Ford Mustang Mach 2: Proč kupé s motorem uprostřed nevzniklo

Koncept Ford Mustang Mach 2 byl sportovní vůz s motorem uprostřed, který zaujal návštěvníky autosalonu v Chicagu v roce 1971.

Chevrolet v minulosti dlouhou dobu přemýšlel o výrobě Corvette s motorem uprostřed. General Motors ale nebyl ani zdaleka prvním velkým americkým výrobcem aut, který přemýšlel o vývoji takové koncepce. Ford si pohrával s myšlenkou o sportovním voze s motorem uloženým uprostřed už v pozdních šedesátých letech. Tohle je příběh zajímavého Fordu Mustang, který nikdy nevznikl.

S loňským desetimiliontým vyrobeným Mustangem je těžké představit si automobilový svět, kde by tato slavná ikona měla něco jiného, než motor uložený vpředu a pohon zadní nápravy. Nicméně když se Mustang v druhé polovině šedesátých let těšil prvnímu obrovskému úspěchu, Ford zvažoval mnoho různých variant, z nichž většina se nikdy nedostala do sériové výroby. Jednou z nich byla i konstrukční a inženýrská studie, jež mohla potenciálně nahradit Shelby Cobru. Koncept Mustangu Mach 2 byl autem, v němž se motor nacházel za zády posádky.

Hlavní návrhář Fordu Eugene Bordinat se rozhodl použít designový jazyk původního Mustangu, který přepracoval do podoby sportovního vozu s motorem uprostřed. Po mnoha náčrtcích a hliněných modelech připravil pojízdný prototyp, jež byl vyrobený ve spolupráci s externí společností Kar-Kraft a jeho základem byl Mustang ve verzi kabriolet.

Měkká karoserie si samozřejmě vyžádala dodatečné konstrukční prvky pro vyztužení šasi, aby se zabránilo jejímu ohýbání a kroucení. Vidlicový osmiválec o zdvihovém objemu 4,7 litru, který pocházel z běžné nabídky Mustangu, byl umístěný tam, kde dříve bývala zadní sedadla. K dalšímu snížení nákladů pomohlo i použití stejného předního odpružení, jakým byl vybavený standardní Mustang.

Mustang Mach 2 se oficiálně představil na autosalonu v Chicagu v roce 1967 a doslova strhl zájem veřejnosti. Jednalo se o americké auto, které bylo stejně stylové jako jeho evropští konkurenti a mnohem zajímavější než to, co na výstavu přivezly konkurenční značky. Bylo to hezké auto s klínovitou přední částí s vyklápěcími světlomety.

Celkem byly postaveny dva exempláře Mustangu Mach 2 – červený a bílý vůz. Někteří novináři byli pozváni, aby si vyzkoušeli netradiční Mustang v Dearborn Proving Grounds, kde se pojízdný červený kus stal místní celebritou. Vedení společnosti Ford však nakonec projekt zrušilo kvůli jeho složitosti a vysokým nákladům. Oba prototypy byly následně zničeny, aby se nějakým nedopatřením nedostaly do rukou konkurence.

Tím však příběh Mustangu Mach 2 nekončí, protože jeden finální koncept s motorem uprostřed, nazvaný Mach 2C, vznikl na příkaz nového konstruktéra Fordu Larryho Shinody. Byl to větší vůz, který využíval motor V8 s velkým blokem, ale i tento projekt byl později zamítnut.

Ačkoliv se Chevrolet v současnosti rozhodl pro výrobu Corvette s motorem uprostřed, podobný projekt na základě Mustangu zatím údajně nevzniká. Uvidíme v budoucnu, zda Ford někdy změní pohled na vývoj vlastního sportovního vozu.

Maserati MC12: Horší, ale lepší Enzo

Supersport vycházející ze slavného Ferrari Enzo byl oproti svému dárci dílů výkonově slabší, ale ve výsledku i lepší, rychlejší i sběratelsky cennější.

Číst celé

Jak Volkswagen omylem zničil první Bentley Continental GT, který vyrobil

Bentley Continental GT byl první model značky vyvinutý pod vedením Volkswagenu, ale jeho vývoj zkomplikovala úsměvná zničující nehoda.

Číst celé

Honda Civic 4WD Shuttle: Podivný inovátor s pohonem jako v Porsche 959

Honda Civic 4WD Shuttle byla ošklivým praktickým autem, ale byla vybavena technologií, kterou běžně měla pouze výrazně dražší výkonná auta.

Číst celé

Nákup nové ojetinky už není radost. Zdá se mi to jako zbytečný opruz

Rozhodl jsem se pro nákup dalšího auta, ale nevím, co chci. A taky mi výběr komplikuje nedůvěryhodnost většiny prodejců v České republice.

Číst celé

Odhalte tajemství a krásu sebevražedných dveří

Jsou krásné a nezvyklé, ale jejich netradiční konstrukce bohužel skrývá hned několik nebezpečí.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé