Vývoj Bugatti Veyron odstartoval skicou motoru W18 na obálce

Ferdinand Piëch toužil po exkluzivním osmnáctiválci, ale neměl pro něj vhodné auto. Přání jeho syna jej inspirovalo ke koupi Bugatti a vývoji Veyronu.

Bugatti Veyron v prvním desetiletí 21. století ohromilo svět a podle Top Gearu bylo nejdůležitějším autem dekády. Francouzsko-německý supersport z Molsheimu, vyvinutý koncernem Volkswagen Group, se zapsal do automobilové historie dvěma rychlostními rekordy a do dnešních dnů udivuje svou technickou a designovou velkolepostí. V současnosti se těžko věří tomu, že jeho vývoj započal skicou na zadní straně obálky.

Ferdinand Piëch v roce 1997 cestoval Shinkansenem mezi Tokiem a Nagoyou. Piëch se rozhodl zkrátit si čas a vzal obálku, na jejíž zadní stranu načrtl nový osmnáctiválec. Atmosférický motor se zdvihovým objemem 6,25 litru vznikl spojením trojice motorů Volkswagen VR6 se šedesátistupňovým úhlem válců a měl dosahovat nejvyššího výkonu přibližně 550 koní.

Ferdinand Piëch toužil po uvedení motoru W18 do sériové výroby, ale neměl k tomu vhodné auto. Piëch uvažoval nad novým modelem značek Rolls-Royce a Bentley, o něž Volkswagen v devadesátých letech bojoval s BMW (VW nakonec získal Bentley, zatímco BMW dostalo Rolls-Royce), ale později Piëchův syn Gregor požádal o model vozu Bugatti Type 57 Atlantic.

Původní značka Bugatti zmizela v polovině 20. století a v letech 1987 až 1995 byla znovuzrozena italským podnikatelem Romanem Artiolim, když vyráběla supersportovní vůz EB 110. Piëch se inspiroval modelem svého syna a uskutečnil nákup zbankrotovaného Bugatti, které pod vedením Volkswagenu započalo vývoj Bugatti Veyron.

První moderní koncept Bugatti EB118 se představil na mezinárodním autosalonu v Paříži v roce 1998. Koncept luxusního kupé poháněl Piëchův osmnáctiválcový motor. Na ženevském autosalonu následující jaro byla představena i čtyřdveřová verze konceptu s označením EB218. Později následovaly koncepty EB 18/3 Chiron a EB 18.4 Veyron, které debutovaly s osmnáctiválcem uloženým uprostřed a staly se předlohou pro sériový Veyron.

V roce 2000 se představil přepracovaný koncept EB 16.4 Veyron s motorem W16, jehož čtyřikrát přeplňovaná verze poháněla sériově vyráběný model. Inženýři Bugatti se rozhodli upřednostnit šestnáctiválec kvůli kompaktnějším rozměrům a nižší hmotnosti. Konstrukce W16 ale vycházela z původního náčrtu motoru W18 na obálce.

Bugatti Veyron vstoupilo na trh v roce 2005 a s nejvyšším výkonem 1 001 koní a maximální rychlostí 407 km/h se stalo nejrychlejším sériově vyráběným autem na světě. Bugatti později stanovilo další rekord s vylepšenou verzí Super Sport o výkonu 1 200 koní, jež se dokázala rozjet na rychlost až 431 km/h. Otevřený Veyron Grand Sport Vitesse se v roce 2013 stal nejrychlejším roadsterem na světě s rychlostním rekordem 408 km/h.

Sériová výroba Veyronu skončila v roce 2015 a jeho nástupcem se stal Chiron, který pokračoval v rychlostních rekordech Bugatti. V roce 2019 se Chiron Super Sport stal historicky prvním sériovým vozem, který překonal rychlost 300 mil v hodině (483 km/h).

Porsche 914: Volkswagen zradil kvůli směšnému názoru nového šéfa

Vývoj a prodej typu 914 mohl být pro Porsche úspěšnou spoluprací s Volkswagenem. Změny ve vedení lidové značky však zajistily pouze jednostranný úspěch. Důvod podrazu ze strany Volkswagenu byl směšný.

Číst celé

Brzdy letošních F1 představují technickou magii

Oproti předchozím ročníkům jsou brzdy účinnější, lépe se chladí a dokonce i méně váží.

Číst celé

Uhlík, titan, křemík a další materiály spojující sportovní vozy s kosmickým průmyslem

Představujeme 7 nejčastějších materiálů pro výrobu sportovních a závodních vozů, které jsou úzce spojeny s leteckým a kosmickým průmyslem.

Číst celé

Miura íránského Šáha: Příběh Lamborghini, které uniklo zničení během revoluce

Lamborghini Miura íránského Šáha uniklo před zničením pobouřenými účastníky revoluce, která usilovala o změnu politického režimu v zemi.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vzdor puberťačky

Nekonečný seriál servisních zásahů a oprav pokračuje. A bylo by zvláštní, kdyby to šlo bez nemilých překvapení.

Číst celé

Ferrari Mondial: Příběh černé ovce z Maranella a nejlevnějšího Ferrari

Ferrari Mondial vzniklo na začátku 80. let jako nejlevnější vůz z Maranella, který si mohli koupit zákazníci z celého světa.

Číst celé