Bugatti slaví výročí rekordní jízdy: Veyron prolomil 400 km/h před 15 lety

Bugatti Veyron 16.4 letos oslavuje 15 let od uvedení na trh a rychlostního rekordu, kterým se navždy zapsalo do historie automobilismu.

Bylo 19. dubna 2005, když se testovací jezdec Uwe Novacki posadil za volant produkčního Bugatti Veyron 16.4 bez náznaku nervozity. Novacki byl zvyklý na testování automobilů při vysokých rychlostech a nejspíše to pro něj byl jen další den v kanceláři. Tehdy byl vedoucím instruktorem bezpečné jízdy a členem technického týmu společnosti Volkswagen, takže často jezdil rychlostmi okolo 300 km/h.

Ale tento den byl jiný než všechny předtím – cílem inženýrů Bugatti a Volskwagenu bylo prolomit magickou bariéru 400 km/h a zjistit skutečnou maximální rychlost nejnovějšího Bugatti, jehož výkony dosud fascinují celý automobilový svět. Bugatti Veyron 16.4 mělo dosáhnout rychlosti, které do toho dne nedosáhlo žádné jiné sériové vyráběné silniční auto.

Cíl byl samozřejmě dosažen, když Veyron dosáhl rychlosti 407 km/h, se kterou se stal nejrychlejším sériově rychlejším autem na světě. Bugatti opět ukázalo, že vyrábí vozy spojující solidní jízdní výkony s nejvyšším dosažitelným komfortem. Veyron nebyl extrémně odlehčeným vozem, ale luxusním hypersportem.

Až neuvěřitelnou rychlost Veyronu lze připsat mnoha věcem, ale největší zásluhu na dosažení rychlostního rekordu má testovací trať Ehra-Lessien a šestnáctiválcové srdce s dvouspojkovou převodovkou DSG. Osmilitrový W16 se čtyřmi turbodmychadly vyvine nejvyšší udávaný výkon 1 001 koní a točivý moment 1 250 newtonmetrů – to jsou působivá čísla i při dnešních standardech.

Nebylo to ale pouze o motoru, protože se na dosažení cíle významně podílela i složitá aktivní aerodynamika Veyronu. Bugatti Veyron po dosažení 220 km/h automaticky upraví vnější aerodynamický tvar snížením podvozku a přenastavením předního difuzoru a zadního spoileru. K tomu dochází prostřednictvím centrální ovládací hydrauliky vozu, aby byla zajištěna vynikající jízdní stabilita při všech rychlostech. Důležitou vlastností je aktivace vysokorychlostního jízdního režimu.

Bugatti později stanovilo několik dalších rychlostních rekordů, ale v těchto dnech si připomíná nejslavnější den Veyronu. Bugatti se díky Veyronu stalo uznávaným výrobcem superrychlých hypersportů a upevnilo svou pozici v historii automobilového průmyslu.

Aston Martin DB6: Následovník DB5 z Newport Pagnell

Ikonický Aston Martin DB5 byl zdařilým luxusním grand tourerem. Vedení značky se tedy rozhodlo, že by měl být následovník jen jeho vylepšenou verzí.

Číst celé

Zkoušíme nový formát. Poslechněte si nás jako podcast

Natočili jsme pilotní díl podcastu. Prostě jsme to museli zkusit. Teď uvidíme, zda je to váš šálek kávy.

Číst celé

BMW Turbo Concept: Futurismus sedmdesátých let

Ukázka nejmodernějších bezpečnostních prvků sedmdesátých let zaujala svým sportovním tělem a předpověděla technický i legislativní vývoj.

Číst celé

Vývoj Bugatti Veyron odstartoval skicou motoru W18 na obálce

Ferdinand Piëch toužil po exkluzivním osmnáctiválci, ale neměl pro něj vhodné auto. Přání jeho syna jej inspirovalo ke koupi Bugatti a vývoji Veyronu.

Číst celé

Koenigsegg CC8S: Fascinující výsledek odhodlání švédského snílka

První model v úspěšné historii Koenigseggu vsázel na nejlepší dostupné technologie a v tabulkách překonal supersport, jímž se inspiroval.

Číst celé

Cizeta V16T byla prvním šestnáctiválcovým supersportem

Z možné podoby připravovaného Lamborghini Diablo se stal malosériový supersport nesoucí design z pera Marcella Gandiniho a složitý motor, ale díru do světa neudělal.

Číst celé