Nárazové zkoušky Mercedesů z 60. let. Auta létala vzduchem

Němečtí inženýři si zakládají na bezpečnosti automobilů už více než padesát let. Nové Mercedesy procházely náročnými zkouškami už v polovině šedesátých let.

Mercedes-Benz je důležitou hvězdou na nebi automobilového průmyslu a patří k největším průkopníkům v oboru bezpečnostních technologií. Legendární Mercedes-Benz třídy S generace W116 byl dokonce prvním sériově vyráběným automobilem, jehož brzdový systém byl vybavený elektronicky ovládaným systémem ABS.

Inženýři Mercedesu se ale zajímali o bezpečnost automobilů už mnohem dříve. Archivní televizní reportáž z poloviny šedesátých let ukazuje způsoby, jejichž pomocí Mercedes-Benz testoval nové modely. Konstruktéři se soustředili na aktivní i pasivní bezpečnost, aby minimalizovali počet zranění a úmrtí při haváriích a nehodách.

Ve zlaté éře Mercedesů ale neexistovaly aktivní bezpečnostní systémy tak, jak je známe dnes. Inženýři Mercedesu neměli k dispozici bezpečností systémy a asistenty řízené počítači, takže museli vynaložit veškeré úsilí na vývoj kvalitního podvozku, díky němuž auta zůstala dobře ovladatelná i při rychlých úhybných manévrech.

Mercedesky musely být bezpečné i při různých nárazech, takže procházely různorodými zkouškami. Kromě čelních nárazů a nárazů zezadu byly simulovány i nehody, při nichž auto vzlétlo do vzduchu pomocí rampy a následně dopadlo na tvrdou zem. Podobný druh havárie se může stát například při rychlé jízdě na dálnici.

Reportáž navíc ukazuje, že ačkoliv se vozy při nárazech řízeně deformují, skelet kabiny karoserie zůstává pevný. Přibližně takto vypadaly začátky vývoje automobilové bezpečnosti.

Nissan GT-R, část pátá: Jaký je výsledný mix?

Vítáme vás u posledního dílu seriálu, který se věnuje konstrukci a vlastnostem Nissanu GT-R R35. V této části si shrneme, jaké je GT-R na silnici i mimo ni a zároveň přidáme osobní zkušenost jednoho profesionálního řidiče sportovních vozů.

Číst celé

K životnímu nákupu stačí 2 miliony. Tahle auta musíte koupit právě teď

Ceny na trhu s ojetými zajímavými auty rostou skoro exponenciální řadou, ale pokud máte pod postelí schované dva miliony, můžete pořídit opravdu skvělá sportovní a supersportovní auta. Tohle je můj výběr.

Číst celé

Pět důležitých milníků Le Mans

Na oko je Le Mans dobře vypadajícím cirkusem, ale v pozadí se doopravdy závodí. Pro úspěšné zdolání 24 hodin na trati je třeba maximální odhodlání.

Číst celé

Kam se poděla všechna patnáctiletá Ferrari?

Pohybuje se tu spousta supersportů, ale všechny jsou prakticky nové. Vrtá nám hlavou, kam se sakra poděly všechny ty starší kousky?

Číst celé

Superrychlí modří ptáci Malcolma Campbella

Slovním spojením Blue Birds jsou označovány speciály Malcolma Campbella, s nimiž stanovil devět rychlostních rekordů na souši a další čtyři rekordy na vodě.

Číst celé

Spyker D12 Peking-To-Paris: Zákazníci říkali, že Super SUV nemůže uspět

Spyker s konceptem D12 Peking-To-Paris předběhl dobu. Luxusní SUV se představilo v době, kdy trh neměl o rychlá SUV zájem, což ho stálo úspěch.

Číst celé