Nissan GT-R, část pátá: Jaký je výsledný mix?

Vítáme vás u posledního dílu seriálu, který se věnuje konstrukci a vlastnostem Nissanu GT-R R35. V této části si shrneme, jaké je GT-R na silnici i mimo ni a zároveň přidáme osobní zkušenost jednoho profesionálního řidiče sportovních vozů.

V úvodu článku by bylo dobré přiblížit výkony, jichž současné GT-R dosahuje. Vůz ve své první verzi, vyráběné mezi roky 2008-2010, dosahuje maximální rychlosti 310 kilometrů v hodině, na stovku zrychlí za tři a půl vteřiny a následně zastaví na nulu na vzdálenosti 30 metrů. Dosažitelné boční přetížení je až 1G, tedy 10 m/s2. Pro přehlednost článku se budeme držet těchto modelových roků, ač bylo od té doby GT-R několikrát vylepšeno a výrazně zrychleno.

GT-R s těmito parametry objelo okruh Nürbugring-Nordschleife za 7:26.70 s Toshiem Suzukim za volantem. Podle údajů serveru FastestLaps.com je tak rychlejší než Porsche 911 GT3 RS 4.0 nebo opravdu rychlý McLaren MP4-12C. Rychlejším autem je Porsche 911 Turbo generace 991, na nějž GT-R ztrácí pouhých 0,7 vteřiny. Abychom nezůstali jen na Nürburgringu, můžeme si přiblížit čas z okruhu Tsukuba, kde GT-R řídil Keiichi Tsuchiya. Tam byl vůz rychlejší než Ferrari 458 Italia, ale pomalejší než Lamborghini Gallardo Superleggera. Zde však nejsou uvedena jména řidičů italských konkurentů, takže nemůžeme soudit, zda je GT-R opravdu rychlejší a nejedná se pouze o faktor řidiče.

Ale jaký je Nissan GT-R v reálném světě, když jeho vývoj probíhal hlavně na závodních tratích? Zeptali jsme se na to profesionálního řidiče sportovních aut, který nám řekl svůj názor: „GT-R je v nižších rychlostech velmi přátelské a pomáhá svému řidiči, aby byl rychlý. Opak přichází ve chvíli, kdy s ním chcete jet rychle a zběsile s vypnutou stabilizací. Ze superrychlého Nissanu se stává auto, které je možná rychlejší než smysly člověka, pokud nejste pilot bojové stíhačky. Svou rychlostí vás může velmi rychle dovést k velkému maléru, ale přitom je na limitu stále ještě zábavné.“

O Nissanu GT-R se bude mluvit ještě dlouho a stejně jako jeho předchůdci navždy zůstane v zóně japonských legend. Lze ho zařadit mezi ta nejvyspělejší a nejrychlejší auta, jaká kdy vznikla. Mnozí mluví o jeho vysokých provozních nákladech, ale ruku na srdce – u Porsche 911 Turbo nejsou nižší, obvzlášť pokud budete jeho údržbu dělat opravdu pořádně. A to nemluvíme o pořizovací ceně, která je u 911 Turbo téměř dvojnásobná. Pokud se při jeho vlastnictví nebojíte plácnout přes kapsu, můžete si vybrat z obrovské nabídky aftermarket dílů, či úprav, a přizpůsobit si své GT-R tak, aby vám stoprocentně sedlo.

Ano, vždy to bude jen Nissan. Možná vám budou vaši přátelé s drahými supersporty opakovat, že má laciný interiér a neurozený původ, ale pokud vás opravdu baví řídit a chcete opravdu rychlé auto na běžné ježdění, ale i na okruhové povyražení, tak se na image a luxus vykašlete, protože tohle je přesně auto pro vás.

Pokud v seriálu postrádáte variantu Nismo, nebojte. Této variantě se budeme věnovat v samostatném článku.

Rosso Corsa: Historie nejslavnější červené barvy v automobilovém průmyslu

Rosso Corsa je nejoblíbenějším odstínem laku u zákazníků Ferrari. Hlavním důvodem je dlouhá tradice v motorsportu.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Olej je život, život je olej

Dlouho jsem nechápal, proč je tolik RX-8 zanedbaných a zničených. Trvalo mi necelých 24 hodin, abych pochopil.

Číst celé

Budoucí klasiky: Tato auta by mohla vydělat

Čtveřice aut, která dokáží přinášet radost a zároveň vám pomohou vydělat v budoucnu.

Číst celé

Citroën C6 Lignage: Nadějná socha na kolech

Citroën řadíme mezi ty významnější automobilky naší historie. Prodával nádherná a revoluční auta, nebál se riskovat a bohužel často prohrával. Dnes tu máme Citroën C6 Lignage, koncept symbolizující plané naděje Citroënu na přelomu milénia.

Číst celé

Cizeta V16T byla prvním šestnáctiválcovým supersportem

Z možné podoby připravovaného Lamborghini Diablo se stal malosériový supersport nesoucí design z pera Marcella Gandiniho a složitý motor, ale díru do světa neudělal.

Číst celé

Proč Koenigsegg Jesko nepoužívá dvouspojkovou převodovku

Devítirychlostní převodovka se sedmi spojkami v novém Koenigseggu Jesko je úžasným dílem talentovaných švédských inženýrů. Jak nový výkřik technického vývoje Koenigseggu funguje?

Číst celé