Drift, aneb sledování cesty bočními okny

Slovo drift, neboli „unášení“ pochází z japonského „dorifuto“. Jízda dveřmi napřed se v posledních letech stala fenoménem, což Dominika dovedlo k tomu, aby se ohlédl za jejími počátky.

Počátek jízdy bokem jako takový lze datovat jen těžko, jelikož driftujeme už od dob počátků závodění. Vždy, když to člověk „přepálil“, ztratil přilnavost a ideálně jel řízeným smykem, aniž by to mělo hlubší význam. Avšak kořeny driftování tak, jak ho známe dnes sahají zpět do roku 1960 na úzké a klikaté horské průsmyky v Japonsku, kde se parta zvaná „Rolling Zoku“ snažila zajíždět určité úseky silnice v co nejkratším čase. Čím více jezdili, tím více se zlepšovali a tlačili na sebe víc a víc. Jejich výkony byly tak vyrovnané, že pokud chtěl jeden z nich zrychlit natolik, aby porazil toho druhého, musel zajít daleko za hranice možností pneumatik. Postupem času objevili, že se dá auto řídit i pokud překročí hranu, kdy ještě drží stopu a zjistili, že je to celkem zábava. Nebylo to sice rychlejší, ale bylo to cool a řidiči se snažili ukázat těm ostatním, jak umí auto bravurně ovládat.

Později se v roce 1970 objevila jízda bokem i v závodní sérii JTCC (Japanese Touring Car Championship), kde využíval techniku driftování jezdec Kunimitsu Takahashi k rychlejšímu průjezdu některých zatáček. Takahashi přišel na to, že je občas prostě lepší tolik nebrzdit a „sklouznout se“. Auto bylo pak výrazně rychlejší na výjezdu ze zatáčky, což Takahashimu pomohlo dovézt jeho Nissan Skyline GT-R KPGC10, známý jako Hakosuka, do cíle na první pozici. Díky tomu posbíral přes 50 vítězství během své účasti v šampionátu. Jeho jízda byla nejen rychlá, ale byla také pastvou pro oči diváků, kterým se líbil jeho netradiční styl doprovázený charakteristickou vůní spálených pneumatik. Jedním z nich byl i tehdy mladý Keiichi Tsuchiya, nynější „Drift King“, který byl velkým fanouškem Takahashiho driftování. Nikdo neuměl kontrolovat auto tak, jako on. V té době byl Tsuchiya pouličním závodníkem. Inspirován dovednostmi jeho vzoru se v roce 1977 přihlásil do závodu Fuji Freshman Race, čímž začala jeho profesionální jezdecká kariéra. Stále byl ale pouličním závodníkem a po nocích jezdil trénovat jízdu bokem do hor.

V roce 1987 bylo vydáno video jménem „Pluspy“, ve kterém Keiichi ukazoval své dovednosti. Video se stalo hitem a inspirací pro závodníky i fanoušky po celém světě. Časem si driftování získávalo více a více příznivců a v roce 1988 se konal první drift event v Japonsku. Poté v roce 1999 vznikl oficiální japonský šampionát v driftu jménem „D1GP“. První soutěž tohoto typu mimo Japonsko byla zaznamenána v roce 1996 v Kalifornii na okruhu Willow Springs konaná pod záštitou magazínu o autech zvaného „Option“. V dalších letech se driftování rozšířilo i do Austrálie a do zbytku světa včetně Evropy a nabylo podoby, jakou má dnes.

Dnes křeslo pro hosta obsadil Dominik Kulich. Díky!

Američané chtěli vyrobit Veyron už v 50. letech. Proč Argonaut neuspěl?

Americký vizionář se na konci 50. let odhodlal pro výrobu nejlepších aut na světě, ale nakonec jej zradili investoři. Obávali se, že by naštvali Ameriku.

Číst celé

Ferrari F430: První osmiválcové Ferrari pro každý den ve 21. století

Osmiválcová Ferrari s motorem uprostřed jsou u zákazníků velmi oblíbená. Skvělý design, silný motor, výborné jízdní vlastnosti a aura italské značky se vzpínajícím se koněm ve znaku.

Číst celé

Zastřel a ujeď 2/3: Čím se vozili gangsteři éry studené války

Mafiáni v druhé polovině dvacátého století vydělávali daleko více peněz, následkem čehož se přesunuli za volanty luxusních limuzín a obrovských kupé.

Číst celé

Porsche 911 Carrera Speedster: Jak v Porsche poznali potenciál speciálních modelů

Na konci 80. let se Porsche vydalo ve stopách úspěšného 356 Speedster a navázalo na něj podobnou 911, která přitahovala spoustu pozornosti.

Číst celé

Lotus 7 byl autem, které člověk načmárá za víkend

Maličký Lotus je dodnes důležitým měřítkem při porovnávání moderních lightweightů. Přestože se jedná o nejslavnější model malé automobilky z Británie, nikdy to neměl jednoduché.

Číst celé

Maserati Birdcage 75th: Nadpozemská oslava 75. narozenin Maserati

Maserati Birdcage 75th se představilo jako oslava 75. výročí značky a sdílelo techniku s nejextrémnějším silničním Maserati všech dob – exkluzivním MC12.

Číst celé