bylo přímou odpovědí na vozy Aston Martin, Ferrari, Jaguar a Maserati.

Americký automobilový průmysl má dlouhou historii, k čemuž přispěli podnikatelé jako Henry Ford, Preston Tucker s pozoruhodným Tuckerem 48, John DeLorean s nerezovým kupé DMC-12, Carroll Shelby s legendární Shelby Cobrou a upravenými Mustangy a Milt Brown s vzácným grand tourerem Apollo 3500 GT.

Na počátku šedesátých let to byli Evropané, kdo ovládal svět, pokud šlo o design a konstrukci sportovních vozů GT. Američané samozřejmě postavili několik vynikajících a zajímavých grand tourerů, včetně vzácných sportovních vozů Briggse Cunninghama z padesátých let, ale obecně se akceptovalo, že pokud jste v Americe chtěli moderní GT, s největší pravděpodobností jste kupovali něco z Velké Británie, Itálie nebo Německa. Trojice mladých Američanů se to rozhodla změnit a vyvinout vlastní grand tourer světové úrovně. Byli to Milt Brown, Ron Plescia a Ned Davis.

Milt Brown byl mladý kalifornský inženýr s velkými sny o stavbě amerického automobilu, který by se mohl postavit tváří v tvář slavným vozům z Evropy. Brzy se přestěhoval do Anglie, našel si práci jako konstruktér závodních automobilů pro Emeryson a tím získal přístup do světa motorsportu. Během Grand Prix v Monaku v roce 1961 se náhodou setkal s mužem, který pro něj později pracoval jako karosář – Frankem Reisnerem z Carrozzerie Intermeccanica v Turíně.

Brown založil společnost International Motor Cars v roce 1962 a s kolegy Ronem Plesciou a Nedem Davisem společně vyráběli a prodávali nové automobily americkým motoristům. Frank Reisner byl schopen nechat v Itálii navrhnout a vyrobit karoserie za méně peněz než větší karosárny jako Zagato, Pininfarina, Bertone nebo Ghia. Brown navrhl vlastní podvozek a rozhodl se, že bude vybaven osmiválcem a hnacím ústrojí Buick, aby snížil výrobní náklady a zajistil, že dostupnost náhradních dílů bude levná a snadná kdekoli ve Spojených státech amerických.

Na začátku procesu bylo rozhodnuto o použití tehdy nového 3,5 litrového vidlicového osmiválce Buick. Byl to motor vyrobený z hliníkových slitin s vynikajícím poměrem výkonu a hmotnosti a relativně malými rozměry, určitě podle standardů amerických osmiválců. Nízká hmotnost znamenala, že motor příliš neposunul rozložení hmotnosti na přední kola, což vozu poskytlo dobrou ovladatelnost.

Brown objednal výrobu první série karoserií v intermeccanice, které dorazily kompletní s plně vybavenými interiéry a byly namontovány na podvozky Apollo. Všechny požadované úpravy byly dokončeny ve Spojených státech, než bylo každé auto nabídnuto k prodeji.

Výkonové specifikace modelu Apollo 3500 GT byly pro šedesátá léta dostačující. Malý osmiválec Buick byl spárován se čtyřstupňovou manuální převodovkou Borg Warner T-10 s převodovými poměry z Chevroletu Corvette. Americké GT dokázalo akcelerovat z 0 na 100 kilometrů v hodině za 7,5 sekundy a čtvrtmílový sprint zvládlo za 15,6 sekundy.

Hezkou uhlazenou karoserii navrhl absolvent uměleckého centra Ron Plescia. Věděl, že potřebuje začlenit elegantní designové prvky evropského stylu, ale rovněž vymyslel vlastní podpisový styl pro Apollo, který by se použil na budoucích modelech a vytvořil vizuální identitu značky. To je něco, co v automobilovém průmyslu zkusilo jen málo designérů a Plescia to zvládl výborně. Jeho originální design lehce upravil Franco Scaglione z Bertone, aby byl snazší pro sériovou výrobu, ale většina původních tvarů zůstala beze změn.

Elegantní karoserie byla namontována na podvozek navržený Miltem Brownem s nezávislým zavěšením s A-rameny, vinutými pružinami vpředu a hnací tuhou nápravou se čtyřprvkovým zavěšením vzadu. Hydraulické bubnové brzdy byly použity ve všech čtyřech rozích a byly opatřeny drátěnými koly s ozdobnými spinnery namísto běžných matic. Pohotovostní hmotnost se pohybovala okolo 1 134 kilogramů a osmiválec Buick produkoval přibližně 200 koní.

Prodej začal v roce 1962. Konkurence zavedených značek byla tvrdá, ale International Motor Cars se podařilo prodat desítky vozů Apollo nadšeným americkým zákazníkům. Mezi lety 1962 a 1964 se prodalo 88 exemplářů, ale poté bylo potřeba investovat do plnohodnotné výrobní linky, na což nebyl dostatek peněz. Odhodlaný tým se rozhodl bojovat, aby zůstal v podnikání.

V Intermeccanice zařídili, aby dodávala karoserie Fredu Rickettsovi z Vanguard Industries z Dallasu, zatímco oni sháněli potřebné finance. Ricketts vyráběl vozy pod vlastním názvem Vetta Ventura. Nabídka financování se opravdu objevila, ale lidé z Apollo jí potichu odmítli. Následně vznikla třetí společnost jménem Apollo International založená Robertem Stevensem, která dokončila celkem 20 aut.

V dnešních dnech jsou přeživší Apolla a jejich sourozenci Vetta Ventura mezi sběrateli žádanými klasickými vozy. Obě verze konkurenta evropských luxusních sportovních vozů patří k nejlépe střeženým tajemstvím amerického světa klasických automobilů. Vždy, když se nějaký z majitelů rozhodne svůj vůz prodat, o zájemce nemá nouzi.

Ferrari F430: První osmiválcové Ferrari pro každý den ve 21. století

Osmiválcová Ferrari s motorem uprostřed jsou u zákazníků velmi oblíbená. Skvělý design, silný motor, výborné jízdní vlastnosti a aura italské značky se vzpínajícím se koněm ve znaku.

Číst celé

Gordon-Keeble GK1: Anglo-Američan v italském obleku s želvou ve znaku

Gordon-Keeble GK1 byl spojením britského podvozku, amerického osmiválce a italského designu. Uskutečněný sen dvojice inženýrů nesl znak, který by se odvážil použít jen málokdo.

Číst celé

Aston Martin Atom: Prototyp prťavého sedanu, o kterém jste nikdy neslyšeli

Aston Martin Atom měl být nejmenším, nejlehčím a nejlepším malým sedanem na trhu, ale vývoj přerušila 2. světová válka.

Číst celé

Zrození McLarenu F1: Napadlo nás to při čekání na letišti

Mohlo by se zdát, že si konstruktéři McLarenu vzali velké sousto, když chtěli navrhnout nejlepší auto na světě. Jenže oni to opravdu dokázali.

Číst celé

Lincoln Indianapolis: Elegantní koncept se málem nedochoval. Zachvátil ho požár

Prototyp Lincoln Indianapolis vznikl, aby upevnil vztahy mezi americkými automobilkami a italskými karosárnami. V šedesátých letech bohužel téměř shořel, ale nyní zase existuje a znovu září.

Číst celé

Bugatti ID 90 Concept: Vývojový koncept legendárního Bugatti EB 110

Koncept Bugatti ID 90 se představil jako designová studie při hledání správných linií pro legendární Bugatti EB 110. V 90. letech neuspěl, ale do současnosti příliš nezestárl.

Číst celé