Ferves Ranger: Miniaturní off-road od Ferrariho pro italské zemědělce

Ferves Ranger vyvinul Carlo Ferrari za použití dílů z lidových Fiatů 500 a 600.

Ferves Ranger je fascinující malý italský automobil spojený se jménem Ferrari, který má vynikající jízdní vlastnosti v terénu a vznikl pro použití na farmách a vinicích, přičemž si zachoval použitelnost na silnicích při nižších městských rychlostech. Když Ranger zapadl, tak ho řidiči mohli vlastnoručně vytlačit nebo vytáhnout, aniž by musel být zachráněn jiným vozidlem.

Představení lidového off-roadu Ferves Ranger proběhlo na turínském autosalonu 1966 a zákazníkům byly nabízeny dva modely – verze s pohonem zadních kol a verze s pohonem všech kol. Obě měly nezávislé přední a zadní zavěšení, vzduchem chlazený půllitrový dvouválec o výkonu 18 koní a čtyřstupňovou manuální převodovku.

Ferves Ranger byl vybavený širokou škálou dílů od Fiatu, které převážně pocházely z  lidových modelů Fiat 500 a Fiat 600. Dvouválcový motor byl převzatý ze základní pětistovky, ale nezávislé odpružení pocházelo z většího Fiatu 600D. Pozdější modely byly nabízeny s příplatkovým pětistupňovým manuálem, uzamykatelnými diferenciály a nákladní karoserií pick-up.

Ferves Ranger navrhl Carlo Ferrari, aby nabídl Italům terénní verzi populárního Fiatu 500. Hlavním cílem vývoje bylo vyrábět jednoduché cenově dostupné auto, které bylo šikovné jak pro život v úzkých uličkách italských měst, tak pro obdělávání zemědělské půdy na venkově. Snadná průchodnost terénem byla klíčovou vlastností.

Ranger byl vyroben za použití oceli a nýtovaného hliníku. Návrh se skládal z jednoduchých plochých tvarů, sklopného čelního skla a skládací střechy. Spartánský interiér byl vybaven pouze tím nejnutnějším a měl sedadla pro čtyři dospělé osoby.

Carlo Ferrari měl slavné jméno, ale nebyl nijak spojen s rodinou Enza Ferrariho. Nepochybně měl jedno z nejznámějších příjmení v globálním automobilovém průmyslu, ale zjevně neměl možnost použít své příjmení jako jméno společnosti, a tak název „Ferves“ znamená FERrari VEicoli Speciali (Ferrari Special Vehicles).

Verze s pohonem dvou a čtyř kol neměly jiné rozdíly, než byl počet poháněných kol a pohotovostní hmotnost, přičemž verze s pohonem všech kol byla o trochu těžší. Velké nájezdové úhly v kombinaci s dostatečnou světlou výškou a relativně úzkým rozchodem kol dělaly z Rangeru schopný terénní automobil.

Ferves Ranger vznikl v přibližně 600 exemplářích a předpokládá se, že se jich do dnešní doby dochovalo okolo 50. Většina z nich je v soukromém vlastnictví italských sběratelů. Na rozdíl od mnoha malosériových vozů používá Ranger snadno dostupné díly Fiat, díky nimž je údržba snadná. I proto se stal oblíbeným autem zemědělců.

Hachi-Roku pro Drift Kinga: Kompletní specifikace Toyoty AE86 Keiichiho Tsuchiyy

Keiichi Tsuchiya, Toyota Sprinter Trueno AE86 a driftování společně vytváří jeden z vrcholů japonské automobilové scény.

Číst celé

Mercedes-Benz O317: Historie ikonických transportérů ve službách Porsche

Trojici transportérů Mercedes-Benz O317 zkonstruoval stuttgartský Robert Schenk na přání továrního týmu Porsche, které s nimi dělalo parádu za závodech.

Číst celé

Pablo Escobar byl závodník, kterého byste nechtěli předjet

Nejslavnější obchodník s drogami byl nadšeným závodníkem, jehož úspěchy byly kromě jiného dosaženy i zastrašováním.

Číst celé

BMW M3 GTR Straßenversion: Závodní M3 pro každý den nikdy nevyjela

Coupe Sport Leichtbau nebylo nejlepší silniční verzí BMW M3 E46. BMW v roce 2002 vyrobilo několik kusů GTR Straßenversion, které se i přes homologaci pro běžný provoz nikdy nedostaly na silnici.

Číst celé

Lamborghini LM002: Nepřijato do vojenské služby

Lamborghini postupně odhaluje světu své nové luxusní SUV, které se stane nástupcem mastodonta jménem LM002, jenž byl prvním sériově vyráběným offroadem ze Sant‘ Agaty Bolognese.

Číst celé

Lamborghini Miura Jota: Jediný prototyp skončil v plamenech

Zhmotněný závodní sen testovacího jezdce Lamborghini pomohl automobilce s vývojem. Jeho působení ale skončilo v polích na apríla roku 1971.

Číst celé