Mustang filmového zabijáka: Není to jen auto. Je to auto Johna Wicka

Filmový Ford Mustang Mach 1 smyšleného zabijáka Johna Wicka není zajímavý jen pro své technické parametry, ale také pro svůj vliv na automobilový a filmový svět.

Libanonský herec Keanu Reaves se ve světě filmových nadšenců nejvíce proslavil jako profesionální zabiják John Wick. Profesionální zabiják se silným respektem amerického podsvětí, jež byl donucen oprášit zbraně poté, co mladí a sebevědomí gangsteři napadli jeho dům, zabili jeho psa a ukradli jeho vzácný Mustang BOSS 429. V tom okamžiku začíná dlouhý filmový příběh legendárního zabijáka, který prahne po pomstě kvůli autu.

John Wick se na začátku příběhu vyrovnává se ztrátou milované manželky, jež prohrála svůj boj se smrtelnou nemocí. Wick se pomalu rozpadá, tráví čas řízením svého Mustangu Mach 1 až do chvíle, kdy je vyprovokován synem jednoho z vlivných gangsterů v New Yorku. Tímto momentem se začíná rozjíždět náš oblíbený filmový příběh o zkušeném a jen těžko porazitelném zabijákovi, který podle pověsti zabil nepřítele tužkou. Obyčejnou tužkou.

Pokud jste filmovou sérii o Johnu Wickovi zatím neviděli, napravte to. Nebudeme vám detailně vyprávět o zajímavostech z příběhu, ale přiblížíme vám skutečnost filmového Mustangu. O Mustangu, který není obyčejným autem. Je autem Johna Wicka.

Čtěte také: Ford Mustang BOSS 429: Závodní osmiválec málem žral tenisové míčky

Krátce po pohřbu manželky John Wick vyrazí se svým novým psem na projížďku, aby nakoupil jídlo a natankoval svůj osmiválcový muscle car. Když se chystá odjet z benzínky, zastaví vedle něj tři muži a jeden z nich si všimne Wickova mustangu. Pochválí mu jeho „BOSS 429“ a zeptá se, zda je to ročník 1970? Wick jej opraví, když mu odpovídá, že je to ročník 1969, nikoli 1970. Zajímavé ale je, že John Wick ve filmu nezmíní, že onen Mustang ve skutečností není vrcholnou verzí BOSS 429, ale je obyčejnější verzí Mach 1.

Muži z čerpací stanice ale sledovali Johna Wicka do jeho domu, který později toho dne přepadli a ukradli šedý Mustang. Bývalý zabiják je nucen vystoupit ze stínů a vydat se na dobrodružství, jehož cílem je získat své auto zpět.

Filmový Mustang není skutečný Mustang BOSS 429

I když se ve filmu o Wickova Mustangu mluví jako o sběratelsky cenném exempláři BOSS 429, ve reálném světě jde o běžnější Mustang Mach 1. Jasným důkazem je skutečnost, že je vůz vybaven automatickou převodovkou, zatímco všechny vyrobené exempláře BOSS 429 modelového roku 1969 byly vybaveny čtyřstupňový manuál.

Volič automatické převodovky je rozpoznatelným ve druhém filmu, když John ukradne své auto zpět, popadne rukojeť StarShifter Automatic a vrazí tam zpátečku. To ukazuje, že to rozhodně není manuální převodovka, a tedy ani BOSS 429. Originální Mustangy BOSS 429 navíc mají mnohem větší nasávání čerstvého vzduchu na kapotě.

A kolik Mustangů filmaři potřebovali? Při natáčení bylo použito celkem 5 Mustangů, z nichž všechny byly zničeny při přestřelkách a akčních scénách.

Sláva automobilovým outsiderům

Co si představíte, když se řekne Outsider cars?

Číst celé

Napište Ježíškovi o tahle auta. Ještě není pozdě

Seznam deseti aut vhodných pod vánoční stromeček, u nichž určitě nehrozí označení za „nevhodný dárek“.

Číst celé

Mazda RX-8 Roadtrip: S laciným wankelem přes půl Evropy

Přišlo mi to jako zajímavý nápad. Místo letenky jsem koupil ojetou Mazdu RX-8 za cenu staršího iPhonu a vyrazil s ní na dlouhou cestu domů.

Číst celé

Temple of Speed vyhraje Le Mans!

Před pár hodinami se jel vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans, což nás donutilo k přemýšlení, jak bychom se mohli zúčastnit. A levně.

Číst celé

Rolls-Royce Sweptail: Nejdražší britské auto všech dob

Na zakázku vyrobený Rolls-Royce Sweptail má odhadovanou hodnotu přes 13 milionů dolarů. To jej dělá nejdražším autem z Velké Británie.

Číst celé

RUF: Mistrný fanatismus

Sporťáky stuttgartské automobilky v jejich historii upravoval kde kdo, ale jedna značka se je snažila udělat výrazně lepší a brutálnější při zachování tovární kvality.

Číst celé