První Ford Model T vznikl před 109 lety
Automobil 20. století, který změnil svět a jeho velkou část postavil na kola, slaví hezké výročí. To příští bude ještě důležitější.
Ford Model T byl revolučním autem, jenž postavilo Ameriku na kola a proslavilo továrnu Henryho Forda. Jednoduché auto bylo prvním masově vyráběným vozem na světě. Výroba na montážní lince byla pravděpodobně největší inovací, kterou Ford přivedl na svět. Dnes se podle nápadu, jenž se inspiroval na jatkách, vyrábí auta po celé zeměkouli.
Za návrhem plechové Lízy, jak se Modelu T přezdívalo, stojí C.H. Wills a dva maďarští imigranti Joseph A. Galamb a Eugene Farkas. Myšlenka Henryho Forda byla jednoduchá. Chtěl vyrobit auto dostatečně velké na to, aby jím mohly jezdit celé rodiny, ale zároveň mělo být natolik malé, aby se o něj mohl starat jediný člověk. Výsledkem byl jednoduchý vůz, který byl k dispozici v jakékoliv barvě, která byla černá. Ta totiž uschla nejrychleji. V nabídce byly i jiné barvy, ale jen mezi lety 1908 až 1914 a poté znovu až mezi roky 1926 až 1927. Při výrobě byly použity i části beden, v nichž dorazily potřebné díly a montáž jednoho auta zabrala přibližně 90 minut.

Skutečně lidový vůz, který si v roce 1914 mohl Fordův dělník koupit za čtyřměsíční plat, přibližně 450 dolarů, vznikl v počtu více než 15 000 000 kusů. První z nich byl vyroben 27. září 1908 v továrně Piquette Plant v Detroitu.