Honda Civic 4WD Shuttle: Podivný inovátor s pohonem jako v Porsche 959

Honda Civic 4WD Shuttle byla ošklivým praktickým autem, ale byla vybavena technologií, kterou běžně měla pouze výrazně dražší výkonná auta.

Honda Civic Shuttle z konce 80. let je v dnešních dnech podivně vypadající auto, které sice bylo oblíbené u zákazníků, převážně ve Spojených státech amerických, ale nikdy nebylo pořádně uznávané. I když se jednalo o relativně levný lidový model, Honda si při jeho vývoji dala záležet a vybavila jej důmyslným inovativním řešením – systémem RealTime 4WD.

Sofistikovaný pohon všech kol RealTime 4WD se zařadil k historicky prvním pohonům, které uměly provést automatickou změnu rozložení točivého momentu mezi přední a zadní nápravou. Civic byl jedním z prvních takto vybavených obyčejných aut. Aby byly omezeny možné ztráty, hnací síla byla primárně přenášena pouze na přední kola. Pokud by zadní kola ztratila přilnavost, systém je okamžitě připojil k přednímu pohonu pomocí mezinápravové viskózní spojky.

V moderní době takto funguje celá spousta pohonů všech čtyř kol, se kterými se na evropském trhu setkáváme, ale na přelomu 80. a 90. let byla taková technologie vyhrazena pouze vysoce výkonným autům, jako bylo Porsche 959 a Nissan Skyline GT-R.

Civic 4WD byl vybaven šestistupňovou manuální převodovkou, stejně jako Porsche 959, jejíž první převodový stupeň byl hodně pomalý a sloužil pro jízdu v podmínkách s nízkou přilnavostí. Systém RealTime 4WD byl výhradně přiřazen k šestnáctiventilové čtyřválcové šestnáctistovce o přibližném výkonu 100 koní. V současnosti to nezní příliš působivě, ale tenkrát existovalo jen málo vozů, které využívaly hlavu motoru se čtyřmi ventily na válec.

Vývoj pohonů všech kol s viskózní spojkou byl v tehdejší době extrémně drahý, ale i přesto byl Civic 4WD výrazně levnější, než podobně vybavené sportovní vozy. Ve Spojených státech amerických byl Shuttle s pohonem všech kol nabízen za cenu od 10 100 dolarů. Cena Porsche 959 se na konci osmdesátek pohybovala okolo 300 000 dolarů, to jen pro srovnání.

Honda Civic 4WD Shuttle vypadá vedle Porsche 959 opravdu levně (po započtení inflace by v dnešní době stála přibližně dvojnásobek) a je až neuvěřitelné, že využívala téměř stejnou technologii pohonu. Kromě nízké ceny byla u zákazníků oblíbená i pro svou špičkovou spolehlivost, prostornost a dobré dílenské zpracování. Honda zkrátka věděla, jak si získat přízeň Američanů a odnaučit je od kdysi populárních full-size sedanů s nenasytnými osmiválci.

Citroën C6 Lignage: Nadějná socha na kolech

Citroën řadíme mezi ty významnější automobilky naší historie. Prodával nádherná a revoluční auta, nebál se riskovat a bohužel často prohrával. Dnes tu máme Citroën C6 Lignage, koncept symbolizující plané naděje Citroënu na přelomu milénia.

Číst celé

Temple of Speed je konečně online!

Slibovali jsme až na půdu a celé nám to trvalo strašně dlouho. Temple of Speed se po více jak sedmi letech na Facebooku přesouvá na vlny opravdového internetu. Dočkali jste se!

Číst celé

Budoucnost Porsche 911 zachránil nadšený inženýr, který naštvaně maloval na zeď

Porsche 911 mělo na začátku 80. let definitivně skončit, ale naštvaný inženýr Peter Schutz dal vedení jasně najevo, že ikonické kupé prostě nesmí zemřít.

Číst celé

7 prototypů BMW, které měly postoupit do sériové výroby

Vybrali jsme sedm prototypů BMW, o nichž si myslíme, že měly postoupit do fáze sériové výroby. Souhlasíte s námi?

Číst celé

Mercedes-Benz W154: Neporazitelný stříbrný šíp

Poslední předválečný závodní Mercedes kraloval okruhům a od historiků si vysloužil titul nejlepšího závodního vozu všech dob. Úspěšné vítězné tažení bohužel přerušil začátek druhé světové války.

Číst celé

Mercedes-Benz W123 Plug-in Hybrid: Akumulátory vážily 600 kilogramů

Mercedes-Benz v osmdesátých letech hledal řešení, jak se odloučit od konvenčních pohonů. Experimentální plug-in hybridní W123 se však ukázal jako slepá ulička.

Číst celé