Bugatti slaví výročí rekordní jízdy: Veyron prolomil 400 km/h před 15 lety

Bugatti Veyron 16.4 letos oslavuje 15 let od uvedení na trh a rychlostního rekordu, kterým se navždy zapsalo do historie automobilismu.

Bylo 19. dubna 2005, když se testovací jezdec Uwe Novacki posadil za volant produkčního Bugatti Veyron 16.4 bez náznaku nervozity. Novacki byl zvyklý na testování automobilů při vysokých rychlostech a nejspíše to pro něj byl jen další den v kanceláři. Tehdy byl vedoucím instruktorem bezpečné jízdy a členem technického týmu společnosti Volkswagen, takže často jezdil rychlostmi okolo 300 km/h.

Ale tento den byl jiný než všechny předtím – cílem inženýrů Bugatti a Volskwagenu bylo prolomit magickou bariéru 400 km/h a zjistit skutečnou maximální rychlost nejnovějšího Bugatti, jehož výkony dosud fascinují celý automobilový svět. Bugatti Veyron 16.4 mělo dosáhnout rychlosti, které do toho dne nedosáhlo žádné jiné sériové vyráběné silniční auto.

Cíl byl samozřejmě dosažen, když Veyron dosáhl rychlosti 407 km/h, se kterou se stal nejrychlejším sériově rychlejším autem na světě. Bugatti opět ukázalo, že vyrábí vozy spojující solidní jízdní výkony s nejvyšším dosažitelným komfortem. Veyron nebyl extrémně odlehčeným vozem, ale luxusním hypersportem.

Až neuvěřitelnou rychlost Veyronu lze připsat mnoha věcem, ale největší zásluhu na dosažení rychlostního rekordu má testovací trať Ehra-Lessien a šestnáctiválcové srdce s dvouspojkovou převodovkou DSG. Osmilitrový W16 se čtyřmi turbodmychadly vyvine nejvyšší udávaný výkon 1 001 koní a točivý moment 1 250 newtonmetrů – to jsou působivá čísla i při dnešních standardech.

Nebylo to ale pouze o motoru, protože se na dosažení cíle významně podílela i složitá aktivní aerodynamika Veyronu. Bugatti Veyron po dosažení 220 km/h automaticky upraví vnější aerodynamický tvar snížením podvozku a přenastavením předního difuzoru a zadního spoileru. K tomu dochází prostřednictvím centrální ovládací hydrauliky vozu, aby byla zajištěna vynikající jízdní stabilita při všech rychlostech. Důležitou vlastností je aktivace vysokorychlostního jízdního režimu.

Bugatti později stanovilo několik dalších rychlostních rekordů, ale v těchto dnech si připomíná nejslavnější den Veyronu. Bugatti se díky Veyronu stalo uznávaným výrobcem superrychlých hypersportů a upevnilo svou pozici v historii automobilového průmyslu.

Edsel: Značka vyrábějící špatná auta ve špatný čas

Koncern Ford Motor Company chtěl otřást automobilovým trhem, ale ve skutečnosti vyhodil mnoho peněz z okna. Příběh značky Edsel ukazuje, že ani velké zázemí nezaručuje jistotu.

Číst celé

De Tomaso Mangusta: Zabiják Cobry

Italské sportovní auto poháněné americkým osmiválcem nebylo tak drahé, jak vypadalo.

Číst celé

UAZ 3962 Buchanka: Srdečné pozdravy ze Sovětského svazu

Řídil jsem přes padesát let starou sanitku roku výroby 2018. Staronový UAZ 3962 je nezastavitelný dříč ukrývající spoustu řidičských zážitků.

Číst celé

Audi Quattro Spyder: Nástupce Quattra se nedostal na trh, aby nenarušil rodinné vztahy

Audi Quattro Spyder se představilo jako nástupce legendárního Quattra, ale kvůli hrozícím sporům v rodině Ferdinanda Piëcha se nedostalo do sériové výroby. Zjistěte, jak Audi později využilo nákladný vývoj nového modelu s motorem uprostřed.

Číst celé

Moderní motorsport je nuda a já znám řešení problému

Myslím si, že je moderní motorsport jednoduše nudný. Může za to snaha být rychlejší a rychlejší, která si však vybrala daň v podobě úpadku divácké zábavy.

Číst celé

Napište Ježíškovi o tahle auta. Ještě není pozdě

Seznam deseti aut vhodných pod vánoční stromeček, u nichž určitě nehrozí označení za „nevhodný dárek“.

Číst celé